همه چیز درباره  تیفوس کنه‌ای‌

تیفوس کنه‌ای‌

تیفوس کنه ای یک بیماری حاد تبدار ناشی از یک باکتری منتقله از کنه های آلوده است . این بیماری دارای سرایت فردبه فرد نیست . این عفونت ممکن است پوست ، دستگاه عصبی مرکزی ، لوله گوارش و عضلات را درگیر سازد. در همه سنین دیده می شود ولی در کودکان و بزرگسالان جوان شایعتر است .

علائم تیفوس کنه‌ای‌

علایم زیر 5-2 روز پس از گزش کنه بروز می کند: تب (اغلب تب بالا) همراه لرز بثورات پوستی قرمز که از دست و پا شروع شده و به مچ دست و پا، ساق ، تنه و شکم گسترش می یابند سردرد درد عضلانی و ضعف ؛ سفتی پشت تهوع و استفراغ گیجی ؛ اغما

عواقب تیفوس کنه‌ای‌

در این عفونت اگر درمان آنتی بیوتیکی در مراحل اولیه بیماری شروع شود قابل علاج است .

عوامل تیفوس کنه‌ای‌

فعالیت در محیط باز در مناطق آلوده به کن تماس با سگ ها

عوارض تیفوس کنه‌ای‌

عفونت مغزی تشنج نارسایی کلیه هپاتیت تیفوس کنه ای در صورت عدم درمان اغلب کشنده است (در اثر پنومونی یا نارسایی قلب )

دارو تیفوس کنه‌ای‌

آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسیکلین ، دوکسی سیکلین یا کلرامفنیکل .

علل تیفوس کنه‌ای‌

باکتری ریکتزیا که در بدن کنه زندگی می کند. انسان از طریق گزش کنه معمولاً در فصل بهار یا تابستان مبتلا می شود.

فعالیت تیفوس کنه‌ای‌

تا برطرف شدن تب و سایر علایم در بستر استراحت نمایید.

اصول کلی درمان تیفوس کنه‌ای‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش هایی نظیر شمارش سلول های خون و آزمون های سرم شناسی (بررسی سرم، مایع خون بدون سلول های آن) و نمونه برداری پوست باشد. سابقه گزش کنه یا مسافرت به مناطق آلوده به کنه به تأیید تشخیص کمک می کند. بیماران دارای بیماری خفیف ممکن است در منزل تحت مراقبت قرار گیرند؛ عفونت های شدیدتر نیازمند بستری در بیمارستان است (ممکن است حمایت تنفسی با دستگاه تهویه مکانیکی ، تزریق خون ، تحت نظر گرفتن دقیق از نظر عوارض بیماری نظیر نارسایی کلیه لازم گردد). رعایت بهداشت دهانی مناسب مهم است .

پیشگیری از تیفوس کنه‌ای‌

استفاده از لباس های محافظ در مناطق آلوده به کنه و استفاده از ترکیبات دورکننده حشرات در طی فعالیت در محیط باز به طور مکرر پوست را مورد معاینه قرار دهید تا اگر کنه ای به پوست شما چسبیده باشد آن را از خود دور کنید. در طی برداشتن کنه ها از پوست آنها را له نکنید زیرا کنه باید به طور کامل و سالم برداشته شود. یک سیگار روشن را نزدیک کنه بگیرید یا مقداری بنزین ، نفت چراغ یا نفت معمولی روی کنه بریزید و سپس کنه را با موچین از پوست بردارید.

رژیم غذایی تیفوس کنه‌ای‌

رژیم خاصی نیاز نیست . بیمار خیلی بدحال ممکن است نیازمند تغذیه وریدی باشد. در سایر بیماران رژیم غذایی به صورت وعده های متعدد کم حجم ممکن است لازم باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها