همه چیز درباره  در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

در رفتگی یا نیم دررفتگی عبارت است از آسیب به مفصل به طوری که استخوان هایی که در آن مفصل در حالت طبیعی رو به روی هم قرار دارند از هم جدا شوند. در نوع خفیف تر این حالت (نیم درفتگی )، سطوح مفصلی انتهای استخوان ها هنوز با هم در تماس هستند ولی در جای طبیعی خود قرار ندارند. این مشکل برای مفاصل فک ، شانه ، زانو، و ستون فقرات بیشتر پیش می آید. بعضی از شیرخواران نیز با در رفتگی مفصل ران متولد می شوند.

علائم در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

درد، تورم ، و بدشکلی شدن ناگهانی یک مفصل پس از آسیب محدودیت حرکت یا اصولاً عدم تحرک در اطراف مفصل در رفته

عواقب در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

معمولاً با درمان زودهنگام قابل معالجه است . پس از جا انداختن دررفتگی ، شاید نیاز باشد مفصل با گچ یا آویزان کردن دست از گردن به مدت 8-2 هفته بی حرکت شود.

عوامل در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

آرتریت روماتویید سابقه خانوادگی در رفتگی مادرزادی مفصل ران وارد آمدن آسیب مکرر به مفصل

عوارض در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

آسیب به رشته های عصبی یا رگ های خونی مهمی که از نزدیکی مفصل می گذرند، که ممکن است علایمی مثل بی حسی ، سردی ، و رنگ پریدگی ایجاد کنند.

دارو در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

بیهوشی عمومی یا شل کننده های عضلانی برای جا انداختن مفصل استامینوفن یا آسپیرین برای رفع درد خفیف ضددردهای مخدری برای رفع درد شدید

علل در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

وارد آمدن آسیبی که باعث کش آمدن یا پاره شده رباط های اطراف مفصل که استخوان ها را در کنار هم نگاه می دارند شود. کم عمق یا غیرطبیعی بودن مادرزادی سطوح مفصلی آرتریت روماتویید یا سایر بیماری های رباط ها و بافت اطراف مفصل . کشیدن ناگهانی دست یا پای کودکان

فعالیت در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

پس از درمان ، فعالیت های خود را تدریجاً از سر گیرید

اصول کلی درمان در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

بلافاصله پس از آسیب : - کیسه یخ روی مفصل آسیب دیده بگذارید تا متورم نشود. - فردی که آموزش ندیده نباید سعی کند مفصل را جا بیاندازد. - به هنگام انتقال فرد آسیب دیده به پزشک ، مفصل آسیب دیده را آتل ببندید یا از گردن آویزان کنید تا حرکت نداشته باشد. - بررسی تشخیصی شامل عکسبرداری از مفصل و استخوان های اطراف می شود. - درمان امکان دارد شامل جا انداختن مفصل باشد. - گاهی برای جا انداختن مفصل از جراحی استفاده می شود. - پس از جا انداختن چه بدون جراحی و چه با جراحی ، معمولاً مفصل با آتل یا گچ بی حرکت می شود تا در روند بهبود خلالی وارد نشود. - در صورت بروز مکرر دررفتگی ، ممکن است نیاز به بازسازی یا تعویض مفصل وجود داشته باشد.

پیشگیری از در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

اگر کار شما سنگین است یا ورزش های سنگین انجام می دهید، روش محافظت از مفاصل مربوطه را فرا بگیرید. از وسایل محافظتی مثل باند الاستیک ، زانوبند یا شانه بند، و جوراب های محافظتی مخصوص استفاده کنید. شیرخواران باید از نظر در رفتگی مادرزادی مفصل ران در زمان تولد و در معاینات دوره ای بعدی مورد بررسی قرار گیرند.

رژیم غذایی در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

پیش از جا انداختن مفصل چه بدون جراحی و چه با جراحی ، تنها آب بنوشید. خوردن غذاهای جامد بیهوشی عمومی را مخاطره آمیز می کند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها