همه چیز درباره  فئوکروموسیتوم‌

فئوکروموسیتوم‌

فئوکروموسیتوم توموری که معمولاً در مرکز (مدولا) غدد فوق کلیوی (دو غده چسبیده بر بالای دو کلیه ) ایجاد می شود. این تومور اغلب خوش خیم (95% موارد) بوده و به سایر اعضا گسترش نمی یابد. این بیماری بزرگسالان از هر دو جنس را مبتلا ساخته و معمولاً در سنین 50-30 سال بروز می کند.

علائم فئوکروموسیتوم‌

تُندی ضربان قلب پس از وزش ، هیجانات یا مواجهه با سرما لرزش و عصبی بودن احساس مرگ احساس گرسنگی تعریق ؛ رنگ پریدگی ضعف و خستگی حملات فشار خون بسیار بالا همراه با سردرد کاهش وزن بدون توجیه تهوع و استفراغ حملات برخی از این علایم ممکن است چندبار در روز رخ داده و یا به طور گاهگاهی با فاصله تا دو ماه بروز کند.

عواقب فئوکروموسیتوم‌

معمولاً با جراحی قابل معالجه است .

عوامل فئوکروموسیتوم‌

بارداری سابقه خانوادگی فئوکروموسیتوم

عوارض فئوکروموسیتوم‌

سکته مغزی ناشی از فشارخون بسیار بالا در طی یک حمله آسیب کلیوی ، مغزی یا قلبی و یا مرگ در اثر فئوکروموسیتوم تشخیص داده نشده و درمان نشده

دارو فئوکروموسیتوم‌

داروهای مسدودکننده گیرنده های آلفا و بتا آدرنژیک قبل از جراحی به منظور مهار اثر هورمون ها در طی جراحی تجویز می شود تجویز داروهایی برای درمان فشارخون بالا ممکن است ضرورت یابد.

علل فئوکروموسیتوم‌

هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین تولید شده توسط مرکز غدد فوق کلیوی در دستگاه عصبی مرکزی جهت کنترل ضربان قلب ، فشارخون و سایر عملکردهای حیاتی بدن به کار می روند. وقتی توموری در این ناحیه ایجاد شود (فئوکروسیتوم ) با وجود خوش خیم بودن ، بیش از اندازه معمول هورمون ترشح می کند و این افزایش هورمون ها باعث ایجاد علایم می شود. علت ایجاد تومور ناشناخته است .

فعالیت فئوکروموسیتوم‌

پس از بهبود از جراحی محدودیتی ندارد.

اصول کلی درمان فئوکروموسیتوم‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های ادرار و خون برای اندازه گیری سطوح کاتکولامین ها (کاتکولامین ها از محصولات تولید هورمون در مرکز غدد فوق کلیه هستند). ام آرآی ، و اسکن هسته ای باشد. جراحی برای برداشت تومور. معمولاً پس از چند روز بررسی و درمان مقدماتی با داروهای مهارکننده آزادشدن هورمون ها در طی جراحی ، تومور از طریق یک برش جراحی برروی شکم خارج می گردد.

پیشگیری از فئوکروموسیتوم‌

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی فئوکروموسیتوم‌

قبل از جراحی ، رژیم پرنمک برای افزایش حجم خون ممکن است توصیه گردد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها