همه چیز درباره  آمبولی ریه‌

آمبولی ریه‌

آمبولی ریه وجود لخته خون یا چربی (به ندرت ) در یکی از شریان هایی که به بافت ریه ها خونرسانی می کنند. لخته خون در ابتدا در یکی از وریدهای عمقی اندام تحتانی یا لگن شکل می گیرد. آمبولی چربی معمولاً از ناحیه یک شکستگی استخوانی تشکیل می شود. لخته خون یا آمبولی چربی از طریق جریان خون و با عبور از قلب به یکی از شریان های مشروب کننده بافت ریه راه یافته و در آنجا مستقر می گردد. این پدیده سبب انسداد شریان مزبور و در نتیجه کاهش توانایی تنفسی و گاهی تخریب بافت ریه می گردد. آمبولی ریه در همه سنین ممکن است رخ دهد ولی در بزرگسالان شایع تر است .

علائم آمبولی ریه‌

کوتاهی نفس ناگهانی غش کردن یا حالت غش پیدا کردن درد قفسه سینه سرفه (گاهی همراه با خلط خونی ) تندی ضربان قلب تب خفیف قبل از بروز علایم فوق معمولاً تورم و درد اندام تحتانی وجود دارد.

عواقب آمبولی ریه‌

معمولاً مراقبت های ویژه در عرض 14-10 روز بهبود می یابد.

عوامل آمبولی ریه‌

سن بالای 60 سال هرگونه آسیب یا بیماری مستلزم استراحت طولانی در بستر نشستن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی مثلاً در طی مسافرت با هواپیما جراحی اخیر نارسایی احتقانی قلب اختلالات ریتم قلب پلی سیتمی ؛ کم خونی همولیتیک شکستگی استخوان چاقی ؛ استعمال دخانیات بارداری مصرف قرص های ضد بارداری به خصوص در خانم های سیگاری

عوارض آمبولی ریه‌

مرگ سریع الوقوع در اثر یک لخته بزرگ که بیش از 50% جریان خون ریه ها را مسدود کند. خونریزی شدید داخل ریه دراثر لخته های کوچکتر

دارو آمبولی ریه‌

داروهای ضد انعقاد در جهت حل کردن لخته و جلوگیری از ایجاد دوباره آن . سطح داروهای ضد انعقاد باید به طور مرتب اندازه گیری شود تا اطمینان حاصل شود سطح آنها در حد مطلوب و بی خطر است . تجویز اکسیژن ، در صورت نیاز آنتی بیوتیک ها، در موارد آمبولی عفونی

علل آمبولی ریه‌

لخته شدن خون در وریدهای عمقی . این حالت هر زمان که خون در داخل ورید تجمع یافته و به خوبی جریان نداشته باشد می تواند ایجاد شود.

فعالیت آمبولی ریه‌

تا هنگام برطرف شدن علایم التهابی ناشی از لخته شدن خون در بستر استراحت نمایید. در طی استراحت در بستر اندام های تحتانی را به طور مکرر حرکت دهید تا به جریان یافتن خون در آن ها کمک شود.

اصول کلی درمان آمبولی ریه‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی قفسه سینه ، اسکن ریه ، آنژیوگرافی ریه ، نوار قلب ، سمع قلب و ریه ، و آزمایش های خون جهت اندازه گیری عوامل انعقادی و زمان پروترومبین باشد. هدف درمانی عبارتست از: حفظ عملکرد قلب و ریه در حد قابل قبول (تا برطرف شدن لخته ) و جلوگیری از عود آمبولی جراحی ممکن است به منظور بستن ورید بزرگ منتهی به قلب و ریه (ورید اجوف ) یا قرار دادن یک صافی در داخل آن برای جلوگیری از عبور لخته ها به سمت قلب لازم باشد (به ندرت ) استفاده از جوراب کشی یا پیچیدن ساق پا با باند کشی از نشستن به حالتی که ساق ها یا مچ پاها را روی یکدیگر بیندازید خودداری کنید. در هنگام نشستن طولانی مدت طوری بنشینید که پاها بالاتر از ران ها قرار گیرند. در هنگام خوابیدن پاها را بالاتر از سطح بستر قرار دهید.

پیشگیری از آمبولی ریه‌

از استراحت طولانی مدت در بستر در طی بیماری خودداری کنید. در طی دوره نقاهت از جوراب کشی استفاده کنید (چه در هنگام استراحت در بستر و چه در هنگام برخاستن از بستر) پس از جراحی هر چه سریعتر حرکت اندام های تحتانی و راه رفتن را شروع کنید. خودداری از استعمال دخانیات ، به خصوص در خانم های 35 سال به بالا که قرص ضد بارداری مصرف می کنند. اجتناب از جراحی های غیر ضروری . در این موارد از روش های دیگری غیر از جراحی استفاده کنید. در طی سفر هر 2-1 ساعت مدتی ایستاده و راه بروید. مصرف یک قرص آسپرین در روز ممکن است نقش پیشگیری کننده در این زمینه داشته باشد؛ در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم غذایی آمبولی ریه‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها