همه چیز درباره نارسایی مزمن کلیه‌

نارسایی مزمن کلیه‌

نارسایی مزمن کلیه ناتوانی کلیه ها در دفع مواد زاید بدن . در حالت طبیعی کلیه ها به دفع مواد زاید بدن کمک کرده و در صورت نارسایی آنها، مواد زاید در بدن تجمع یافته و باعث ایجاد علایمی با شدت متغیر می گردند. نارسایی مزمن کلیه معمولاً به طور تدریجی بروز می کند.

عواقب نارسایی مزمن کلیه‌

پیوند کلیه گاهی می تواند برای بیماران جوانتر علاج بخش باشد. در غیر این حالت ، نارسایی کلیه به تدریج پیشرفت می نماید، اگرچه در صورت پایدار شدن وضعیت بیمار، طول عمر نزدیک طبیعی محتمل است . دیالیز می تواند کیفیت زندگی بیماران را بهتر کرده و طول عمر آنها را تا چند سال افزایش دهد.

دارو نارسایی مزمن کلیه‌

داروهای ادرارآور (دیورتیک ) برای کاهش احتباس مایعات مکمل های آهن و اسیدفولیک جهت کم خونی داروهای ملین برای جلوگیری از یبوست دیژیتال برای نارسایی احتقانی قلب

فعالیت نارسایی مزمن کلیه‌

فعالیت خود را کاهش دهید. از تحرک بیش از حد اجتناب کرده و خود را زیاد خسته نکنید. خواب شبانه را افزایش داده و در طی روز نیز زمان هایی را برای استراحت در نظر بگیرید. اگر مجبور به استراحت دایم در بستر هستید، به منظور پیشگیری از لخته شدن خون در وریدهای اندام تحتانی ، ساق پا را به طور مکرر خم و راست کنید.

پیشگیری نارسایی مزمن کلیه‌

اقدام به درمان طبی بیماری های زمینه ای منجر به نارسایی کلیه قبل از اینکه تا این حد پیشرفته گردند.

اصول کلی نارسایی مزمن کلیه‌

آزمون های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش شمارش سلول های خون ، آزمایش های خون و ادرار برای ارزیابی عملکرد کلیه و وضعیت آب و الکترولیت ؛ نوار قلب (روشی برای شناسایی بیماری های قلبی از طریق ارزیابی فعالیت الکتریکی قلب )؛ نمونه برداری سوزنی کلیه ؛ رادیوگرافی شکم ، کلیه ها، حالب ها و مثانه برای شناسایی سنگ کلیه باشد. - جراحی در مواردی که علت زمینه ساز نارسایی با جراحی قابل اصلاح باشد، توصیه می گردد. - بستری فوری در بیمارستان جهت اصلاح وضعیت آب و الکترولیت و دیالیز گاهی ضرورت می یابد. - درمان باتوجه به علت زمینه ساز نارسایی کلیه تعیین می شود. - دیالیز (روش مصنوعی دفع مواد زاید خون ) تا هنگام بهبود عملکرد کلیه ممکن است لازم باشد. - در این بیماران اندازه گیری و ثبت روزانه وزن توصیه می شود. - این بیماران باید مقدار مایعات مصرفی و ادرار دفعی در هر روز را اندازه گیری کنند. مقادیر اندازه گیری شده باید ثبت گردد و هنگام مراجعه به پزشک با وی در میان گذاشته شود. مقدار ادرار دفعی روزانه باید 2500 میلی لیتر یا بیشتر باشد. اگر مقدار ادرار روزانه کمتر از این میزان باشد، بیمار باید مقدار مایعات مصرفی روزانه را تا میزان حداکثر 800 میلی لیتر بیش از مقدار ادرار روزانه کاهش دهد. به عنوان مثال ، اگر مقدار ادرار در 24 ساعت ، 2000 میلی لیتر باشد، مقدار مایعات مصرفی در 24 ساعت آینده نباید بیش از 2800 میلی لیتر باشد.

رژیم نارسایی مزمن کلیه‌

از یک رژیم غذایی کم نمک ، کم پتاسیم ، کم پروتئین و پرفیبر استفاده کنید. رژیم غذایی را به صورت وعده های غذایی پرکالری ، کم حجم و متعدد برنامه ریزی کنید.

علائم نارسایی مزمن کلیه‌

تا هنگامی که 75%-60% قدرت تصفیه کلیه ها از دست نرفته باشد، نارسایی مزمن کلیه علامتی نداشته یا علایم اندکی دارد. پس از آن یک یا چند مورد از علایم زیر ممکن است وجود داشته باشد: بیحالی ، گیجی و خواب آلودگی فشار خون بالا کوتاهی نفس بوی بد تنفس خونریزی و التهاب لثه و زخم های دهانی درد شکم خارش پوست کرختی ، گزگز و سوزش ساق و پا انقباضات عضلانی کاهش میل جنسی قطع قاعدگی خونریزی غیرمعمول کم خونی ، با علایم رنگ پریدگی و خستگی درد عضلانی و استخوانی ؛ بروز آسان شکستگی استخوانی

عوامل نارسایی مزمن کلیه‌

همه موارد ذکرشده در قسمت «علل »

علل نارسایی مزمن کلیه‌

بیماری های کلاژن ، نظیر لوپوس اریتماتوی منتشر گلومرولونفریت مزمن عفونت های مزمن مجاری ادرار ناهنجاری های مادرزادی کلیه ، نظیر بیماری کلیه پلی کیستیک آسیب کلیه در اثر دیابت شیرین انسداد مجاری ادرار مسمومیت با بسیاری از داروها و مواد شیمیایی ، به خصوص فناستین یا استرپتومایسین بیماری های عروق خونی ، نظیر تصلب شریان های داخل کلیه یا منتهی به کلیه

عوارض نارسایی مزمن کلیه‌

پریکاردیت میوکاردیت پنومونی پانکراتیت کمبود هورمونی عدم تعادل آب و الکترولیت زخم های گوارشی