همه چیز درباره  کرم های گرد

کرم های گرد

کرم های گرد (آسکاریس و سایر کرم های گرد) انگل های روده ای شبیه کرم خاکی که به آسانی بدون میکروسکوپ قابل مشاهده اند. کرم های گرد در لوله گوارش رشد می کنند (و گاهی در ریه ها). این انگل ها مسری بوده و در همه سنین دیده می شوند، ولی در کودکان شایعترند.

علائم کرم های گرد

تحریک پذیری بیقراری مثانه اشتهای متغیر یا بی اشتهایی خستگی مکرر کاهش وزن یا فقدان وزن گیری مناسب (در کودکان ) دردهای پیچشی شکم اسهال (گاهی ) سرفه و خس خس (به ندرت ) کرم ها ممکن است گاهی در مدفوع یا بستر کودکان دیده شوند. به ندرت ممکن است کرم ها با استفراغ خارج شوند.

عواقب کرم های گرد

معمولاً با درمان در عرض یک هفته بهبود می یابد.

عوامل کرم های گرد

زندگی در شرایط پرجمعیت یا غیربهداشتی

عوارض کرم های گرد

در صورت عدم درمان : مهاجرت کرم ها به سایر نواحی بدن انسداد روده (به ندرت )

دارو کرم های گرد

داروهایی برای از بین بردن کرم ها، نظیر پیرانتل پاموات ، پیرازین یا مبندازول (این دارو ممکن است باعث ناهنجاری جنین گردد؛ بنابراین مصرف آن در خانم های باردار ممنوع است ). این داروها را می توان به صورت یک مقدار واحد تجویز کرد.

علل کرم های گرد

انگلی به نام آسکاریس که تخم های آن از طریق آب ، غذا یا خاک آلوده وارده بدن انسان می شود.

فعالیت کرم های گرد

با بهبود علایم بیمار می تواند هرچه سریعتر فعالیت های طبیعی خود را از سر گیرد.

اصول کلی درمان کرم های گرد

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش مدفوع یا بررسی کرم بالغ (در صورت دفع شدن همراه مدفوع ) برای شناسایی کرم ، و رادیوگرافی ریه (گاهی ) باشد. - درمان در منزل امکان پذیر بوده و شامل داروهای ضد کرم و سایر مراقبت های بهداشتی است . - شستشوی با دقت دست ها پس از توالت رفتن یا قبل از غذا توصیه می شود. از وارد کردن انگشتان به دهان خودداری کنید. ناخن ها را کوتاه و تمیز نگه دارید. - نواحی مقعد و تناسلی را حداقل روزی دوبار با صابون و آب گرم بشویید. شستشو را با دفت و ترجیحاً زیر دوش انجام دهید. از حمام وان استفاده نکنید. - در صورت امکان همه لباس های راحتی ، لباس های خواب ، زیرپوش ها و حوله های آلوده ای را که توسط فرد مبتلا استفاده شده بجوشانید. لباس های بافتنی که قابل شستشو نیستند را در محلول آمونیاک (یک فنجان محلول خانگی آمونیاک در پنج گالن آب سرد) بخیسانید. - پس از درمان ، صندلی توالت ، کف حمام و اثاثیه را به دقت شستشو و تمیز کنید. قالیچه ها، رومیزی ها، پرده ها، مبلمان و صندلی ها را به دقت با جاروبرقی تمیز کنید. اسباب بازی های فلزی یا اشیای فلزی مشابه را در یک اجاق داغ استریل کنید.

پیشگیری از کرم های گرد

شستشوی مکرر دست ها همیشه قبل از غذا خوردن خودداری از وارد کردن انگشتان به دهان

رژیم غذایی کرم های گرد

رژیم خاصی نیاز نیست .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها