همه چیز درباره  قارچ ناخن‌

قارچ ناخن‌

قارچ ناخن یک عفونت قارچی ناخن های پا یا دست که در آن ناخن نرم ، کدر، سفید و ضخیم می گردد. این بیماری مسری است و در همه سنین دیده می شود ولی در نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان شایع تر است .

علائم قارچ ناخن‌

با جدا شدن مختصر انتهایی ناخن از بستر ناخن آغاز می شود. مواد نرم زردرنگ به تدریج در ناحیه جداشدگی تشکیل می شوند. ناخن ضخیم و زردرنگ می گردد. این عارضه معمولاً خارش یا درد ندارد مگر این که ناحیه درگیری وسیع بوده و یا عفونی گردد. در نهایت کل ناخن از بسترش جدا شده و یک ناخن نسبتاً تخریب شده ، بی شکل و زرد رنگ به جای می ماند.

عواقب قارچ ناخن‌

بیشتر عفونت های ناخن های دست با شش ماه درمان مداوم قابل علاج است . در مورد درگیری ناخن ها پا، 24-12 ماه درمان نیاز است چون رشد آنها آهسته تر است . درگیری ناخن های دست اکثراً خوب به درمان پاسخ می دهند ولی درگیری ناخن های پا نسبت به درمان مقاوم ترند. احتمال عود عفونت وجود دارد.

عوامل قارچ ناخن‌

مشاغلی که با گرما، خیسی و رطوبت سروکار دارند نظیر آشپزی ، ظرفشویی و خدمتکاری منزل آب وهوای گرم و مرطوب اختلال جریان خون انگشتان دیابت شیرین

عوارض قارچ ناخن‌

از دست دادن یا تغییر شکل دایمی ناخن

دارو قارچ ناخن‌

پمادها ـ کرم ها و پودرهای ضدقارچ بدون نسخه در دسترس اند ولی این داروها در معالجه این عفونت مؤثر نیستند. داروهای ضدقارچ خوراکی برای علاج این عفونت ممکن است تجویز گردد، ولی درمان ممکن است طولانی و پرهزینه باشد.

علل قارچ ناخن‌

عفونت با قارچ تریکوفیتون . ناخن انگشتان دست تنها هنگامی درگیر می شود که ناخن آسیب دیده باشد یا در اثر بیماری پوستی دیگری مبتلا شده باشد. ناخن انگشتان پا می تواند با یا بدون سابقه آسیب ناخن درگیر گردد.

فعالیت قارچ ناخن‌

محدویتی وجود ندارد، ولی از مواجهه با گرما و شرایط منجر به تعریق زیاد اجتناب کنید.

اصول کلی درمان قارچ ناخن‌

بررس های تشخیصی ممکن است شامل کشت محتویات زیر ناخن از نظر قارچ باشد. - حتی پس از برطرف شدن عفونت بعد از حمام کردن با دقت بیش از پیش ، دست ها و پاها را خشک کنید. - از کفش های سبک نظیر صندل استفاده کنید تا امکان جریان یافتن هوای آزاد در تماس با پاها وجود داشته باشد. از پوشیدن جوراب ها و کفش های تهیه شده از مواد مصنوعی خودداری کنید. در طی مرحله حاد بیماری ، تا حد امکان پاها را بدون پوشش نگه دارید. دست ها و پاهای خود را خشک و خنک نگه داشته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. - در مورد درگیری ناخن های دست ، از دستکش های لاتکس یا لاستیکی دارای پوشش داخلی پنبه ای برای ظرف شستن یا سایر کارهایی که با شستشو با آب یا موادشیمایی سروکار دارند، استفاده کنید. - برداشتن ناخن با جراحی ممکن است ضرورت یابد.

پیشگیری از قارچ ناخن‌

تا حد امکان دست ها و پاهای خود را خشک و خنک نگه داشته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. از جوراب های پنبه ای یا پشمی استفاده کنید. از پوشیدن پاپوش های تهیه شده از نخ های مصنوعی خودداری کنید. از کفش روفرشی استفاده کنید.

رژیم غذایی قارچ ناخن‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها