همه چیز درباره  نشانگان نفروتیک (نفروز)

نشانگان نفروتیک (نفروز)

نشانگان نفروتیک (نفروز) نوعی بیماری مزمن کلیه با آغاز در کودکی . مشخصات نفروز عبارتند از: دفع پروتئین در ادرار، ورم پوست و اعضا، و پایین بودن پروتئین کلسترول در خون . این عارضه می تواند هم کودکان (پسران بیش از دختران ) و هم بزرگسالان (به نسبت مساوی در مردان و زنان ) را مبتلا سازد.

علائم نشانگان نفروتیک (نفروز)

احتباس مایعات (ادم ) که در ابتدا به صورت پُف کرد چشم ها و ورم مچ پا تظاهر می یابد، و در مراحل پیشرفته تر به صورت ورم منتشر پوست و در نهایت تورم شکم بروز می کند. کاهش تولید ادرار گاهی تا 20% مقدار طبیعی بی اشتهایی ؛ ضعف ؛ احساس ناخوشی عمومی ادرار کف آلود

عواقب نشانگان نفروتیک (نفروز)

نفروز قابل علاج یا پیشگیری نیست . ولی در بسیاری از کودکان با دارو رژیم غذایی می توان ورم را مهار و عملکرد کلیه را اصلاح کرد. اگرچه علایم معمولاً پس از دو هفته درمان برطرف می شوند، درمان دارویی باید 8-6 هفته ادامه یابد. نفروز ممکن است با درمان برطرف گردد ولی عود آن شایع بوده و تکرار درمان را ایجاب می کند. در صورت بروز نارسایی کلیه ، دیالیز یا پیوند کلیه می تواند طول عمر بیماران را افزایش دهد.

عوامل نشانگان نفروتیک (نفروز)

سابقه خانوادگی نفروز (تنها در مورد نوع اولیه ) بارداری تماس با سموم شیمیایی نارسایی احتقانی قلب لنفوم اعتیاد دارویی ضعف ایمنی ناشی از بیماری ها یا داروها

عوارض نشانگان نفروتیک (نفروز)

اختلال کلیوی مشابه گلومرولونفریت مزمن نارسایی کلیه افزایش استعداد و ابتلا به عفونت ها

دارو نشانگان نفروتیک (نفروز)

داروهای کورتونی یا سرکوبگر ایمنی برای کاهش التهاب کلیه داروهای ادرارآور برای کاهش احتباس مایعات آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت بعضی داروهای ضد فشار خون اغلب باعث کاهش دفع پروتئین از ادرار می گردند.

علل نشانگان نفروتیک (نفروز)

علت دقیق این عارضه ناشناخته است . این عارضه ممکن است به صورت اولیه (بدون علت شناخته شده ) یا به عنوان عارضه ای از سایر اختلالات درگیرکننده عملکرد کلیه ، نظیر دیابت ، لوپوس اریتماتو، مولتیپل میلوم ، گلومرولونفریت ، اختلالات خودایمنی ، بیمار سرم و سایر اختلالات آلرژیک شدید، لخته شدن خون در کلیه ، عفونت ها (به خصوص عفونت های پوستی )، بیماری های مادرزادی قلب ، یا برخی داروها بروز کند.

فعالیت نشانگان نفروتیک (نفروز)

تا برطرف شدن ادم (احتباس مایعات ) در بستر استراحت کند و تنها برای رفتن به توالت یاحمام کردن از بستر خارج شوید. پس از کاهش ورم تا حدی که توان شما اجازه می دهد به فعالیت های سبک بپردازید. از تماس بیش از حد با آفتاب و گزش حشرات اجتناب کنید.

اصول کلی درمان نشانگان نفروتیک (نفروز)

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش هایی نظیر آزمایش ادرار و اندازه گیری پروتئین و کلسترول خون یا نمونه برداری کلیه (برداشت مقدار اندکی از بافت یا مایع به منظور بررسی آزمایشگاهی کمک کننده به تشخیص ) باشد. علایم معمولاً با دارو و رژیم غذایی قابل کنترل است . مشاوره با والدین و کمک به آنها در یادگیری چگونگی برخورد با یک کودک دچار بیماری مزمن ممکن است لازم باشد. در طی مرحله حاد، ثبت روزانه درجه حرارت هر صبح و عصر توصیه می گردد. جمع آوری ادرار 24 ساعته و ثبت حجم آن به طور روزانه و نیز ثبت مقدار مایعات مصرفی روزانه توصیه می شود. تجزیه و تحلیل این اطلاعات ممکن است در مطب پزشک انجام گیرد.

پیشگیری از نشانگان نفروتیک (نفروز)

اقدام به درمان طبی برای هر یک از علل فوق الذکر، به خصوص عفونت های پوست و گلو

رژیم غذایی نشانگان نفروتیک (نفروز)

از یک رژیم کم نمک و کم چربی ، استفاده کنید. از مصرف غذاهای آماده که حاوی نمک هستند خودداری کنید. محدودکردن مقدار پروتئین مصرفی نیز ممکن است لازم باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها