همه چیز درباره  بیماری پاژه استخوان‌

بیماری پاژه استخوان‌

بیماری پاژه استخوان (استئیت دفورمانس ) یک بیماری استخوانی با پیشرفت تدریجی که مشخصه آن عبارتست از تخریب استخوانی و بازسازی استخوانی بیش از حدطبیعی . استخوان بازسازی شده شکننده وضعیف است . پاژه یک بیماری سرطانی نیست . این بیماری معمولاً استخوان های جمجمه ، ستون فقرات ، ساق پا، و لگن را مبتلا می سازد. این اختلال در هر دو جنس دیده می شود ولی در مردان بالای 40 سال شایع تر است .

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری پاژه استخوان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم بیماری پاژه استخوان‌

مراحل اولیه درد استخوانی خفیف یا بدون درد مراحل پیشرفته بیمار به طور مزمن دچار درد (به خصوص هنگام شب )، بزرگ شدگی و تغییر شکل استخوان مبتلا، احساس درد با لمس ناحیه درگیر، و گرمی پوست روی استخوان مبتلا می باشد. اختلال حرکت عضو مبتلا انحنای ستون فقرات که اعصاب حسی را تحت فشار قرار می دهد. بروز شکستگی با ضربه خفیف و التیام آهسته شکستگی با شکل غیرطبیعی

عواقب بیماری پاژه استخوان‌

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. ولی ، علایم آن قابل تسکین یا کنترل است . این بیماری دارای یک سیر فروکش و شعله وری مکرر است که به طور پیشرونده تشدید می یابد. گاهی مفاصل مجاور ناحیه درگیر نیز مبتلا می شوند. این بیماری طول عمر را کاهش می دهد ولی اکثر بیماران حداقل 15-10 سال پس از بروز بیماری زنده می مانند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این اختلال ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثر و نهایتاً علاج بخش ارایه گردد.

عوامل بیماری پاژه استخوان‌

سابقه خانوادگی بیماری پاژه

عوارض بیماری پاژه استخوان‌

اختلال بینایی یا شنوایی در اثر فشار آوردن ناحیه درگیر جمجمه بر مغز فشار خون بالا سنگ کلیه نقرس سرطان استخوان نارسایی احتقانی قلب در اثر افزیش فشار بر قلب ناشی از افزایش قابل ملاحظه جریان خون در استخوان های مبتلا تشخیص بیماری پاژه ممکن است با پرکاری غده پاراتیرویید یا گسترش سرطان با منشأ پروستات ، پستان یا مغز استخوان اشتباه شود.

دارو بیماری پاژه استخوان‌

هورمون های زنانه و مردانه ، فلورید، مسکن ، کلسی تونین تزریقی ، اتیدرونات یا داروهای سیتوتوکسیک ممکن است تجویز شود همه این درمان ها به تخفیف درد کمک می کنند ولی هیچ یک علاج بخش نیستند. برای تخفیف درد آسپیرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی از امتحان کنید.

علل بیماری پاژه استخوان‌

اگرچه یک ویروس در بروز این اختلال ممکن است دخیل باشد، علت دقیق آن ناشناخته است .

فعالیت بیماری پاژه استخوان‌

در طی مراحل حاد بیماری در بستر استراحت کنید. برای جلوگیری از بروز زخم بستر (زخم فشاری ) به طور مکرر حرکت کرده یا جابه جا شوید. در طی دوره فروکش بیماری فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. از وارد آوردن فشار بیش از حد برروی استخوان های مبتلا خودداری کنید.

اصول کلی درمان بیماری پاژه استخوان‌

بررسی های تشخیص ممکن است شامل رادیوگرافی استخوان مبتلا، آزمایش خون و ادرار برای تعیین سطح فسفاتاز قلیایی سرم و کلسیم ادرار و احتمالاً سی تی اسکن یا ام آرآی ، و آزمون های شنوایی و بینایی در صورت درگیری استخوان جمجمه باشد. - بیشتر بیماران مبتلا به این اختلال به درمانی غیر از مسکن به طور گاه گاهی نیاز نخواهند داشت . - گرم کردن ناحیه مبتلا با کمپرس گرم ، گذاشتن در آب داغ یا با استفاده از لامپ های گرمایی برای تخفیف درد توصیه می شود. - اگر تشک خواب شما سفت نیست ، یک تخته چند با ضخامت 2سانتی متر زیر تشک خود قرار دهید. - شرایط منزل را طوری طراحی کنید که تا حد امکان از پیشامد حوادث ناخواسته برای شما جلوگیری شود. از انداختن قالیچه خودداری کرده و از سطوح لغزنده دوری کنید. در نزدیک وان حمام نرده هایی نصب کنید تا با گرفتن دست به آنها در حین حمام کردن از لیزخوردن جلوگیری شود. - جراحی استخوان گاهی برای اصلاح بدشکلی استخوان یا درمان آرتریت ثانویه لازم می شود. - در صورت بروز کاهش شنوایی ممکن است از سمعک استفاده شود. - به ندرت آتل گیری در مورد نواحی شدیداً درگیر جهت جلوگیری از شکستگی آنها ممکن است لازم گردد.

پیشگیری از بیماری پاژه استخوان‌

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی بیماری پاژه استخوان‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها