همه چیز درباره  بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

آمیبیاز (اسهال خونی آمیبی) عبارت است از یک عفونت انگلی روده بزرگ و گاهی کبد. اسهال آمیبی در تمام دنیا وجود دارد اما در کشورهای در حال توسعه شایع تر است . بسیاری از افراد، خصوصاً کسانی که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند، این انگل را دارند بدون این که علامتی داشته باشند. علایم وقتی ظاهر می شوند که انگل بافت روده بزرگ را مورد تهاجم قرار دهد. علایم ممکن است خیلی مبهم باشند.

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

در اکثر موارد بدن عارضه ، اسهال آمیبی در عرض 3 هفته با درمان خوب می شود. در مواردی که فرد به صورت حامل بیماری در آمده است ، هیچ علامتی ممکن است وجود نداشته باشد. در موارد شدید، امکان دارد اسهال خونی شدید بروز کند که نیاز به درمان در بیمارستان وجود دارد.

دارو بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

امکان دارد مترونیدازول یا یدوکینول (یا هر دو)، پارومومایسین ، یا دیلوکسانید تجویز شوند. امکان دارد جایگزینی مایعات از دست رفته برای درمان اختلال آب و الکترولیت به وجود آمده در اثر اسهال ضروری باشد.

فعالیت بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

به هنگام حمله حاد اسهال در رختخواب استراحت کنید. فعالیت های عادی خود را وقتی آغاز کنید که تب رفع شود و اسهال رو به بهبود گذارد.

پیشگیری از بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

دستان خود را به طور مرتب بشویید، خصوصاً قبل از غذا خوردن اگر در منطقه ای هستید که غذا و آب ممکن است در آنجا آلوده باشد، اقدامات زیر ضروری هستند: ـ آب آشامیدنی را 5 دقیقه بجوشانید. ـ برای مسواک کردن و شستن دندان ها از آب شیر استفاده نکنید و مراقب باشید هنگام حمام کردن آب قورت ندهید. ـ از خوردن میوه با پوست یا سبزیجات ، ماهی یا صدف خام ، یا هرگونه محصول لبنی مشکوک (بستنی ، شیر، کره و غیر) خودداری کنید.

اصول کلی درمان بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

اقدامات تشخیصی ممکن است عبارت باشند از آزمایش مدفوع و خون ؛ سی تی اسکن در موارد شک به گرفتاری کبد و در صورت لزوم ، نمونه برداری در مورد بهداشت شخصی بسیار مراقب باشید. مرتب حمام کنید و پس از اجابت مزاج و قبل از دست زدن به غذا یا مواد غذایی دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. در مواردی که آبسه کبد وجود دارد، جراحی ممکن است ضروری باشد.

رژیم غذایی بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

رژیم غذایی شامل غذاهای نرم و تدریجاً از سر گرفتن رژیم غذایی عادی .

علائم بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

گاهی هیچ علامتی وجود ندارد. اسهال متناوب همراه با اجابت مزاج بد بو. در مراحل اولیه ، غالباً قبل از اسهال یبوست وجود دارد. گاز و نفخ شکم دل پیچه و حساسیت شکم به لمس تب گاهی مخاط و خون در اجابت مزاج خستگی دردهای عضلانی اگر کبد گرفتار شده باشد: درد در ناحیه کبد و سمت راست شکم گاهی زرد شدن چشم ها و پوست لرز شدید کاهش وزن

عوامل بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

محیط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مسافرت به مناطق با زیرساخت های بهداشتی نامطلوب زندگی در مؤسسات نگهداری مختلف مثل خانه سالمندان و غیره

علل بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

یک انگل میکروسکپی به نام آنتاموبا هیستولیتیکا ، که توسط پشه ، سوسک حمام ، و تماس مستقیم با دستمال یا غذای آلوده به مدفوع انتقال می یابد. شایع ترین منابع عفونت عبارتند از: آلودگی در افرادی که با غذا سروکار دارند. معیوب بودن لوله کشی هتل یا کارخانه سبزیجات یا میوه های خامی که با کود انسانی پرورش یافته اند یا در آب آلوده شسته شده اند.

عوارض بیماری آمیبیاز (اسهال‌ خونی آمیبی‌)

پریتونیت (التهاب پرده صفاق که سطح حفره شکم را می پوشاند). هپاتیت یا آبسه کبد آبسه ریه عفونت پرده دور قلب آبسه مغز

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها