همه چیز درباره  کم آبی بدن‌

کم آبی بدن‌

کم آبی بدن عبارت است از کم شدن آب و نمک های ضروری بدن . کم آبی در نوزادان ، شیرخواران ، و افراد بالای 60 سال خطرناک تر از سایر گروه های سنی است . آب تقریباً 60% وزن بدن مرد و 50% وزن بدن زن را تشکیل می دهد و برای حفظ سلول ها و بافت های بدن ، مقدار آن باید در محدوده ای بسیار کم تغییر کند.

علائم کم آبی بدن‌

خشکی دهان و زبان کاهش یا فقدان کامل ادرار گود افتادن چشم ها چروکیده شدن پوست منگی ؛ گیجی ؛ اغما پایین بودن فشار خون تشنگی شدید افزایش تعداد ضربان قلب و تنفس

عواقب کم آبی بدن‌

با کنترل کردن علت زمینه ای و دادن مایعات برای جایگزینی مایعات از دست رفته ، فرد بهبود می یابد.

عوامل کم آبی بدن‌

سنین نوزادی و شیرخوارگی سنین بالای 60 سال بروز اخیر یک بیماری همراه با تب بالا دیابت شیرین بیماری مزمن کلیه

عوارض کم آبی بدن‌

کاهش فشار خون ، شوک و مرگ در اثر کم آبی شدید و طولانی مدت

دارو کم آبی بدن‌

امکان دارد تزریق مایعات داخل وریدی برای جایگزینی مایعات از دست رفته ضروری باشد.

علل کم آبی بدن‌

استفراغ یا اسهال مداوم به هر علتی تب بالا به طور مداوم تعریق زیاد مصرف داروهایی که باعث از دست رفتن آب و الکترولیت بدن می شوند، مثل داروهای ادرارآور (دیورتیک ) قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض آفتاب

فعالیت کم آبی بدن‌

تا زمان بهبودی ، در رختخواب استراحت کنید.

اصول کلی درمان کم آبی بدن‌

بررسی های تشخیصی خون ، شامل شمارش سلول های خون و اندازه گیری غلظت الکترولیت های خون . الکترولیت ها عبارتند از مواد معدنی حل شده در خون و سایر مایعات بدن . الکترولیت ها نقشی اساسی در تمام کارهای بدن دارند. الکترولیت های اصلی عبارتند از سدیم ، پتاسیم ، کلر، کلسیم ، فسفر، منیزیم ، و دی اکسید کربن . منبع الکترولیت ها غذاها هستند. تنظیم الکترولیت های بدن عمدتاً به عهده کلیه ها و ریه ها است . - بستری کردن بیمار برای تزریق مایعات داخل وریدی تنها در موارد شدید یا طول کشیده - وزن خود را روزنه با یک ترازوی دقیق ثبت کنید تا در صورت از دست دادن مایع زود متوجه آن شوید. - اگر استفراغ یا اسهال دارید، تعداد دفعات هر کدام را ثبت کنید تا بتوانید میزان مایع از دست رفته را تخمین بزنید. - در موارد کم آبی خفیف ، مایعات رقیق به میزان کم و در دفعات زیاد بنوشید. اگر در هر بار مقدار زیادی مایع بنوشید، امکان دارد استفراغ به شما دست دهد. - محلول های الکترولیتی بنوشید.

پیشگیری از کم آبی بدن‌

در صورت وجود یک بیماری زمینه ای که موجب کم آبی بدن شده است ، برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. اگر استفراغ یا اسهال دارید، باید آب و الکترولیت از دست رفته را تدریجاً جبران کنید. اگر از داروهای ادرارآور (دیورتیک ) استفاده می کنید، روزانه خود را وزن کنید. در صورتی که دچار کاهش وزن بیش از 5/1 کیلوگرم در عرض یک روز یا 5/2 کیلوگرم در عرض یک هفته شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

رژیم غذایی کم آبی بدن‌

به بیماری زمینه ای بستگی دارد. غذاهای پر نمک اثر کمبود آب را کاهش می دهند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها