همه چیز درباره  ژنژیویت‌

ژنژیویت‌

ژنژیویت عفونت یا التهاب لثه ها.

علائم ژنژیویت‌

تورم ، حساس بودن ، قرمزی و نرمی لثه ها در اطراف دندان ها خونریزی لثه یا تحریک کم یا به طور خود به خودی بد بود بودن دهان و نفس ندرتاً تب بدون درد

عواقب ژنژیویت‌

با درمان مناسب معمولاً پیش آگهی خوب است .

عوامل ژنژیویت‌

دیابت تغذیه نامناسب ، خصوصاً کمبود ویتامین ها عفونت ها حاملگی بهداشت نامناسب دهان و دندان

عوارض ژنژیویت‌

در صورتی که درگیری وسیع لثه وجود داشته باشد، شاید احتیاج به عمل جراحی دردناک و طولانی مدت لثه باشد.

دارو ژنژیویت‌

آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت دهان شویه فلوئور دار اگر کمبود ویتامینی وجود دارد، مصرف مکمل ویتامینی

علل ژنژیویت‌

تغذیه نامناسب ، خصوصاً کمبود ویتامین ها که باعث بیماری هایی مثل اسکوربوت یا پلاگر می شوند. وجود پلاک روی دندان ها (حاوی ذرات غذایی ، میکرب ها، و مخاط است ). بیماری های خونی مثل سرطان خون واکنش های نامطلوب دارویی ، مثلاً نسبت به داروهای ضدتشنج (عمدتاً فنی تویین و باربیتورات ها) مواجهه با سرب و بیسموت

فعالیت ژنژیویت‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان ژنژیویت‌

دندان های خود را خوب مسواک بزنید. روزانه با یک مسواک نرم پلاک های چسبانک را از دندان های خود بزدایید. برای مسواک زدن ، مسواک را در مرز لثه و دندان قرارداده ، آن را با ملایمت بچرخانید به نحوی که پرزهای مسواک نهایتاً دوباره به سمت لثه قرار گیرند. قسمت های مختلف را به تدریج به این نحو مسواک کنید. توجه داشته باشید که احتمال آسیب به دندان ها و لثه ها با مسواک نرم کمتر از مسواک سفت است . - روزانه حداقل یک بار از نخ دندان موم دار یا بدون موم استفاده کنید. قسمت اعظم نخ دندان را دور انگشت وسط هر دو دست بپیچانید و با انگشت سبابه نخ دندان را به ملایمت بین دندان ها بلغزانید. سپس بین دندان ها را با عقب و جلو بردن نخ دندان در نزدیکی لثه با ملایمت تمیز کنید. تمام دندان ها پایین بین شان را تمیز کنید. سپس نخ دندان را شل کرده و آن را روی شست هر دو دست قرار دهید. در این حالت تمام دندان های بالا بین شان را تمیز کنید و برای هدایت آن از شست دست ها استفاده نمایید. - از خمیر دندان فلوئوردار استفاده کنید. - برای پاک کردن و درمان پوسیدگی دندان مراجعات منظمی به دندانپزشک داشته باشید. - انجام جراحی برای برداشتن بافت عفونی شده لثه در صورتی که سایر اقدامات درمانی با شکست مواجه شوند. - سیگار نکشید.

پیشگیری از ژنژیویت‌

برای جلوگیری از تشکیل پلاک روی دندان ها، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. توجه داشته باشید که روزانه باید از نخ دندان استفاده کرد. حداقل سالی 2بار برای چکاپ دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر رژیم غذایی متعادل برایتان مقدور نیست ، مکمل های ویتامینی دریافت کنید.

رژیم غذایی ژنژیویت‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. از خوردن شیرینی ، نوشیدنی های شیرین ، یا عصرانه شیرین خودداری کنید. شکر باعث تولید اسید می شود که این اسید به دندان ها حمله می کند و موجب تخریب آنها می شود. توجه داشته باشید که بهترین دسرها، میوه ها و پنیر هستند و نه بستنی یا سایر دسرهای شیرین .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها