همه چیز درباره  سرطان کبد

سرطان کبد

سرطان کبد رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در کبد، سرطان کبد ممکن است به طور اولیه از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ گرفته یا از گسترش سرطان عضوی دیگر به کبد ناشی گردد (متاستاز). شایع ترین این سرطان های گسترش یابنده به کبد عبارتند از سرطان های رکتوم ، کولون ، ریه ، پستان ، پانکراس ، مری و پوست (ملانوم بدخیم ). سرطان کبد در همه سنین ممکن است بروز کند ولی در مردان بالای 60 سال شایع تر است .

علائم سرطان کبد

کاهش اشتها و کاهش وزن وجود توده ای دردناک در طرف راست بالای شکم درد قسمت فوقانی شکم تب خفیف ، معمولاً زیر 3/38 درجه سانتیگراد زردی چشم ها و پوست (گاهی ) تورم شکم در اثر احتباس مایع (گاهی ) خواب آلودگی

عواقب سرطان کبد

این سرطان در حال حاضر غیرقابل علاج بوده و در مدت کوتاهی منجر به مرگ می گردد. با این حال درد بیماران با درمان قابل کنترل است . معمولاً برای درمان این بیماری اقدام می شود، اگرچه احتمالاً ناموفق است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این سرطان ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثرتر و نهایتاً علاج بخش در آینده ارایه گردند.

عوامل سرطان کبد

بیماری اولیه کبد نظیر سیروز کبد مصرف استروییدهای آنابولیک مصرف بیش از از حد الکل سابقه عفونت هپاتیت ب مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری هموکروماتوز اختلالات متابولیسمی سنگ صفراوی ، کیست کلدوک ، کلونورکیازیس (آلودگی با یک کرم کبدی شایع در خاور دور( شرق آسیا)

عوارض سرطان کبد

احتباس سدیم ، که باعث تجمع مایع در شکم و قسمت های پایینی بدن می گردد که این خود تهدیدکننده حیات است . نارسایی کلیه مرگ در اثر اختلال عملکرد کبد گسترش سرطان به اعضای دیگر

دارو سرطان کبد

داروهای ضدسرطان که ممکن است سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهد. مسکن ها آنتی بیوتیک ها در صورت عفونت زمینه ای کبد

علل سرطان کبد

نامشخص . این سرطان در جمعیت هایی که میزان بروز هپاتیت ویروسی و سایر بیماری های مزمن کبدی در آنها بالاست شایع تر است .

فعالیت سرطان کبد

محدودیتی وجود ندارد. تا حد توان به فعالیت های سابق خود ادامه دهید. با پیشرفت بیماری ممکن است مراقبت های آسایشگاهی به صورت سرپایی یا بستری توصیه گردد.

اصول کلی درمان سرطان کبد

بررسی های تشخیصی گوناگونی برای اثبات تشخیص این بیماری ممکن است استفاده شود که عبارتند از آزمایش های خون ، نمونه برداری کبد، عکس ساده ، سونوگرافی ، سی تی اسکن ، ام آرآی ، آرتریوگرافی ، آنژیوگرافی و آزمون های رادیواکتیو. در مراقبت این بیماران ، مراقبت های حمایتی طبی جامع و حمایت های روانی هر دو باید مدنظر قرار داشته باشد. داروهای ضدسرطان و اشعه درمانی اغلب تجویز می شود. این درمان ها ممکن است تا حدودی تسکین بخش باشند ولی علاج بخش نیستند (درمان های تسکینی ). بسته به نوع و گسترش تومور جراحی جهت برداشت تومور ممکن است توصیه گردد. پیوند کبد برای بعضی بیماران ممکن است در نظر گرفته شود.

پیشگیری از سرطان کبد

واکسیناسیون هپاتیت ب و ارائه آموزش در مورد پیشگیری برای جمعیت پرخطر از نظر ابتلا غربالگری سرطان و تشخیص زودرس در مورد جمعیت پرخطر (با آزمایشی که آلفافیتوپروتئین یا AFP نامیده می شود)

رژیم غذایی سرطان کبد

رژیم پرانرژی و کم پروتئین

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها