همه چیز درباره  سرطان دهان‌

سرطان دهان‌

سرطان دهان رشد سلول های بدخیم در دهان یا زبان . این نوع سرطان نادر ولی در عین حال خطرناک است . سرطان دهان ممکن است است لب ها، کام ، زبان ، غشاهای درونی لب یا گونه ، یا ناحیه لوزه ها را درگیر سازد. این سرطان در بزرگسالان بالای 40 سال شایع تر است ، ولی شیوع آن در بین جوانانی که از تنباکوی جویدنی استفاده می کنند در حال افزایش است .

علائم سرطان دهان‌

یک برآمدگی رنگ پریده و معمولاً بدون درد با حاشیه سخت که در جای دهان یا زبان ممکن است ظاهر گردد. خصوصیات این ضایعه عبارتند از: این ضایعه بزرگ شده ، زخمی می شود و به آسانی خونریزی می کند. وجود این ضایعه ممکن است مانع جا افتادن مناسب دندان های مصنوعی گردد. این ضایعه ممکن است باعث سفت شدن زبان و اشکال در کنترل آن گردد و از این طریق ، تکلم و بلع را دچار اختلال سازد.

عواقب سرطان دهان‌

با تشخیص و درمان زودرس ممکن است قابل علاج باشد. پس از برداشت ضایعه نمای طبیعی صورت را می توان با جراحی ترمیمی باز گرداند.

عوامل سرطان دهان‌

مصرف تنباکو به هر شکل (از جمله نوع جویدنی ) سابقه خانوادگی سرطان دهان سابقه قبلی سرطان دهان سوءمصرف الکل تماس با آفتاب (در مورد سرطان های لب تحتانی )

عوارض سرطان دهان‌

التیام کُند پس از جراحی گسترش سرطان به گره های لنفاوی گردن که جراحی برداشت همه گره های لنفاوی سر و گردن را ایجاب می کند. بدشکلی دایمی صورت اختلال دایمی تکلم اختلال بلع پایدار

دارو سرطان دهان‌

داروهای ضدسرطان (شیمی درمانی ) مسکن ها در دوره پس از جراحی آنتی بیوتیک ها، در صورت وجود عفونت همزمان

علل سرطان دهان‌

ناشناخته

فعالیت سرطان دهان‌

پس از جراحی به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان سرطان دهان‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، نمونه برداری (برداشت مقدار کمی از بافت یا مایع برای بررسی آزمایشگاهی ) از توده ، و رادیوگرافی سر باشد. همچنین سی تی اسکن یا ام. آر.آی به بررسی گسترش بدخیمی کمک می کند. هر چه توده در زمان تشخیص بزرگتر باشد، احتمال گسترش آن به سایر نواحی بیشتر است . - درمان بسته به محل سرطان (لب ، زبان ، کام یا...) متفاوت است . - جراحی برای برداشت ناحیه سرطانی در صورتی که قابل عمل باشد انجام می شود. پس از جراحی ، دهان را 4-3 بار در روز با محلول شستشوی آب نمک (یک قاشق چایخوری نمک در 250 سی سی آب گرم (معادل یک بطری نوشابه ) شستشو دهید. - اشعه درمانی و یا داروهای ضدسرطان ممکن است تجویز شود. - گفتار درمانی در مواردی که جراحی باعث اختلال تکلم شده باشد توصیه می شود.

پیشگیری از سرطان دهان‌

عدم مصرف تنباکو؛ در صورت مصرف الکل ، میزان آن در حد متوسط باشد.

رژیم غذایی سرطان دهان‌

رژیم مناسب به وسعت بیماری و توانایی بیمار در جویدن و بلعیدن بستگی دارد. ممکن است لازم باشد بیمار از غذاهای نرم استفاده کند. تا چند روز پس از جراحی ممکن است لازم باشد از رژیم مایعات استفاده شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها