همه چیز درباره  سرمازدگی‌

سرمازدگی‌

سرمازدگی عبارت است از آسیب موقتی یا دایمی بافت در اثر قرار گرفتن در معرض دماهای زیر نقطه انجماد. در این حالت ، معمولاً دست ها و پاها (خصوصاً انگشتان دست و پا) و صورت (خصوصاً بینی و گوش ها) درگیر می شوند.

علائم سرمازدگی‌

به هنگام قرار گرفتن در معرض سرما: کرختی ، سفتی و رنگ پریدگی تدریجی در نواحی درگیر به هنگام گرم شدن مجدد: درد و احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش (گاهی شدید) در نواحی درگیر، همراه با تغییر رنگ از سفید به قرمز و سپس بنفش تاول زدن در موارد شدید

عواقب سرمازدگی‌

در موارد خفیف انتظار می رود با درمان بهبودی کامل حاصل شود. در موارد شدید سرمازدگی معمولاً لازم می شود ناحیه درگیر قطع شود.

عوامل سرمازدگی‌

دیابت شیرین بیماری های رگ های خونی مثل پدیده رینود بیماری رشته های عصبی محیطی (مثلاً در دست یا پا) سیگار کشیدن سوءمصرف الکل یا مواد وزش باد که باعث تأثیر بیشتر سرما می شود. سن بالا

عوارض سرمازدگی‌

قطع بافت های مرده یا عفونی شده ، خصوصاً انگشتان دست یا پا، بینی یا گوش ها، به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرمای شدید. ایست قلبی ، در صورتی که سرمازدگی با کاهش دمای کل بدن همراه شده باشد.

دارو سرمازدگی‌

در بیمارستان ، سرم و اکسیژن گرم شده داده می شود. داروهای ضد درد، از جمله مخدرها، برای رفع دردهای شدید. از داروهای ضد درد قوی بیش از 7-4 روز استفاده نکنید. آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت برای درد خفیف می توان استامینوفن استفاده کرد. واکسن کزاز

علل سرمازدگی‌

تشکیل بلورهای یخ در پوست و رگ های خونی ، که منجر به آسیب یا مرگ بافت ، بسته به میزان سرما و مدت قرار گرفتن در معرض آن دارد.

فعالیت سرمازدگی‌

پس از رو به بهبود گذاشتن سرمازدگی به حد کافی ، امکان داد نیاز به فیزیوتراپی وجود داشته باشد.

اصول کلی درمان سرمازدگی‌

دستورالعمل های زیر در موارد اورژنس و تا زمان رسیدن کمک پزشکی باید اجرا شوند: - وقتی که به پناهنگاه رسیدید، لباس ها را از نواحی سرمازده درآورید. - هرگز بافت های آسیب دیده را ماساژ ندهید. - نواحی سرمازده را در آب گرم (حدود 8/37 درجه سانتیگراد) بگذارید. در صورت مهیا بودن ، از دماسنج برای تنظیم درجه حرارت آب استفاده کنید. توجه داشته باشید که بالاتر بودن دمای آب ممکن است آسیب را بیشتر کند. - در صورت در دسترس بودن مایعات داغ با شکر زیاد بنوشید. - سیگار نکشید. - پس از گرم کردن نواحی سرمازده آنها را باند پارچه ای نرم بپوشانید. - تا زمانی که کمک پزشکی نرسیده است از اندام سرمازده استفاده نکنید (اگر پاها درگیر شده اند، راه نروید). - در صورتی که کسی همراه شما است تماس پوست به پوست را با وی حفظ کنید. اقدامات پزشکی : - گاهی بستری شدن در بیمارستان - گرم کردن نواحی سرمازده با احتیاط ؛ درجه حرارت آب باید مدام کنترل شود. - گاهی جراحی برای برداشتن یا قطع بافت هایی که آسیب دایمی دیده اند (بافت های قانقاریایی )

پیشگیری از سرمازدگی‌

پیش بینی لازم برای تغییرات ناگهانی دمای هوا را داشته باشید و همراه خود ژاکت ، دستکش ، جوراب مناسب ، کلاه ، و روسری گرم ببرید. پیش از قرار گرفتن در معرض سرما از نوشیدن الکل خودداری کنید. وقتی که در معرض سرمای زیاد قرار گرفته اید مرتباً دست ها و پاهای خود راتکان دهید.

رژیم غذایی سرمازدگی‌

هرآنچه بیمار می تواند مصرف نماید. البته بهتر است در ابتدا مایعات گرم داده شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها