همه چیز درباره  فیبروزیت‌

فیبروزیت‌

فیبروزیت (فیبرومیوزیت یا فیبرمیالژی ) عبارت است از التهاب یا درد در عضلات ، غلاف عضلات ، و لایه های بافت همبند تاندون ها، عضلات ، استخوان ها و مفاصل . این بیماری ، نواحی عضلانی قسمت پایینی کمر، گردن ، شانه ها، قفسه سینه ، بازوها، ناحیه باسن و ران ها را درگیر می کند. این بیماری معمولاً در افراد بین 60-30 سال و بیشتر در خانم ها رخ می دهد (به نسبت 5 به 1).

علائم فیبروزیت‌

خستگی و ضعف گرفتگی های عضلانی دردناک و ناگهانی که با فعالیت بدتر می شوند. ندول ها (برجستگی های کوچک ) یا نواحی محدودی که به لمس حساس هستند (نقاط ماشه ای ) نواحی دردناک عضلانی خستگی مشکل در خواب

عواقب فیبروزیت‌

بهبود خود به خودی در بعضی از بیماران . در سایر بیماران ، به طور دایم بیماری شعله ور می شود و فروکش می کند. این بیماری ناراحت کننده است ، اما جان بیمار را در معرض خطر قرار نمی دهد. علایم را می توان با درمان برطرف نمود.

عوامل فیبروزیت‌

استرس اختلالات خواب آسیب عضلانی قرار گرفتن در معرض رطوبت یا سرما سابقه بیماری هایی که باعث التهاب مفصل می شوند، مثل آرتریت روماتویید یا پلی آرتریت عفونت های ویروسی تغذیه نامناسب خستگی یا کار زیاد

عوارض فیبروزیت‌

آتروفی یا ناتوانی عضلانی سوء مصرف داروهای از بین برنده درد

دارو فیبروزیت‌

برای درد و ناراحتی خفیف می توانید از داروهایی مثل آسپیرین ، استامینوفن ، یا ایبوپروفن استفاده کنید. امکان دارد تزریق داروهای کورتیزونی به داخل نقاط حساس صورت گیرد یا داروهای ضد التهابی غیراستروییدی تجویز شوند. امکان دارد داروهای ضدافسردگی در دوزهای کم و برای مدت کوتاه تجویز شوند.

علل فیبروزیت‌

ناشناخته هستند. احتمالاً ناشی از یک عدم تعادل در مواد شیمیایی موجود در مغز یا یک اختلال خودایمنی است . تا همین اواخر اعتقاد بر این بود که این یک اختلال روانی است ، اما هم اکنون این نظریه عمومیت ندارد. تحقیقات در زمینه علت آن ادامه دارد.

فعالیت فیبروزیت‌

تا حدی که می توانید فعال باقی بمانید، حتی اگر درد دارید. تمرینات کششی ممکن است کمک کننده باشند. تمرینات ورزشی برای حفظ آمادگی جسمانی

اصول کلی درمان فیبروزیت‌

آزمایش خون برای ارزیابی التهاب و آزمایش هایی برای رد وجود آتریت روماتویید پا پلی میالژی . توجه داشته باشید که هیچ آزمایش اختصاصی برای فیبرومیوزیت وجود ندارد. - گرما باعث تخفیف درد می شود. دوش آب داغ بگیرید و اجازه دهید آب روی نواحی دردناک فرود آید. همچنین می توان از لامپ های تولیدکننده گرما، صفحات گرم کننده الکتریکی ، وان آب داغ ، و کمپرس داغ استفاده کنید. - از یک نفر بخواهید نواحی دردناک را به ملایمت ماساژ دهد. - نظم در اوقات استراحت می تواند کمک کننده باشد. - از استرس بدون دلیل در زندگی خودداری کنید. - روش های تمدد اعصاب و شل کردن عضلات را فرا بگیرید. - در بعضی از بیماران ، روش بازخورد زیستی برای شل کردن عضلات منقبض شده کمک کننده است . - ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید حتی اگر درد گاهی اوقات ذهن و حواس شما را به خود معطوف کند.

پیشگیری از فیبروزیت‌

حتی المقدور از عوامل خطر اجتناب کنید. خواب به اندازه کافی داشته باشید. تمرینات ورزشی جهت حفظ آمادگی جسمانی

رژیم غذایی فیبروزیت‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود، اما از موادی که خواب را دچار مشکل می سازند، مثل کافئین و الکل ، پرهیز کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها