همه چیز درباره  نشانگان کوشینگ‌

نشانگان کوشینگ‌

نشانگان کوشینگ عبارت است از یک اختلال غدد درون ریز که در اثر تولید بیش از اندازه هورمون های کورتیکواسترویید از غدد فوق کلیوی به وجود می آید. در ایجاد این اختلال ، غده فوق کلیوی و غده هیپوفیز دخالت دارند.

علائم نشانگان کوشینگ‌

صورت گرد و چشم های پف کرده صورت به رنگ قرمز گلگون رشد موهای صورت در خانم ها تجع چربی در قسمت کمر و پشت ، همراه با به وجود آمدن نواری قرمز روی پوست فشار خون بالا تغییرات روانی و عاطفی ، حتی گاهی تا حد روان پریشی تغییرات عادت ماهانه ، مثل توقف عادت ماهانه ، و افزایش یا نامنظمی دوره خونریزی بزرگ شدن کلیتوریس کاهش مقاومت به عفونت

عواقب نشانگان کوشینگ‌

اگر اختلال به علت یک تومور غده فوق کلیوی به وجود آمده باشد، می توان با عمل جراحی و در آوردن تومور یا کل غده ، آن را معالجه کرد. اگر هر دو غده فوق کلیوی در آورده شوند، باید تا آخر عمر هورمون های کورتیزونی تحت نظارت دقیق مصرف شوند. اگر اختلال به علت یک تومور در غده هیپوفیز به وجود آمده باشد، می توان با عمل جراحی و در آوردن تومور (غده هیپوفیز در کف مغز است ) یا اشعه درمانی آن ، بیماری را معالجه کرد. اما تومور ممکن است دوباره باز گردد. اگر اختلال به علت مصرف طولانی مدت داروهای کورتیزونی یا هورمون محرک ترشح هورمون های کورتیزونی به وجود آمده باشد، ممکن است بتوان با حذف تدریجی این داروها تحت نظارت دقیق ، این اختلال را رو به بهبود برد.

عوامل نشانگان کوشینگ‌

استفاده طولانی مدت از هورمون محرک ترشح هورمون کورتیزوفی برای درمان سرطان هیپوفیز.

عوارض نشانگان کوشینگ‌

شکستگی استخوان ها به علت پوکی استخوان دیابت زخم معده و دوازدهه (اثنی عشر) پوکی استخوان ندرتاً به وجود آمدن تومور هیپوفیز، در صورتی که غدد فوق کلیوی برداشته شوند.

دارو نشانگان کوشینگ‌

داروهایی برای مهار کار غده فوق کلیوی داروهای کورتیزونی در صورتی که هر دو غده فوق کلیوی باید در آورده شوند. گاهی مصرف داروهایی به عنوان جایگزین هورمون های هیپوفیز داروهای ضدفشار خون برای کاهش فشار خون بالا مکمل های کلسیمی برای درمان پوکی استخوان امکان دارد مصرف آرام بخش نیز توصیه شود.

علل نشانگان کوشینگ‌

علایم در اثر زیاد ترشح شدن هورمون کورتیرون مانندی که توسط غده فوق کلیوی تولید می شود به وجود می آیند. این افزایش ترشح به علل مختلف ممکن است رخ دهد: وجود تومور در غده فوق کلیوی وجود تومور در غده هیپوفیز که باعث ترشح بیش از اندازه هورمونی از غده هیپوفیز می شود که محرک ترشح هورمون کورتیزونی از غده فوق کلیوی است . استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیزونی

فعالیت نشانگان کوشینگ‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد. با شروع درمان انرژی فرد هم زیاد می شود.

اصول کلی درمان نشانگان کوشینگ‌

اقدامات تشخیصی عبارتند از: آزمایش خون و ادرار از نظر شمارش گلبول های سفید، سنجش کار غده هیپوفیز و غده فوق کلیوی ، اندازه گیری سطح هورمون ها، و عکس برداری از غده هیپوفیز و غده فوق کلیوی تا آنجا که می توانید اطلاعات خود را در رابطه با این بیماری و درمان آن زیاد کنید.

پیشگیری از نشانگان کوشینگ‌

در صورتی که مصرف هورمون محرک ترشح هورمون کورتیزونی یا خود داروهای کورتیزونی برای سایر بیماری ها، مثل آسم ، آرتریت ، بیماری کلیوی ، یا بیماری آدیسون ضروری باشد، دارو را باید با کمترین دوز ممکن و طی کمترین دوره زمانی ممکن مصرف کرد.

رژیم غذایی نشانگان کوشینگ‌

میزان پروتئین و پتاسیم رژیم غذایی باید زیاد، و کالری ، هیدارت کربن و سدیم آن باید کم باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها