همه چیز درباره  بیماری استوماتیت‌

بیماری استوماتیت‌

استوماتیت عبارت است از التهاب فراگیر دهان (شامل مخاط دهان ، لب ها، زبان و کام ) که دارای 2 نوع اصلی است : استوماتیت هرپسی حاد و استوماتیت آفتی (زخم دهان ) که شایع تر است . سایر انواع عبارتند از ژنژیویت ، پریودنتیت ، کاندیدیاز (برفک ) و آنژین و نسان . استوماتیت ممکن است نشانه ای از یک اختلال زمینه ای جدی تر باشد.

علائم بیماری استوماتیت‌

علایم بسته به نوع فرق می کنند. التهاب دهان قرمزی و خونریزی درد خفیف تا شدید زخم های دهان تنفس بدبو ممکن است با بی اشتهایی ، خستگی ، تب و تحریک پذیری همراه باشد.

عواقب بیماری استوماتیت‌

در اکثر موارد در عرض 2-1 هفته و در سایر موارد 3-2 هفته بهبود می یابد. برخی نیازمند درمان هستند و سایرین خود به خود بهبود می یابند. پیامدهای دیگر به اختلال زمینه ای بستگی دارد.

عوامل بیماری استوماتیت‌

آلرژی به غذا یا داروها سیگار کشیدن دندان مصنوعی استرس روحی ، اضطراب دندان های ناهموار پرتودرمانی شیمی درمانی سوء مصرف الکل ، غذاهای داغ یا چاشنی ها حساسیت به دهان شوها، رنگ شکلات ها، رژ لب عوارض جانبی داروها مواجهه شغلی با رنگ ها، فلزات سنگین ، بخار اسید، غبار صنعتی

عوارض بیماری استوماتیت‌

ممکن است پس از درمان عود کند. اختلال زمینه ای ممکن است عوارض خطرناکی دربر داشته باشد.

دارو بیماری استوماتیت‌

در صورتی که بتوان علت زمینه ای را کشف کرده داروها به طور خاص متوجه آن خواهند بود. ممکن است شست وشو دهنده های بینی یا قرص های خوراکی تجویز شوند. داروهای بی حس کننده موضعی ممکن است مفید باشند. در صورت مشخص شدن عامل مسبب ، داروهای ضد قارچ ، ضد باکتری یا استروئیدی موضعی مکمل های ویتامینی در صورت نیاز

علل بیماری استوماتیت‌

عفونت تروما خشکی تحریک کننده ها عوامل سمی بیش حساسیتی بیماری های خودایمنی کمبود ویتامین کم خونی گاهی ناشناخته

فعالیت بیماری استوماتیت‌

محدودیت لازم نیست .

اصول کلی درمان بیماری استوماتیت‌

درمان بسته به علت فرق می کند. گاهی تعیین آن مشکل است . معاینه فیزیکی لازم است و گاهی تهیه گستره یا کشت ضایعات عامل مسبب را مشخص می کند. بهداشت کامل دهان مهم است . ترک سیگار دندان های مصنوعی را از لحاظ تناسب با لثه ها خوب کنترل کنید.

پیشگیری از بیماری استوماتیت‌

در صورت امکان از عوارض خطرزا اجتناب کنید.

رژیم غذایی بیماری استوماتیت‌

ممکن است لازم باشد از غذاهای چاشنی دار یا غذاهایی که سفت ، تیز یا خشک هستند، اجتناب شود. از هر غذایی که یک واکنش آلرژیک برانگیزد، خودداری کنید.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها