همه چیز درباره عفونت گوش خارجی‌

عفونت گوش خارجی‌

عفونت گوش خارجی عبارت است از التهاب یا عفونت مجرای خارجی گوش که از پرده گوش به محیط بیرون کشیده شده است .

عواقب عفونت گوش خارجی‌

معمولاً با درمان در عرض 10-7 روز خوب می شود.

دارو عفونت گوش خارجی‌

برای رفع درد خفیف می توان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده کرد. قطره های گوش که حاوی آنتی بیوتیک و داروهای کورتیزونی است . به کمک آنها می توان التهاب را تخفیف داد و با عفونت مبارزه کرد. کرم ها یا پمادهای موضعی برای عفونت های قارچی یا باکتریایی آنتی بیوتیک های خوراکی برای عفونت های شدید

فعالیت عفونت گوش خارجی‌

فعالیت های عادی خود را با رو به بهبود گذاشتن علایم از سرگیرید. تا 3 هفته پس از ناپدید شدن تمام علایم ، از ورود آب به گوش ها خودداری کنید. هرگونه رطوبت ، حتی در اثر دوش گرفتن یا شستشوی مو، می تواند باعث عود بیماری شود.

پیشگیری عفونت گوش خارجی‌

گوش خود را با هیچ شی یا ماده شیمیایی تمیز نکنید. پس از رفع عفونت گوش خارجی ، قطره های گوش تجویز شده را نگاه دارید. اگر مجرای گوش به هر علت خیس شد مثلاً در اثر شنا یا شستشوی سر، در هر دو گوش خود قطره بریزید.

اصول کلی عفونت گوش خارجی‌

تشخیص معمولاً با معاینه گوش داده می شود. البته امکان دارد مایع گوش نیز کشت داده شود. درمان معمولاً شامل تجویز دارو و مراقبت های حمایتی برای رفع درد است . تمیز کردن مجرای گوش با ملایمت ؛ به خاطر داشته باشید که حتی وجود مقدار کمی از موم طبیعی گوش از آن در برابر عفونت محافظت به عمل می آورد. واکنش کمپرس گرم روی گوش ممکن است درد را تخفیف دهد. گوش عفونی شده را خشک نگاه دارید. به هنگام دوش گرفتن از گوش پنبه یا کلاه مخصوص استفاده کنید.

رژیم عفونت گوش خارجی‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم عفونت گوش خارجی‌

گوش دردی که با کشیدن گوش بدتر می شود. خارش گوش گاهی تب خفیف ترشح چرک از گوش کاهش موقت شنوایی در گوش درگیر وجود یک برجستگی یا جوش کوچک و دردناک در مجرای گوش

عوامل عفونت گوش خارجی‌

شنا در آب آلوده و کثیف شنای زیاد در استخرهای کلردار. آب کلردار استخر باعث خشک شدن مجرای گوش می شود و به همین دلیل باکتری ها و قارچ ها توانایی ورود به پوشش مجرای گوش را پیدا می کنند. رطوبت زیاد به هر علت تحریک ناشی از گوش پاک کن ؛ اشیای فلزی مثل گل سر؛ یا گوش پنبه ، خصوصاً اگر به مدت طولانی در گوش باقی بمانند ناکافی بودن تولید موم گوش (سِرومِن ) سابقه عفونت قبلی در گوش آلرژی گوش دیابت شیرین یا سایر بیماری هایی که فرد را مستعد عفونت می کنند. استفاده از اسپری مو یا رنگ مو که ممکن است وارد مجرای گوش شوند.

علل عفونت گوش خارجی‌

عفونت باکتریایی یا قارچی پوست ظریفی که مجرای گوش را پوشانده است . آسیب به مجرای گوش

عوارض عفونت گوش خارجی‌

درد شدید التهاب مزمن که درمان آن کار راحتی نیست . بروز جوش در مجرای گوش سلولیت (عفونت بافت عمقی )