همه چیز درباره  غش کردن (سنکوپ‌)

غش کردن (سنکوپ‌)

غش کردن (سنکوپ ) عبارت است از بی هوش شدن به طور ناگهانی و برای مدتی کوتاه به علت نرسیدن اکسیژن کافی به مغز.

علائم غش کردن (سنکوپ‌)

احساس سبک شدن سر به طور ناگهانی احساس ضعف عمومی و سپس افتادن گاهی تاری دید گاهی تهوع رنگ پریدگی و تعریق تند شدن ضربان قلب و تنفس . اگر بیمار ضربان قلب یا تنفس نداشته باشد، این ممکن است ایست قلبی باشد و نه غش .

عواقب غش کردن (سنکوپ‌)

غش کردن ساده در عرض 2-1 دقیقه برطرف می شود.

عوامل غش کردن (سنکوپ‌)

استرس بیماری قلبی بعضی از مواد مورد سوءاستفاده ، مثل الکل مصرف بعضی از داروها، مثل داروهای قلبی ای که ضربان قلب را کند می کنند. این داروها عبارتند از دیژیتال ، مسدودکننده های بتاآدرنرژیک و سایر داروهای ضدفشار خون . آب و هوای گرم و مرطوب سن بالا دیابت شیرین

عوارض غش کردن (سنکوپ‌)

آسیب به هنگام افتادن روی زمین اشتباه گرفتن ایست قلبی با غش کردن

دارو غش کردن (سنکوپ‌)

برای غش کردن معمولاً دارویی لازم نیست . اما برای درمان بیماری های زمینه ای ممکن است نیاز به دارو وجود داشته باشد.

علل غش کردن (سنکوپ‌)

کاهش ناگهانی جریان خون به مغز. این مسأله به علل زیر ممکن است رخ دهد: اختلالات ضربان قلب (خیلی تند، خیلی کند، یا نامنظم ) زورزدن به مدت طولانی ، مثلاً در اثر سرفه شدید و طولانی یا زور زدن برای اجابت مزاج به هنگام یبوست استرس عاطفی ناگهانی آن دسته از بیماری های قلبی که باعث کاهش مقدار خون پمپ شده از قلب می شوند. بلند شدن از تخت یا صندلی به طور ناگهانی (پایین افتادن فشار خون به علت تغییر وضعیت ناگهانی ) درد ناگهانی صرع ندرتاً به هنگام حمله قلبی پایین افتادن قند خون

فعالیت غش کردن (سنکوپ‌)

به محض به هوش آمدن می توانید تدریجاً فعالیت های عادی خود را از سرگیرید.

اصول کلی درمان غش کردن (سنکوپ‌)

اگر دیدید که یک نفر به زمین افتاده است ، تنفس و نبض گردنی وی را بررسی کنید. اگر بیمار نه تنفس داشت و نه نبض گردنی : ـ به اورژانس اطلاع دهید. (اگر فرد به زمین افتاده کودک باشد، یک دقیقه عملیات احیاء انجام دهید و اگر نتیجه ای حاصل نشد شماره تلفن اورژانس را بگیرید). ـ سپس فوراً عملیات احیاء (ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان ) را شروع کنید. عملیات احیاء را تا زمان رسیدن کمک ادامه دهید. - اگر این احساس را دارید که به زودی غش خواهید کرد، فوراً بنشینید و به جلو خم شوید، یا روی زمین دراز بکشید. - اگر سابقه چندین بار غش کردن را دارید، از انجام فعالیت هایی که غش کردن حین آنها ممکن است زندگی شما را به خطر اندازد خودداری کنید، مثلاً بالا رفتن از ارتفاع ، رانندگی ، یا کار کردن با ماشین آلات خطرناک . - اقدامات تشخیصی که به منظور تعیین علت غش کردن انجام می گیرند ممکن است عبارت باشند از: سی تی اسکن یا ام آرآی از سر و نیز نوار مغز.

پیشگیری از غش کردن (سنکوپ‌)

از تغییرات ناگهانی در فعالیت بدنی خودداری کنید. اگر غش کردن به علت دارو رخ می دهد، با پزشکتان در مورد عوض کردن آن دارو مشورت کنید.

رژیم غذایی غش کردن (سنکوپ‌)

رژیم خاصی توصیه نمی شود مگر اینکه بیماری قلبی وجود داشته باشد. مایعات به مقدار کافی بنوشید و از نوشیدن الکل پرهیز کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها