همه چیز درباره  سیلیکوز

سیلیکوز

سیلیکوز التهاب مزمن ریه ها ناشی از استنشاق غبار سیلیکا (کوارتز). سیلیکوز شایعترین نوع پنوموکونیوز (گروه از بیماری های ریوی ناشی از استنشاق غبارهای برخی مواد معدنی ) است .

علائم سیلیکوز

در مراحل اولیه : - کوتاهی نفس - سرفه با خلط کم یا بدون خلط - احساس ناخوشی عمومی در مراحل پیشرفته : - خواب نامنظم بی اشتهایی - درد سینه خشونت صدا - خلط خونی - علایم نارسایی قلبی - کبودی ناخن ها

عواقب سیلیکوز

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. این بیماری طول عمر را کاهش می دهد. سیلیکوز باعث اختلال ریوی پیشرونده می گردد. با این حال علایم بیماری با درمان قابل تسکین یا کنترل هستند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثر و در نهایت علاج بخش برای آن عرضه شوند.

عوامل سیلیکوز

مشاغلی نظیر معدن کاری ، سنگ بری ، سفال گری ، تراشکاری فلزات ، حفر تونل و کار با دستگاه های ماسه بادی تغذیه نامطلوب استعمال دخانیات

عوارض سیلیکوز

سل (در مراحل پیشرفته سیلیکوز) نارسایی قلبی ناشی از بیماری ریوی کلاپس ریه (خالی از هوا شدن قسمتی از ریه یا همه آن ) پلوزری (التهاب پرده جنب) سرطان ریه

دارو سیلیکوز

آنتی بیوتیک ها برای عفونت ها داروهای گشادکننده نایژه ها (انواع خوراکی یا استنشاقی ) همراه استنشاق درمانی (در ابتدا تحت نظارت متخصص مربوطه ) جهت گشاد کردن لوله های نایژه ای تا حداکثر میزان ممکن برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه . نظیر استامینوفن یا آسپیرین ممکن است کافی باشد.

علل سیلیکوز

استنشاق طولانی مدت ذرات ریز کریستال های آزاد سیلیکا (دی اکسید سیلیکون ). معمولاً این عارضه به دنبال 30-20 سال مواجهه با غبارهای مذکور ایجاد می شود ولی در صورت مواجهه شدید ممکن است این زمان کمتر از 10 سال باشد.

فعالیت سیلیکوز

در طی دوره عفونت ها در بستر استراحت نمایید. پس از درمان به محض بهبود علایم هرچه سریعتر فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان سیلیکوز

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی سینه ، آزمون های عملکرد ریه و برونکوسکوپی (عبور دادن یک وسیله بصری با چراغی در نوک آن از نای و سپس نایژه ها به منظور مشاهده داخل آنها) باشد. - درمان مؤثری برای سیلیکوز شناخته نشده است . اقدامات زیر ممکن است به تخفیف علایم و جلوگیری از بروز عفونت های ریوی مکرر کمک کنند: - اقدام به درمان طبی در مورد هرگونه عفونت ریوی شامل سرماخوردگی - پیشگیری از ابتلا به عفونت ها با دوری کردن از اجتماعات و افراد دچار عفونت های تنفسی - واکسیناسیون بر ضد آنفلوانزا و پنوموکوک - نقل مکان به یک منطقه آب و هوایی گرم و خشک در صورت پیشرفته بودن بیماری - فیزیوتراپی تنفسی (نظیر سرفه کنترل شده ) و تخلیه ترشحات ریوی به پاکسازی ترشحات کمک می کند. آموزش های طبی لازم در مورد این اقدامات فیزیوتراپی باید به بیمار ارایه شود. - از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای رقیق کردن ترشحات ریوی و در نتیجه تخلیه آسان تر ترشحات با سرفه استفاده کنید. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید.

پیشگیری از سیلیکوز

استفاده از ماسک محافظ یا هود هواکش در طی مواجهه با غبار سیلیکا عدم استعمال دخانیات شرکت در برنامه های ورزشی منظم برای مطلوب نگه داشتن وضعیت قلبی ـ ریوی

رژیم غذایی سیلیکوز

رژیم خاصی نیاز نیست . افزایش مصرف مایعات توصیه می شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها