همه چیز درباره  لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

لوپوس اریتماتوی منتشر یک بیماری التهابی بافت همبند. لوپوس بیماری ارثی یا سرطانی نیست . این بیماری بافت همبند (کلاژن ) را که در بسیاری اعضای بدن از قبیل مفاصل ، پوست ، کلیه ، مغز، قلب و ریه وجود دارد درگیر می سازد. لوپوس اریتماتوی منتشر در همه سنین و هر دو جنس بروز می کند، ولی 90% موارد آن در خانم های سنین 50-30 سال رخ می دهد.

علائم لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

علایم لوپوس به طور مکرر شعله ور شده و سپس فروکش می نماید. حملات آن معمولاً شامل تب و خستگی به اضافه چهار علامت از علایم زیر می باشد: بثور پوستی ، معمولاً بر روی گونه ها زخم های دهانی قرمزی کف دست و پا ورم صورت و ساق ها ضربان قلب سریع یا نامنظم کوتاهی نفس درد سینه ریزش مو بزرگی گره های لنفاوی وجود پروتئین در ادرار افزایش حساسیت نسبت به آفتاب کم خونی درد مفصلی همراه قرمزی ، تورم و احساس درد با لمس ، ولی بدون تخریب و تغییر شکل مفصلی تغییرات روانی از قبیل روان پریشی [ سایکوز ].

عواقب لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

لوپوس در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. خصوصیت این بیماری دوره های فروکش و عود علایم است . این بیماری طول عمر مورد انتظار را کاهش می دهد، ولی علایم آن برای سال ها قابل تسکین یا کنترل است . براساس مقالات پزشکی مواردی از بهبود غیرمنتظره بیماری گزارش شده است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثرتر و نهایتاً علاج بخش ارایه گردند.

عوامل لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

استرس مصرف داروهایی نظیر هیدرالازین ، پروکائین آمید، متیل دوپا و کلرپرومازین عوامل ژنتیک . میزان بروز آن در بعضی نژادها مثل سیاهپوستان و آسیایی ها بالاتر است .

عوارض لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

پنومونی [ ذات الریه ] باکتریایی یا ویروسی اختلال عملکرد کلیه پریکاردیت تشنج پرفشاری خون لوپوس گاهی با سایر اختلالات خودایمنی نظیر آرتریت ، دیابت و کم کاری تیرویید همراه است .

دارو لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

داروهای سرکوبگر ایمنی ، استروییدها، داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی و داروهای ضدمالاریا. این داروها باعث تسکین علایم می شوند و علاج بخش نیستند.

علل لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

علت دقیق آن نامشخص است ، ولی احتمالاً یک اختلال خودایمنی است . در اختلالات خودایمنی ، دستگاه ایمنی بدن به طور غیرطبیعی بر ضد بافت های طبیعی خود عمل می کند.

فعالیت لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

تا حد امکان به فعالیت طبیعی خود ادامه دهید اگرچه ممکن است استراحت بیش از میزان معمول لازم باشد. تمرین های ورزشی فعالانه به حفظ محدوده حرکت مفاصل در حد طبیعی کمک می کند. درمان های فیزیکی ممکن است توصیه گردد.

اصول کلی درمان لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

بیماران دارای علایم مبهم و عودکننده ممکن است لازم باشد قبل از مطرح کردن تشخیص نهایی در مورد آنها به طور طولانی مدت تحت نظر قرار گرفته و بررسی های مکرر در آنها انجام شود. آزمایش های پادتن های ضدهسته ، فرمول شمارش خون و سرعت رسوب گلبول های قرمز خون ممکن است به تشخص کمک کند. - اقدام فوری به درمان طبی در مورد هرگونه عفونت . - اجتناب از مصرف هر نوع واکسن یا دارو بدون توصیه پزشک . واکسیناسیون یا برخی داروها ممکن است سبب عود علایم یا تشدید علایم موجود گردد. - حساسیت به نور خورشید در برخی بیماران ممکن است بروز کند. در این صورت از مواجهه با آفتاب خودداری کرده یا از کلاه ، عینک آفتابی ، ترکیبات ضدآفتاب و لباس های آستین بلند برای حفاظت پوست در برابر آفتاب استفاده کنید. - برای کاهش درد مفصلی از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید. - استرس را در زندگی خود مهار کنید. روش های آسوده سازی را فراگرفته یا در صورت لزوم با متخصص مربوطه مشورت نمایید. - در خانم ها، بارداری بدون مشاوره پزشکی ممنوع است . بارداری ممکن است مشکلاتی را برای مادر و کودک متولد نشده ایجاد نماید.

پیشگیری از لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

رژیم غذایی لوپوس اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای)

در صورت درگیری کلیه یا قلب ، محدودیت مصرف نمک لازم است ؛ در غیر این حالت ، رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها