همه چیز درباره  اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

اسپوندیلیت آنکیلوزان عبارت است از یک بیماری مفصلی پیشرونده و مزمن همراه با التهاب و سفتی . با حالت «خم شدن به جلو» ناشی از سفتی ستون فقرات و ساختارهای حمایت کننده آن مشخص می گردد. ناحیه ساکروایلیاک مفاصل لگن ، مهره ای کمری ، سینه ای و گردنی را درگیر می کند. در داخل خانواده ها، مردان و زنان به یک اندازه مبتلا می شوند. در جمعیت عمومی مردان 5-4 برابر زنان مبتلا می گردند و شروع بیماری معمولاً در اواخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی است .

دکتر نفیسه عبدالهی

دکتر نفیسه عبدالهی هستم متخصص روماتولوژی اگر در رابطه با بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

در حال حاضر این بیماری غیرقابل علاج تلقی می گردد. علایم به طور پیش بینی نشده ای پیشرفت می کنند و حملات خفیف تا متوسط و دوره هایی از فروکش کردن کامل بیماری وجود دارد. با درمان می توان علایم را تسکین و کاهش داد و بیشتر بیماران می توانند زندگی طبیعی را پیش بگیرند. گاهی بیماری شدید است و به خاطر بدشکلی های ایجاد شده ، ناتوان کننده می گردد.

دارو اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی به کاهش ناراحتی کمک می کنند. سولفاسالازین ، ویتامین D و داروهای سرکوبگر ایمنی ، گزینه های بالقوه هستند. مسکن های قوی تر و شل کننده های عضلانی ممکن است برای دوره های زمانی کوتاه تجویز گردند

فعالیت اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

تا حد توان خود، فعالیت کنید. برای حفظ وضعیت قرارگیری مناسب و برای این که تا حد امکان راست بایستید، ورزش کنید. در صورت امکان به طور منظم شنا کنید، شناور شدن در آب به شما اجازه خواهد داد که راست راه بروید و نواحی دردناک راحت تر خواهند بود. از فعالیتی که بر پشت شما فشار وارد کند و از ورزش های تماسی که احتمال خطر بالای آسیب به ستون فقرات دارند) اجتناب کنید.

پیشگیری از اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

پیشگیری خاصی ندارد.

اصول کلی درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و رادیوگرافی ستون فقرات باشند. اهداف درمان عبارتند از کاهش بدشکلی بیشتر، آسوده سازی بیمار و تسکین سایر علایم درمان شامل فعالیت های ورزشی برای روش های تنفس ، حفظ وضعیت مناسب و به کار گرفتن گروه های عضلانی (در خلاف جهت بدشکلی احتمالی ) است . رعایت درمان توسط بیمار، مهم است . ممکن است مشاوره فیزیولوژیک توصیه گردد. روی پشت خود بر روی یک تشک محکم بخوابید. سعی کنید از بالش استفاده نکنید یا اینکه از یک بالش کوچک استفاده کنید. قبل از فعالیت بدنی برای تسکین درد، از دوش آب داغ یا کمپرس های گرم استفاده کنید. جراحی برای جایگزینی لگن آسیب دیده یا قرار دادن پیوندهای استخوانی در ستون فقرات (تنها در مراحل پیشرفته ). پرتودرمانی به ستون فقرات (تنها در صورت شکست سایر روش های درمانی ). سیگار نکشید.

رژیم غذایی اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

مراحل ابتدایی : در دوره های راجعه کمردرد، درد می تواند در طول عصب سیاتیک نیز ایجاد گردد. سفتی که در صبح ها بدتر است . مراحل بعدی : بدتر شدن پیشرونده علایم . درد غالباً از قسمت تحتانی پشت به قسمت میانی پشت یا بالاتر از آن در گردن گسترش می یابد. مفاصل اندام های فوقانی و تحتانی پاها و دست ها ممکن است درگیر شوند. کم خونی سفتی عضلات خستگی ؛ کاهش وزن التهاب عنبیه (در تقریباً 25% از بیماران ).

عوامل اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

سابقه خانوادگی اسپوندیلیت آنکیلوزان .

علل اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

ناشناخته ولی ممکن است ناشی از تغییرات ژنتیک یا اختلالات خودایمنی باشد.

عوارض اسپوندیلیت آنکیلوزان‌(بیماری ماری ـ استرامپل؛AS)

نارسایی احتقانی قلب التهاب چشم که به ندرت منجر به کوری می گردد. آمیلوئیدوز بیماری دریچه قلب بیماری گوارشی بیماری ریوی تحت فشار قرار گرفتن عصب که باعث کرختی اندام ها می گردد. ناتوانی و بی حرکتی دایمی

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها