همه چیز درباره  لیپوم‌

لیپوم‌

لیپوم تومور خوش خیم سلول های چربی . این عارضه ممکن است در ناحیه تنه ، گردن به پشت ، بالای ران یا بازو بروز کند. هر دو جنس و همه سنین از نوجوانان تا سالمندان ممکن است مبتلا شوند.

علائم لیپوم‌

گره هایی در زیر پوست رشد می کنند که دارای خصوصیات زیر هستند: این گره ها گنبدی شکل و دارای قطر 10-2 سانتی متر هستند. برخی از آنها ممکن است اندازه ای بزرگ تر از این پیدا کنند. این گره ها در لمس دارای قوام خمیری و سطح صاف بوده و به آسانی قابل حرکت دادن هستند. این عارضه ممکن است به صورت یک ضایعه منفرد و یا ضایعات متعدد بروز کند. پوست روی ضایعات دارای ظاهر طبیعی است . این گره ها فاقد علایمی نظیر خارش یا درد هستند.

عواقب لیپوم‌

این تومور خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد ولی در صورتی که نمای بدی داشته باشند یا ایجاد اختلال در عملکرد عضلانی ممکن است برداشتن آن لازم باشد.

عوامل لیپوم‌

سابقه خانوادگی لیپوم

عوارض لیپوم‌

لیپوم های بزرگ ممکن است در عملکرد عضلات اختلال ایجاد کنند.

دارو لیپوم‌

معمولاً دارویی برای این اختلال نیاز نیست .

علل لیپوم‌

علت دقیق آن نامشخص است ، ولی استعداد ابتلای به آن احتمالاً ارثی است . آسیب های خفیف پوستی ممکن است باعث تحریک رشد آن گردند.

فعالیت لیپوم‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان لیپوم‌

در مورد ضایعات دارای اندازه ثابت درمانی نیاز نیست . - برداشت به طریقه جراحی (در صورت توصیه شدن ) معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. لیپوم ها هم با جراحی و هم از طریق لیپوساکشن قابل برداشتن هستند. پس از جراحی : - بر روی زخم محل جراحی روزی دو بار الکل بمالید - در طی روز با چسب و باند روی زخم را پوشانده و در شب روی آن را باز بگذارید. - در مورد شستشوی زخم محدودیتی وجود ندارد ولی پس از حمام کردن یا شنا آن را با دقت به طور کامل خشک کنید. - اگر زخم ترک خورده یا ترشح پیدا کرد، از یک پماد آنتی بیوتیکی بدون نسخه چند بار در روز استفاده کنید.

پیشگیری از لیپوم‌

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . در صورتی که شما چاق هستید، با کاهش وزن می توانید اندازه لیپوم ها را کاهش دهید.

رژیم غذایی لیپوم‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها