همه چیز درباره سرطان روده بزرگ‌

سرطان روده بزرگ‌

رشد خارجی از کنترل سلول های سرطانی در راست روده یا سرطان روده بزرگ کولون (روده بزرگ ). این سرطان از شایع ترین سرطان ها محسوب . این سرطان هر جایی از روده بزرگ شامل سکوم ، کولون صعودی ، کولون عرضی ، کولون نزولی ، کولون سیگمویید و راست روده (که 50% کل سرطان های روده بزرگ را به خود اختصاص می دهد) را می تواند درگیر سازد. این سرطان بیشتر بزرگسالان بالای 40 سال را مبتلا می سازد.

عواقب سرطان روده بزرگ‌

پیامد کلی بیماری بسته به مرحله بیماری در هنگام تشخیص متغیر است . بیش از 50% بیماران تا 5 سال از جراحی زنده می مانند. این تومور هرچه سریع تر تشخیص داده شود شانس بهبود کامل آن پس از درمان بیشتر است .

دارو سرطان روده بزرگ‌

مسکن ها داروهای تنظیم کننده حرکات روده ای داروهای ضدسرطان ، هر چند معمولاً خیلی مؤثر نیستند.

فعالیت سرطان روده بزرگ‌

خودداری از ورزش ها یا فعالیت هایی که ممکن است به سوراخ تعبیه شده در شکم برای کولوستومی را آسیب برساند. فعالیت های طبیعی خود، شامل مقاربت جنسی را هرچه سریع تر پس از جراحی می توانید از سر بگیرید. کولوستومی نباید مانعی برای مقاربت در نظر گرفته شود.

پیشگیری سرطان روده بزرگ‌

مصرف رژیم غذایی پرفیبر و کم چربی اگر شما در گروه پرخطر از نظر احتمال ابتلا به این بیماری قرار دارید، به طور سالیانه جهت معاینه فیزیکی و بررسی کولون و راست روده به پزشک خود مراجعه نمایید. اگر شما هر یک از عوامل خطرساز ذکر شده در بالا را دارا هستید، از داروخانه یک کیت تشخیصی جهت شناسایی خون در مدفوع تهیه کنید. وجود خون در مدفوع را هر دو ماه یک بار بررسی کنید. کیت های دارای کاربرد آسان برای استفاده در منزل در این زمینه در دسترس است

اصول کلی سرطان روده بزرگ‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خونی ، سیگموییدوسکوپی (روشی برای بررسی راست روده و قسمت تحتانی کولون با استفاده از یک وسیله بصری با چراغی در نوک آن )، کولونوسکوپی (روشی برای تشخیص بیماری های کولون با مشاهده داخل کولون از طریق یک کولونوسکوپ قابل انعطاف ، یک وسیله فیبرنوری با چراغی در نوک آن )، تصویربرداری با اشعه ایکس از کولون (باریم انما) و کلیه (پیلوگرام وریدی )، سی تی اسکن و سونوگرافی باشد. - جراحی جهت برداشت تومور. گاهی لازم می شود که مسیر روده به سمت یک سوراخ تعبیه شده در شکم توسط جراحی منحرف گردد (کولوستومی ). اگر برای شما کولوستومی انجام شده است ، به آموزش های ویژه ای جهت مراقبت از سوراخ آن نیاز خواهید داشت . - اشعه درمانی قبل و بعد از جراحی

رژیم سرطان روده بزرگ‌

مصرف رژیم پرفیبر و کم چربی . خودداری از مصرف غذاهای تولیدکننده گاز روده (کلم ، لوبیا، پیاز) ممکن است به تخفیف علایم کمک کند.

علائم سرطان روده بزرگ‌

بدون علامت در مراحل اولیه (اغلب ) دفع مدفوع خونی یا سیاه رنگ درد کرامپی شکم (دل پیچه ) احساس پری شکم تغییر در اجابت مزاج به صورت اسهال ، یبوست یا باریک شدن قطر مدفوع کاهش وزن بدون علت درد مقعد کم خونی از دست رفتن کنترل مدفوع (گاهی )

عوامل سرطان روده بزرگ‌

سن بالای 40 سال کولیت اولسرو و برخی اختلالات مزمن دیگر لوله گوارش رژیم غذایی نامتناسب به صورت کم فیبر و پرچربی سابقه پولیپ های راست روده سابقه خانوادگی پولیپ های راست روده یا سرطان روده بزرگ

علل سرطان روده بزرگ‌

نامشخص عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو در ایجاد آن ممکن است دخالت داشته باشند.

عوارض سرطان روده بزرگ‌

گسترش تومور به سایر نواحی بدن و سرانجام مرگ عوارض مربوط به جراحی (عفونت ، پنومونی ، آبسه )