همه چیز درباره  بیماری افسردگی پس از زایمان‌

بیماری افسردگی پس از زایمان‌

افسردگی پس از زایمان شروع شده در طی 6 هفته پس از زایمان

دکتر مهدی عادل

دکتر مهدی عادل هستم متخصص اعصاب و روان اگر در رابطه با بیماری بیماری افسردگی پس از زایمان‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری افسردگی پس از زایمان‌

افسردگی خفیف پس از زایمان با حمایت خانواده و دوستان معمولاً به سرعت برطرف می شود. اگر افسردگی شدید شود ممکن است مادر دیگر قادر به مراقبت از خود و کودک نباشد و بستری در بیمارستان ممکن است ضرورت یابد (به ندرت ). حتی موارد شدید افسردگی با داروها، مشاوره با متخصص مربوطه و حمایت اطرافیان معمولاً قابل علاج است .

دارو بیماری افسردگی پس از زایمان‌

داروهای ضدافسردگی . این داروها اغلب هنگامی مؤثرند که 4-3 هفته مصرف شوند. اگر مادر به کودک خود شیر می دهد هرگونه داروی تجویزی از این بابت باید به دقت در نظر گرفته شود.

فعالیت بیماری افسردگی پس از زایمان‌

محدودیتی وجود ندارد. فعالیت های طبیعی خود را هر چه سریعتر از سر بگیرید.

پیشگیری از بیماری افسردگی پس از زایمان‌

این عارضه قابل پیشگیری نیست ولی می توان آن را با استراحت کافی ، رژیم غذایی مطلوب و حمایت های روحی کافی به حداقل رساند.

اصول کلی درمان بیماری افسردگی پس از زایمان‌

مادران نباید از این که احساسات پیچیده ای در مورد مادر بودن خود دارند احساس گناه کنند. ایجاد تطابق و ایجاد پیوندی عاطفی طبیعی نیاز به درمان دارد. - در نظر گرفتن برنامه های مکرر خارج از منزل نظیر قدم زدن و دیدارهای کوتاه با دوستان و اقوام برای مادران مفید است . این برنامه ها به مادران کمک می کند تا دچار احساس انزوا از دیگران نشوند. - مادران باید کودک خود را در اتاق جداگانه ای بخوابانند. در این صورت مادران راحت تر استراحت خواهند کرد. - مادران می توانند برای کارهای روزانه نظیر خرید کردن و مراقبت از کودک در هنگام استراحت خود از خانواده یا دوستان کمک بگیرند. - مادر در صورت احساس افسردگی بهتر است احساسات خود را با همسر یا یک دوست که شنونده خوبی برای حرف های اوست در میان بگذارد. صحبت کردن با سایر مادران امکان استفاده از همفکری و تجربه آنان را فراهم می کند. - اگر افسردگی شدید شده و بستری در بیمارستان را ایجاد نماید، توصیه می شود که مادر در یک مرکز نزدیک منزل بستری شود تا رابطه نزدیک وی با کودک حفظ شود. - روان درمانی یا مشاوره با متخصص مربوطه در صورت تداوم افسردگی توصیه می شود.

رژیم غذایی بیماری افسردگی پس از زایمان‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم بیماری افسردگی پس از زایمان‌

احساس غمگینی ، ناامیدی و دلتنگی کاهش اشتها و کاهش وزن بی انرژی بودن ؛ خستگی کندی در تکلم و تفکر بروز مکرر سردرد و سایر ناراحتی های فیزیکی . سردرگمی درباره توانایی بهبود زندگی

عوامل بیماری افسردگی پس از زایمان‌

استرس کمبود خواب تغذیه نامطلوب فقدان حمایت مادر از سوی همسر، خانواده یا دوستان سابقه اختلالات روانی قبلی در مادر

علل بیماری افسردگی پس از زایمان‌

درجاتی از افسردگی در طی هفته های اول پس از زایمان در مادران شایع است . بارداری و زایمان با تغییرات هورمونی ناگهانی همراهند که بر حالات روحی روانی فرد تأثیر گذارند. پذیرفتن مسؤولیت 24 ساعته مراقبت از یک نوزاد شیرخوار تطابق عمده ای را از نظر روانی و شیوه زندگی در اکثر مادران می طلبد، حتی اگر نوزاد فرزند اول نباشد. این استرس های فیزیکی و روانی معمولاً با استراحت ناکافی تا هنگام ثبات یافتن نیازهای معمول کودک همراه است ، بنابراین خستگی و افسردگی در مادران غیرمعمول نیست .

عوارض بیماری افسردگی پس از زایمان‌

فقدان پیوند عاطفی بین مادر و کودک ، که برای هر دو زیان آور است . افسردگی شدید که ممکن است با احساسات تهاجمی نسبت به کودک ، از دست دادن احساس عزت در ظاهر و منزل ، بی اشتهایی یا غذا خوردن اجباری ، دوری کردن از دیگران یا تمایلات خودکشی همراه باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها