همه چیز درباره  نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

نشانگان شوکی سمی عبارت است از نوعی مسمومیت خونی در اثر سموم آزاد شده از باکتری های استافیلوکوکی . شوک سمی قاعدگی ، دستگاه تولیدمثل زنانه و دستگاه تنفسی را درگیر می کند. شوک سمی غیرقاعدگی می تواند تمام سنین و هر دو جنس را (تا 15% موارد در مردان رخ می دهد) مبتلا کند.

علائم نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

تب شدید و ناگهانی در شخصی که قبلاً سالم بوده است . استفراغ و اسهال آبکی بثور شبیه آفتاب سوختگی فشار خون پایین تشنگی بیش از حد نبض تند احساس مرگ قریب الوقوع تغییرات ذهنی از جمله منگی خستگی و ضعف بیش از حد سردرد گلودرد

عواقب نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

بیشتر بیماران با تشخیص زودهنگام و درمان فوری در بیمارستان بهبود می یابند ولی برخی موارد کشنده هستند. کف دست و پا غالباً در حین بهبودی پوسته می دهد.

عوامل نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

استفاده مداوم یا طولانی از تامپون ها (به ویژه انواع فوق جاذب ) در دوره های قاعدگی عفونت های استافیلوکوکی زنان پس از زایمان بیماران پس از جراحی به ویژه جراحی بینی

عوارض نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

شوک شدید نارسایی کلیه نارسایی احتقانی قلب زجر تنفسی ریختن مو و ناخن ها عود شوک سمی در موارد شدید، مرگ ومیر ممکن است 15% باشد.

دارو نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

آنتی بیوتیک ها، معمولاً داخل وریدی ، برای عفونت مایعات و الکترولیت های داخل وریدی

علل نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

برخی گونه های باکتری های استافیلوکوکی سمومی تولید می کنند که وارد جریان خون شده ، علایمی ناگهانی ایجاد می کنند. خطرناک ترین موارد از استافیلوکوک های واقع در مهبل زنانی منشاء می گیرند که از تامپون استفاده می کنند. نشانگان شوک سمی می تواند ناشی از زخم ها یا عفونت های گلو، پوست ، ریه ها یا استخوان نیز باشد.

فعالیت نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

به محض بهبود علایم ، فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و کشت مخاطات باشد. بستری فوری در بیمارستان برای دریافت مایعات داخل وریدی تا آنتی بیوتیک ها تجویز شوند و کاهش مایعات و الکترولیت ها و کم آبی تصحیح شود و نیز مشکلات کلیوی یا قلبی حل شوند و در صورت نیاز حمایت تنفسی مکانیکی به عمل آید. تامپون ها، دیافراگم ها یا سایر اجسام خارجی فوراً برداشته می شوند.

پیشگیری از نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

تامپون ها را مرتب عوض کنید و در شب نوارهای بهداشتی را جایگزین آنها کنید. از تامپون های فوق جاذب استفاده نکنید، از انواع نخی استفاده کنید. اگر شما دچار عفونت پوستی به ویژه نزدیک آلت تناسلی هستید، از تامپون استفاده نکنید. قبل از گذاشتن تامپون ، دست ها را به دقت بشویید. استافیلوکوک ها معمولاً در دست وجود دارند. برای زخم های عفونی فوراً از پزشک کمک بخواهید.

رژیم غذایی نشانگان شوک سمی (توکسیک‌)

بعد از بهبودی رژیم غذایی خاصی ندارد. معمولاً در حین بستری ، تغذیه داخل وریدی لازم است .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها