همه چیز درباره سرماخوردگی‌

سرماخوردگی‌

سرماخوردگی عبارت است از یک عفونت ویروسی مسری در مجاری تنفسی فوقانی ، از جمله بینی ، گلو، سینوس ها، گوش ها، لوله هایی که حلق را از داخل به گوش ها متصل می کنند (شیپور استاش )، نای ، حنجره ، و لوله های نایژه ای .

عواقب سرماخوردگی‌

بهبود خود به خودی در عرض 14-7 روز

دارو سرماخوردگی‌

هیچ دارویی ، از جمله آنتی بیوتیک ها، نمی تواند سرماخوردگی را معالجه کند. البته برای تخفیف علایم می توان از داروهایی مثل استامینوفن ، داروهای ضدگرفتگی بینی ، قطره یا افشانه (اسپری ) بینی ، داروهای ضد سرفه و صاف کننده های گلو استفاده کرد. ممکن است با مصرف دوزهای بالای ویتامین ـ ث (تا 1000 میلی گرم در روز) دوره بیماری کوتاه شود.

فعالیت سرماخوردگی‌

استراحت در رختخواب ضروری نیست ، اما باید از فعالیت شدید پرهیز کرد. اصولاً بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید.

پیشگیری سرماخوردگی‌

برای جلوگیری از انتقال سرماخوردگی به دیگران ، از تماس بی مورد با دیگران به هنگام مرحله مسری بیماری (4-2 روز اول ) خودداری کنید. دستان خود را مرتب بشویید، به خصوص پس از فین کردن یا پیش از دست زدن به مواد غذایی در صورت امکان ، از بودن در مکان های شلوغ ، خصوصاً در زمستان ، خودداری کنید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که حاوی مرکبات و سایر منابع ویتامین ـ ث به میزان زیاد باشد.

اصول کلی سرماخوردگی‌

برای تخفیف گرفتگی بینی ، از آب نمک (نصف قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم ) استفاده کنید، به این صورت که 3-2 قطره از این محلول آب نمک را در هر سوراخ بینی بچکانید. - از دستگاه بخور برای افزایش رطوبت هوا استفاده کنید. دستگاه بخور باید هر روز تمیز شود. - در مورد کودکی که هنوز نمی تواند فین کند، از یک دستگاه مکش ترشحات مخصوص شیرخواران استفاده کنید. اگر ترشحات مخاطی ضخیم و چسبناک باشد، آن را با 3-2 قطره آب نمک رقیق و نرم کنید. در سوراخ بینی کودکان از وسایلی مثل گوش پاک کن استفاده نکنید. در عرض ، ترشحات را در بیرون از سوراخ بینی توسط یک دستمال کاغذی یا پنبه پاک کنید. دستمال را در اطراف سوراخ بینی بچرخانید و ترشحات را از داخل بینی خارج کنید.

رژیم سرماخوردگی‌

رژیم غذایی عادی . البته مایعات باید بیشتر مصرف شود، مثل آب ، آب میوه ، چای ، و نوشیدنی های گازدار.

علائم سرماخوردگی‌

آبریزش یا گرفتگی بینی . آبریزش در ابتدا بی رنگ است اما بعد شدت می یابد و به رنگ زرد در می آید. سرفه ای که خلط دار نیست یا خلط کمی دارد. گلودرد خشونت صدا تب خفیف خستگی اشک ریزش بی اشتهایی

عوامل سرماخوردگی‌

فصل زمستان (سرماخوردگی در هوای سرد شایع تر است ). کودکانی که به مدرسه یا مهد کودک می روند. سرماخوردگی در یکی از اعضای خانواده محیط زندگی شلوغ یا غیربهداشتی بروز عفونت می تواند توسط استرس ، خستگی ، یا آلرژی تسهیل شود.

علل سرماخوردگی‌

هر کدام از دست کم صد ویروسی که می تواند باعث سرماخوردگی شوند. ذرات ویروسی از راه هوا یا تماس با فرد بیمار، به خصوص دست دادن ، انتقال می یابند.

عوارض سرماخوردگی‌

عفونت باکتریایی در گوش ، گلو، سینوس ، یا ریه ها