همه چیز درباره  دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

دیابت شیرین وابسته به انسولین (دیابت نوع 1) عبارت است از یک بیماری متابولیکی مزمن که مشخصه آن ناتوانی بدن در تولید انسولین کافی برای مصرف مؤثر و کارآمد قندها، چربی ها، و پروتئین ها است . تمام سلول های بدن برای انتقال قندها از خون به سلول ها نیازمند انسولین هستند. برای درمان باید انسولین تزریق کرد. در صورتی که دیابت وابسته به انسولین در دوران بزرگسالی آغاز شود غالباً با نام دیابت مستعد کتوز نامیده می شود و اگر در دوران کودکی آغاز شود غالباً با نام دیابت جوانان خوانده می شود. دیابت وابسته به انسولین معمولاً پیش از 30 سالگی آغاز می شود، اما آغاز آن میتواند در هر سنی باشد.

علائم دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

خستگی ؛ تنشگی زیاد افزایش اشتها و در عین حال کاهش وزن ادرار به دفعات زیاد خارش در اطراف ناحیه تناسلی افزایش استعداد ابتلا به عفونت ها، خصوصاً عفونت های مجرای ادراری و عفونت های قارچی پوست ، دهان ، و مجرای تناسلی

عواقب دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

این بیماری را در حال حاضر نمی توان معالجه کرد، اما علایم و پیشرفت بیماری را می توان با پایبندی سفت و سخت به درمان کنترل کرد. امید به زندگی مقداری کاهش می یابد، اما بسیاری از بیماران دیابتی طول زندگی تقریباً طبیعی دارند.

عوامل دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

سابقه خانوادگی دیابت شیرین . البته گاهی در یک نسل بیماری وجود ندارد.

عوارض دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

بیماری قلبی ـ عروقی ، خصوصاً سکته مغزی ، آترواسکلروز، و بیماری رگ های قلب نارسایی کلیه نابینایی بیماری رگ های محیطی ، که در نتیجه ممکن است پا دچار قانقاریا شودیا مردان ناتوانی جنسی پیدا کنند. کتواسیروز تهدیدکننده زندگی (قندخون در این حالت خیلی زیاد می شود) همراه با تخریب سلول های بدن

دارو دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

برای شما انسولین تجویز خواهد شد. میزان و زمان بندی تزریق انسولین باید برای هر فرد جداگانه تعیین و گهگاه تنظیم شود. تزریق معمولاً در دو نوبت یا بیشتر در طی روز و در زیر پوست انجام می شود.

علل دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

کاهش انسولین تولید شده توسط سلول های جزیره ای لوزالعمده به علل نامعلوم اختلال در استفاده از انسولین در سلول های بدن به علل نامعلوم عفونت ویروسی لوزالعمده

فعالیت دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

محدودیت برای آن وجود ندارد. ورزش منظم روزانه یک جنبه مهم در کنترل دیابت به شمار می روند. میزان و زمان بندی تزریق انسولین ممکن است برحسب فعالیت ورزشی فرد نیاز به تنظیم داشته باشد.

اصول کلی درمان دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

آزمایشات ادرار و خون برای اندازه گیری گلوکز، کلسترول ، و انسولین هر چقدر می توانید درباره کنترل دیابت و شناسایی علایم کتواسیدوز یا کاهش قند خون دانش خود را افزایش دهید. روش های نظارت بر میزان قندخون در خانه را فرا بگیرید و به طور منظم به کار بندید. جراحی برای درمان بعضی از عوارض ، مثل کاهش بینایی ، قانقاریا، یا بیماری رگ های قلب مرتباً پای خود را به متخصص پا نشان دهید و برای بررسی چشم به چشم پزشک مراجعه کنید. همیشه یک آمپول گلوکاگون در دسترس یا به همراه داشته باشید تا اگر قندخون پایین افتاد آن را تزریق کنید. نحوه تزریق انسولین را یاد بگیرید. تزریق انسولین کار هر روز شما خواهد بود. همیشه یک دست بند یا گردن آویز نشاندهنده بیماری و داروهای مورد استفاده را همراه داشته باشید. در صورت بروز هرگونه عفونت ، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد

رژیم غذایی دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

رژیم اختصاصی تجویز خواهد شد. باید با یک متخصص تغذیه مشورت صورت گیرد.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها