همه چیز درباره  آرتریت روماتویید کودکان‌

آرتریت روماتویید کودکان‌

آرتریت روماتویید کودکان عبارت است از یک بیماری التهابی بافت همبند، عمدتاً بافت مفاصل ، که در کودکان رخ می دهد. امکان دارد با آرتریت ناشی از بیماری لایم اشتباه شود. مفاصلی که درگیر می شوند معمولاً عبارتند از زانو، آرنج ، مچ پا، و گردن . التهاب می تواند عضلات نزدیک مفصل ، غضروف ، و غشاهای پوشانندة مفصل را نیز متأثر سازد. این بیماری بین سنین 5-2 سالگی آغاز می شود، و اغلب تا جوانی بهبود می یابد. این بیماری در دختران چهار برابر شایع تر از پسران است .

علائم آرتریت روماتویید کودکان‌

درد، تورم ، و خشکی در مفاصل انگشتان پا، زانو، مچ پا، آرنج ، شانه ، یا گردن . درد ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی آغاز شود و ممکن است در تنها یک ، یا بسیاری از مفاصل وجود داشته باشد. امکان دارد کودک بدون این که قادر به توضیح باشد، از راه رفتن امتناع کند. دمای بدن هر روز و معمولاً در عصر تا حدود 4/39 درجة سانتیگراد بالا می رود. تب به طور شایع با بثورات پوستی و لرز همراه است . بی اشتهایی ، کاهش وزن کم خونی تحریک پذیری ، بی حالی تورم گره های لنفاوی درد و قرمزی چشم درد قفسة صدری به قدری شدید است که بر قلب تأثیر می گذارد.

عواقب آرتریت روماتویید کودکان‌

این بیماری در حال حاضر غیر قابل درمان است . اما در عین حال ، در 80%- 75% موارد، به هنگام بلوغ یا اوایل جوانی ، بیماری به کلی فروکش کرده است . هر حمله معمولاً چند هفته به طول می انجامد و در طی دوران کودکی ، بیماری هر از چندگاهی شعله ور می شود و دوباره فروکش می کند. علایم را معمولاً می توان با درمان تحت کنترل درآورد.

عوامل آرتریت روماتویید کودکان‌

ارث

عوارض آرتریت روماتویید کودکان‌

متأثر شدن بافت هایی غیر از مفاصل ، مثلاً التهاب چشم ، بزرگ شدن طحال ، التهاب پردة دور قلب یا عضلة قلب . تغییر شکل و به هم خوردن ساختمان مفصل به طور دایمی

دارو آرتریت روماتویید کودکان‌

آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ، برای کاهش درد و التهاب امکان دارد داروهای دیگری چون کورتیکواسترویید، نمک طلا، یا یا سایر داروها تجویز شوند

علل آرتریت روماتویید کودکان‌

حتمالاً به علت اختلال خود ایمنی است که طی آن دستگاه ایمنی بدن به بافت خودی حمله می کند. بروز علایم برای اولین بار، اغلب باعث استرس جسمانی یا عاطفی می شود.

فعالیت آرتریت روماتویید کودکان‌

به هنگام حمله ، کودک باید در تخت استراحت کند، مگر برای توالت ، تا زمانی که تب و سایر علایم تخفیف یابند. امکان دارد برای حفاظت و حمایت از مفصل ملتهب استفاده از آتل ضروری باشد. پس از رفع حمله ، کودک می تواند به تدریج فعالیت های عادی را از سر بگیرد، البته باید در طی روز ساعت هایی را به استراحت بپردازد. کودک نباید زیاد خسته شود و هر شب باید حداقل 12-10 ساعت بخوابد. فیزیوتراپی توصیه خواهد شد. بعضی از حرکات را کودک خود می تواند انجام دهد، و بعضی از آنها را والدین می توانند برای کودک انجام دهند. انجام حرکات توصیه شده مهم است زیرا کمک می کند تا درد و اثرات ناتوان کنندة بیماری به حداقل برسند. به دلیل تغییرات دوره ای علایم ، گاهی برنامه فیزیوتراپی نیاز به بازبینی خواهد داشت . به طور کلی از انجام ورزش هایی که بدن کودک در معرض ضربه قرار می گیرد باید خودداری شود، اما کودک باید تشویق شود تا در دیگر فعالیت های مدرسه ، خانه یا اجتماع شرکت کند.

اصول کلی درمان آرتریت روماتویید کودکان‌

آزمایش خون ، از جمله بررسی وضعیت خود ایمنی عکس برداری از مفاصل . البته تغییرات مفصل ممکن است تا مراحل انتهایی بیماری نیز خود را در عکس مفصل نشان ندهند. روان درمانی یا مشاوره برای کمک به خانوادة کودک ، تا آنها بتوانند به خوبی از عهدة بیماری طولانی مدت کودک برآیند. شاید مهمترین عامل در درمان کودک حمایت عاطفی از وی باشد. جراحی برای درست کردن مفصل تغییر شکل یافته (گاهی ) اگر تشک کودک سفت نیست ، یک تختة ضخیم چندلا زیر تشک قرار دهید. چشم کودک باید حداقل 2 بار در سال معاینه شود تا اگر التهابی در چشم وجود دارد زود تشخیص داده شود. بسیار مهم است که کودک به مدرسه عادی به طور روزانه برود. هر جا که لازم باشد، مدرسه باید خدمات اضافی برای برآورده کردن نیازهای کودک فراهم کند.

پیشگیری از آرتریت روماتویید کودکان‌

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

رژیم غذایی آرتریت روماتویید کودکان‌

کودک باید یک رژیم مغذی و متعادل داشته باشد، در عین حال وی را باید تشویق به خوردن نمود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها