همه چیز درباره  بیماری اِم. اِس‌

بیماری اِم. اِس‌

اسکلروز متعدد (اِم . اِس) یک اختلال مزمن درگیرکننده بسیاری از عملکردهای دستگاه عصبی . یک سوم بیماران دارای بیماری خفیف و غیرپیشرونده هستند. در یک سوم دیگر بیماری پیشرفت آهسته ای دارد و در یک سوم باقیمانده پیشرفت بیماری سریع است . این بیماری بزرگسالان جوان (سنین 40-20 سال ) از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در خانم ها شایع تر است .

دکتر مهران شفیعی

دکتر مهران شفیعی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر محمد رضوانی

دکتر محمد رضوانی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر حمید نورالهی مقدم

دکتر حمید نورالهی مقدم هستم متخصص مغز و اعصاب فلوشیپ فوق تخصصی پارکینسون و اختلالات حرکتی اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر علیرضا محمدی

دکتر علیرضا محمدی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر تانیا سعیدی

دکتر تانیا سعیدی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سپیده زندی فر

دکتر سپیده زندی فر هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر محمد مهدی قاسمی

دکتر محمد مهدی قاسمی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مسعود ستایش مهر

دکتر مسعود ستایش مهر هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مجید کیهانی فر

دکتر مجید کیهانی فر هستم متخصص مغز و اعصاب فلوشیپ تصویربرداری مداخله ای اعصاب ( اینترونشنال نورورادیولوژی ) اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سحر حفاری

دکتر سحر حفاری هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری اِم. اِس‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم بیماری اِم. اِس‌

مراحل زودرس : اختلالات چشمی مبهم نظیر تاری دید یا دوبینی متناوب ضعف ؛ اختلال در راه رفتن یا حفظ تعادل اختلال حسی مبهم یا کرختی و گزگز کردن مراحل دیررس : ضعف قابل توجه ؛ لرزش مشکلات تکلم بی اختیاری مدفوع یا ادرار نوسانات خلقی زیاد ناتوانی جنسی در مردان نوع علایم بین بیماران مختلف بسیار متفاوت است . گاهی علایم بیماران به اشتباه به مشکلات روحی یا عصبی نسبت داده می شود.

عواقب بیماری اِم. اِس‌

گاهی بهبود خودبه خود رخ می دهد. ولی در بیشتر موارد، ام . اس غیرقابل علاج است . علایم آن قابل تسکین یا کنترل است ، و این بیماری اغلب برای ماه ها تا سال ها پایدار باقی می ماند. به طور شایع بیماران تا 30-20 سال پس از بروز بیماری زنده می مانند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثرتر و نهایتاً علاج بخش عرضه گردند.

عوامل بیماری اِم. اِس‌

کودکان و نوجوانان رشد یافته در آب وهوای سرد. مهاجرت بعدی به به منطقه ای با آب وهوای گرم در جلوگیری از بروز بیماری مؤثر نیست . وجود سابقه خانوادگی این بیماری

عوارض بیماری اِم. اِس‌

عفونت های مجاری ادرار ناشی از اختلالات دفع مدفوع یا ادرار زخم های فشاری ناشی از بستری طولانی مدت یبوست ناشی از عدم تحرک

دارو بیماری اِم. اِس‌

داروهای کورتونی در طی دوره های عود بیماری یا تشدید علایم . سیکلوفسفامید به مهار واکنش مضّر دستگاه ایمنی کمک می کند. شل کننده های عضلانی برای کنترل گرفتگی عضلات اینترفرون و سایر درمان ها در دست بررسی قرار دارند. درمان های جدیدی ممکن است به زودی عرضه گردند.

علل بیماری اِم. اِس‌

علل آن ناشناخته است . تحقیقات در این باره حاکی از آن است که مولتیپل اسکلروز (ام . اس ) ممکن است ناشی از یک اختلال خودایمنی یا یک ویروس دارای فعالیت آهسته باشد. لکه هایی از ماده سفید در مغز و نخاع تخریب شده و نمی توانند تحریکات عصبی طبیعی را منتقل کنند.

فعالیت بیماری اِم. اِس‌

یک برنامه منظم از تمرین های فیزیکی و فعالیت های ذهنی ضروری است . درمان فیزیکی و بازتوانی عضلانی با وسایل مکانیکی (استفاده از بریس ، عصا یا واکر) برای غلبه بر معلولیت های فیزیکی توصیه می گردد. دوره های منظم استراحت را برنامه ریزی کنید. در صورت امکان فعالیت جنبی خود را ادامه دهید. مشاوره با متخصص مربوط در این باره ممکن است سودمند باشد.

اصول کلی درمان بیماری اِم. اِس‌

آزمون خاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. بررسی های تشخیصی ممکن است شامل سی تی اسکن ، ام آرآی ، پاسخ فراخوانده بینایی (پاسخ الکتریکی نسبت به تحریک یک دستگاه حسی )، آزمایش مایع نخاع و معاینه فیزیکی باشد. این بیماری درمان اختصاصی ندارد. فروکش بیماری خودبه خود رخ داده و ارزیابی میزان موفقیت درمان را مشکل می سازد. حمایت های روحی روانی . تشویق و اطمینان دادن به بیماران جهت کمک به جلوگیری از پیدایش ناامیدی به درمان ضروری است . برای ادراره یک زندگی طبیعی تا حدامکان تلاش کنید ولی خود را خسته نکیند. از محیط های گرم ، حتی از دوش آب داغ گرفتن ، اجتناب کنید. گرما می تواند به طور موقت علایم را تشدید کند. از ماساژ مکرر نواحی درگیر استفاده کنید. این کار به پیشگیری از ایجاد جمع شدگی عضلات کمک می کند. از استرس بپرهیزید زیرا ممکن است علایم را بدتر کند. گذاشتن سوند ادرار توسط خود بیمار در موارد تخلیه ناکامل مثانه برخی درمانگران طبی غیرمتعهد درمان های اثبات نشده بی ارزشی را ارایه می دهند. قبل از صرف هزینه خود بابت این درمان ها با گروه پزشکی خود در مورد درمان های غیرمعمول این بیماری مشورت کنید. بستری کردن بیماران یا مراقبت از آنها در آسایشگاه های بیماران بسته به شدت بیماری ممکن است لازم باشد.

پیشگیری از بیماری اِم. اِس‌

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست ولی دوره های عود بیماری با درمان کوتاه می شود. از عفونت که موجب عود بیماری می شود پیشگیری کنید.

رژیم غذایی بیماری اِم. اِس‌

از یک رژیم غذایی عادی متعادل شده ، و البته پر فیبر برای پیشگیری از یبوست ، استفاده کنید.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها