همه چیز درباره  فیبروز کیستیک‌

فیبروز کیستیک‌

فیبروز کیستیک عبارت است از یک بیماری ارثی غدد تولیدکننده مخاط و سایر غدد برون ریز بدن . در اثر این بیماری ، راه های هوایی در ریه ها دچار انسداد می شوند و لوزالعمده نمی تواند آنزیم های ضروری برای هضم چربی ها را به درون روده ها ترشح کند.

علائم فیبروز کیستیک‌

دوره نوزدادی : مدفوع ضخیم و چسبناک (مکونیوم )، که ممکن است باعث انسداد روده شود. در مراحل بعدی : خوب وزن نگرفتن بچه علی رغم اشتهایی خوب مدفوع چرب و بدبو با حجم زیاد گاهی به علت این که هوا به تدریج در قفسه سینه حبس می شود، قفسه سینه کودک ظاهری شبیه بشکه پیدا می کند. سرفه مزمن بروز مکرر عفونت های شدید تنفسی که خلط چسبانکی تولید می کنند که به سختی با سرفه بیرون می آید. عرقی که نمک آن زیاد است . بزرگ شدن کبد و طحال

عواقب فیبروز کیستیک‌

این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است و غالباً بیمار در همان بچگی فوت می کند. مراقبت دقیق و درازمدت توسط والدین و تیم پزشکی به کودک کمک می کند تا زندگی تقریباً راحتی داشته باشد. البته کودکانی که دچار انواع خفیف تر بیماری هستند تا دوران بزرگسالی زنده می مانند، خصوصاً اگر این بیماری زود تشخیص داده شود. میانه طول عمر 28 سال است . محققان ژن مسؤول بیماری فیبروز کیستیک را کشف کرده اند. هم اکنون در مورد روش های نوین پیشگیری و درمان این بیماری کارهای زیادی در حال انجام هستند.

عوامل فیبروز کیستیک‌

سابقه خانوادگی فیبروز کیستیک . اگر هم مادر و هم پدر از خانواده ای باشند که فیبروز کیستیک در آن وجود داشته است ، شانس بروز بیماری در کودک آنها 1 به 4 است .

عوارض فیبروز کیستیک‌

ذات الریه برونشیت مزمن برونشکتازی اختلالات آب و الکترولیت ، به خصوص در هوای گرم سوءتغذیه پولیپ بینی افتادگی یا بیرون زدن راست روده از مقعد

دارو فیبروز کیستیک‌

آنزیم های گوارشی آنتی بیوتیک برای عفونت تنفسی با استفاده از دستگاه ریز قطره ساز آنزیم ها به صورت استنشاقی وارد دستگاه تنفس می شود تا ترشحات ریوی نرم شوند.

علل فیبروز کیستیک‌

عوامل ژنتیکی . بسیاری از مردم حامل ژن فیبروز کیستیک هستند. وجود ژن های معیوب باعث تولید مخاط غیرطبیعی در دستگاه تنفسی و گوارشی و غدد عرق می شوند. وجود مخاط غیرطبیعی نیز به نوبه خود باعث انسداد مجاری هوایی در ریه و بروز عفونت ، و نیز هضم و جذب ناکافی غذا می شود.

فعالیت فیبروز کیستیک‌

تا حدی که بیماری اجازه می دهد.

اصول کلی درمان فیبروز کیستیک‌

بررسی های آزمایشگاهی برای تجزیه و تحلیل عرق ، مدفوع ، و مایعات گوارشی برای تأیید تشخیص - رویکرد تیمی برای کمک به مراقبت از کودک (درمانگر تنفسی ، پرستار، متخصص تغذیه ، فیریوتراپ ، مشاور، مددکار اجتماعی ) - اهداف درمان عبارتند از پیشگیری و درمان نارسایی تنفسی و عوارض ریوی - تا جایی که می توانید اطلاعات خود را در مورد این بیماری بالا ببرید. توجه داشته باشید که رژیم غذایی ، دارو، و تشخیص زودهنگام عفونت بسیار مهم هستند. - روش تخلیه روزانه مخاط ریه ها با تغییر وضعیت بدن و نیز ضربه زدن به قفسه سینه برای تکان دادن و نرم کردن تکه های مخاطی چسبناک ، به شما یاد داده خواهد شد. - هر گاه کودک علایم تنفسی دارد، از دستگاه بخور استفاده کنید. رطوبت به نازک کردن مخاط کمک می کند و بنابراین مخاط راحت تر با سرفه خارج می شود. دستگاه بخور را هر روز تمیز کنید. - واکسیناسیون کودک خود را به روز نگاه دارید. کودک باید واکسن آنفلوانزا نیز دریافت کند. - کودک خود را تشویق کنید تا زندگی طبیعی و فعال تا حدی که می تواند داشته باشد. - پیوند ریه نیز تدریجاً به جرگه روش های درمانی پیوسته است .

پیشگیری از فیبروز کیستیک‌

اگر سابقه خانوادگی فیبروز کیستیک دارید، پیش از ازدواج مشاوره ژنتیکی انجام دهید.

رژیم غذایی فیبروز کیستیک‌

کودک شما باید یک رژیم کم چرب با پروتئین کافی دریافت کند. برای دستورالعمل های اختصاصی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. مصرف مکمل های ویتامینی و معدنی نیز ممکن است لازم باشد. کودک خود راتشویق که مایعات به مقدار بیشتری مصرف کند. این کار باعث می شود مخاط نرم شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها