همه چیز درباره  شپش (پدیدیکولوز)

شپش (پدیدیکولوز)

شپش (پدیدیکولوز) التهاب پوست ناشی از انگل کوچکی (شپش ) که بر روی بدن یا لباس زندگی می کند. این حشره هر ناحیه مودار بدن ، به ویژه سر، ابروها، یا ناحیه تناسلی ؛ و پوست ، به ویژه نواحی دارای تماس نزدیک با لباس نظیر شانه ها، مچ دست ها، نواحی تناسلی یا باسن را ممکن است درگیر سازد.

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منیره کمالی

دکتر منیره کمالی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری شپش (پدیدیکولوز)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم شپش (پدیدیکولوز)

خارشک و خراشیدگی که گاهی شدید است و معمولاً در نواحی مودار بدن بروز می کند. تخم های انگل (شبیه شوره ) بر روی ساقه موها التهاب سر و آشفتگی موها بزرگی گره های لنفاوی پشت سر یا کشاله ران (گاهی ) آثار گزش و کهیرهای قرمزرنگ

عواقب شپش (پدیدیکولوز)

معمولاً با استفاده از کرم ها، محلول ها و شامپوهای طبی قابل علاج است . ناپدید شدن علایم پس از درمان ممکن است پنج روز به طول انجامد. شپش معمولاً عود می کند.

عوامل شپش (پدیدیکولوز)

زندگی جمعیتی سابقه خانوادگی شپش مقاربت جنسی با فرد مبتلا تماس با اشیای آلوده نظیر شانه ، کلاه ، لباس تماس با فرد مبتلا

عوارض شپش (پدیدیکولوز)

عفونت در محل خراشیدگی عمیق ناشی از خاراندن

دارو شپش (پدیدیکولوز)

کرم محلول یا شامپوی ضدشپش (شپش کش ). کرم ها یا محلول ها را طبق دستور بر روی نواحی درگیر بدن به کار برید. برای استفاده از شامپو: - موها را خیس کنید. مقداری از شامپو به اندازه یک قاشق غذاخوری روی موها بمالید. کف آن را به مدت چهار دقیقه به خوبی بر روی سر مالش دهید. - اگر شامپو وارد چشم ها شد، با شستشو دادن چشم ها با آب آن را از ناحیه چشم ها پاک کنید. - همه موها را شستشو داده و با حوله خشک کنید. از استفاده مجدد این حوله قبل از شستن و اطو کشیدن آن خودداری کنید. - موها را با یک شانه دندانه ریز آغشته شده با سرکه شانه کنید تا شپش ها از موها جدا گردند. شانه باید به طور مکرر از سطح پوست سر تا انتهای طول موها کشیده شود تا موها کاملاً از تخم های شپش پاک گردند. - تنها یک بار شستشو با شامپو در بیش از 90% موارد مؤثر است . شامپو را بیش از تعداد دفعات توصیه شده به کار نبرید زیرا ممکن است سبب تحریک پوست شده یا جذب بدن شود. شستشوی مجدد با شامپو ممکن است 14-10 روز بعد لازم باشد. - اگر شپش ها مژه ها را درگیر کرده باشند، باید به دقت توسط پزشک جدا گردند. داروهای تجویزشده نباید وارد چشم شده یا بر روی مژه ها به کار روند. ممکن است از ژل پترولیوم برای مالیدن به مژه ها به مدت 8-7 روز جهت از بین بردن شپش ها استفاده شود.

علل شپش (پدیدیکولوز)

انگل های کوچک (به اندازه 3-1 میلی لیتر) که پوست میزبان را برای دستیابی به غذای خود (خون ) مورد گزش قرار می دهد. این گزش سبب خارش و التهاب می گردد. برخی شپش ها بر روی پوست زندگی می کنند، اگرچه به سختی دیده می شوند. سایر شپش ها در لباس ها در نزدیکی پوست زندگی می کنند. تخم های شپش (شبیه شوره ) به موها می چسبد.

فعالیت شپش (پدیدیکولوز)

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان شپش (پدیدیکولوز)

اقدامات زیر باید در مورد تمام اعضای خانواده و شرکای جنسی آنها انجام شود: - از شامپوها، کرم ها یا محلول های طبی تجویز شده استفاده کنید. - لباس ها و ملافه ها را با آب گرم شسته و خشک نمایید. شستشو شپش ها را از بین برده و اطو کردن ، تخم های آن ها را نیز از بین می برد. - در صورت عدم دسترسی به ماشین لباسشویی ، لباس ها و ملافه ها را اطو کرده یا آنها را در یک کیسه پلاستیک در بسته به مدت ده روز نگه دارید تا شپش ها و تخم های آنها از بین برود. - تمیز کردن خشک در مورد اشیای غیرقابل شستشو یا نگه داشتن آنها در یک کیسه پلاستیک دربسته به مدت ده روز. - اشیایی مانند شانه ، فردهنده های مو و بروس را بجوشانید. نیازی به تراشیدن موها نیست . - بر روی همه اشیای در تماس با نواحی آلوده بدن لیزول (Lysol) یا محصولات مشابه بپاشید.

پیشگیری از شپش (پدیدیکولوز)

حمام کردن زود به زود و استفاده از شامپو جهت شستشو اجتناب از پوشیدن یک لباس بیش از 2-1 روز تعویض زودبه زود ملافه های تختخواب عدم استفاده از شانه ، بروس یا کلاه به طور مشترک با دیگران پیگیری دقیق وضعیت بهداشتی کودکان در مدرسه و مهد کودک ، جایی که دوره هایی از همه گیری ممکن است رخ دهد

رژیم غذایی شپش (پدیدیکولوز)

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها