همه چیز درباره  دیسپلازی گردن رحم‌

دیسپلازی گردن رحم‌

دیسپلازی گردن رحم عبارت است از رشد و نموی غیرطبیعی سلول های پوشاننده جدار داخلی گردن رحم . این وضعیت برحسب این که سلول های غیرطبیعی چقدر گسترش یافته باشند، به درجات خفیف ، متوسط ، یا شدید تقسیم می شود. این یک ضایعه پیش سرطانی است ، اما سرطان گردن رحم به حساب نمی آید. ضایعه ممکن است به درجات I ، II یا III ؛ یا درجه بالا و درجه پایین ، تقسیم شود. این تقسیمات برای نشان دادن گستردگی سلول های غیرطبیعی و تعیین درمان مناسب انجام می گیرند. دیسپلازی گردن رحم در زنان 15 سال به بالا، و اغلب در سنین 25 تا 35 سالگی رخ می دهد.

علائم دیسپلازی گردن رحم‌

معمولاً علامتی وجود دارد و شک به این تشخیص با انجام پاپ اسمیر روتین برانگیخته می شود.

عواقب دیسپلازی گردن رحم‌

با تشخیص و درمان زودهنگام (در صورت لزوم ) نتیجه عالی است . در تعداد زیادی از بیماران ، دیسپلازی خود به خود پیشرفت می کند.

عوامل دیسپلازی گردن رحم‌

عفونت های مکرر سیگار کشیدن سرکوب ایمنی حاملگی های متعدد و حاملگی قبل از 20 سالگی داشتن چند شریک جنسی مصرف طولانی مدت قرص های ضد حاملگی خوراکی

عوارض دیسپلازی گردن رحم‌

بعضی از موارد دیسپلازی شدید ممکن است به سرطان گردن رحم تبدیل شوند. عود دیسپلازی امکان پذیر است ، به خصوص در 2 سال اول پس از درمان . اگر بیمار دیگر نخواهد بچه دار شود، دیسپلازی مکرر را می توان با هیسترکتومی (برداشتن رحم ) درمان کرد. ندرتاً، درمان با عوارضی مثل خونریزی زیاد یا عفونت همراه خواهد بود.

دارو دیسپلازی گردن رحم‌

مصرف داروهای ضد درد معمولاً تا حدود 7-2 روز پس از درمان مورد نیاز است . البته برای درد خفیف می توان از استامینوفن استفاده کرد.

علل دیسپلازی گردن رحم‌

این وضعیت با ویروس های پاپیلومای انسانی (زگیل های ناحیه تناسلی ) یا ویروس های مشابه ارتباط دارد.

فعالیت دیسپلازی گردن رحم‌

برای کمک به بهبودی و سلات خود، در زودترین زمان ممکن فعالیت های روزانه خود، از جمله کار، را مجدداً آغاز نمایید. تا زمانی که معاینه مجدد نشان دهد که ضایعه بهبود یافته است ، از روابط جنسی پرهیز کنید.

اصول کلی درمان دیسپلازی گردن رحم‌

برای تأیید تشخیص معمولاً کولپوسکوپی انجام می شود و در همان هنگام نمونه برداری نیز انجام می گیرد. کولپوسکوپی عبارت است از معاینه داخل گردن رحم با وسیله ای به نام کولپوسکوپ که یک وسیله نوری باریک است که سر آن یک منبع قرار دارد. درمان بر حسب شدت و گستردگی دیسپلازی گردن رحم متفاوت است . روش های درمانی عبارتند از: کرایوتراپی یا سرما درمانی (یخ زدن ضایعه )؛ لیزر درمانی ؛ انداختن حلقه و برداشتن ضایعه ؛ برداشتن بافت یا نمونه برداری از گردن رحم به شکل مخروطی . سعی کنید از تمام انتخابات درمانی و خطرات مربوط به آنها آگاهی یابند. پیگیری مراقبت به روش درمانی بستگی دارد. امکان دارد انجام پاپ اسمیر هر 3 تا 6 ماه ، تا یک سال توصیه شود تا موفقیت درمانی مورد تأیید قرار گیرد و هرگونه عود دیسپلازی زود تشخیص داده شود.

پیشگیری از دیسپلازی گردن رحم‌

داشتن فقط یک شریک جنسی (هر دو طرف ) انجام سالانه پاپ اسمیر (این کار از بروز دیسپلازی جلوگیری نمی کند، اما با تشخیص زودهنگام کمک می کند). ترک سیگار استفاده از دیافراگم برای زن یا کاندوم برای مرد به هنگام نزدیکی

رژیم غذایی دیسپلازی گردن رحم‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها