همه چیز درباره  بیماری برونشکتازی‌

بیماری برونشکتازی‌

برونشکتازی عبارت است از یک نوع بیماری ریوی که در آن لوله های نایژه ای به طور مزمن بسته و ترشحات ضخیم در آنها جمع می شود. عفونت ثانویه به این بیماری به دفعات رخ می دهد. این بیماری مسری نیست مگر اینکه بیماری سل نیز همراه آن وجود داشته باشد.

علائم بیماری برونشکتازی‌

سرفه مکرر همراه با خلط بد بو، سبز یا زرد (گاهی رگه های خون نیز در خلط دیده می شود). عفونت مکرر ریه تنگی نفس ؛ نفس بدبو احساس ناخوشی عمومی خستگی مکرر کم خونی (شایع است )

عواقب بیماری برونشکتازی‌

اغلب بیماران با درمان می توانند زندگی تقریباً طبیعی و بدون ناتوانی و معلولیت عمده داشته باشند.

عوامل بیماری برونشکتازی‌

سیگار کشیدن تغذیه نامناسب چاقی سابقه خانوادگی بیماری سل خستگی یا کار زیاد قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا هوای سرد و مرطوب

عوارض بیماری برونشکتازی‌

بیماری انسدادی مزمن ریه ذات الریه مکرر تخریب بافت ریه

دارو بیماری برونشکتازی‌

آنتی بیوتیک برای ده روز ماهانه ، در صورتی که عفونت باکتریایی باعث برونشکتازی شده باشد، یا موجب بروز ذات الریه یا برونشیت حاد شده باشد. داروهای گشادکننده نایژه برای گشاد کردن راه های هوایی اکسپکتورانت برای رقیق و نرم کردن ترشحات

علل بیماری برونشکتازی‌

آسیب به لوله های نایژه ای کوچک . این آسیب ممکن است در عرض چند سال به وجود آمده و توسعه یابد. علل شایع آسیب عبارتند از: سیگار کشیدن عفونت های ریوی مکرر برونشیت مزمن آلرژی ها؛ دود یا گرد و غبار استنشاق یک جسم خارجی بیماری سل ؛ سرطان یا آبسه ریه عفونت قارچی

فعالیت بیماری برونشکتازی‌

تا حد امکان فعالیت خود را حفظ کنید.

اصول کلی درمان بیماری برونشکتازی‌

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند: عکسبرداری از ریه ها، عکس برداری از نایژه ها، کشت خلط ، برونکوسکپی (دیدن نایژه ها از داخل توسط یک لوله که سر آن منبع نور و دوربین نصب شده است ). - هیچگاه سیگار نکشید. - روش تخلیه ترشحات و خلط را با استفاده از تغییر وضعیت بدن فرا بگیرید و این کار را روزانه دو بار انجام دهید. - زیر پایه های جلویی تخت را 5/12-5/7 سانتیمتر بالا بیاورید تا ترشحات مخاطی در لوب های تحتانی ریه ها جمع نشوند. - اگر در محل کار شما آلودگی هوا شدید است ، حتی الامکان سعی کنید که کمتر در معرض این هوا قرار گیرید، و اگر لازم بود، شغل خود را عوض کنید. - در خانه سیستم تهویه مطبوع فیلتردار و با کنترل رطوبت نصب کنید. - اگر کارهایی چون فریاد زدن ، خندیدن با صدای بلند، گریه کردن ، فعالیت شدید، یا تغییرات ناگهانی دمای محیط موجب بروز حملات سرفه شوند، از آنها اجتناب کنید. - بهداشت دندان و دهان را دقیقاً رعایت کنید. - اگر سابقه آلرژی دارید، سعی کنید در معرض موارد آلرژی زا قرار نگیرید. - عمل جراحی برای درآوردن نواحی آسیب دیده مجزا در ریه (به ندرت )

پیشگیری از بیماری برونشکتازی‌

هیچگاه سیگار نکشید. در صورت بروز عفونت ریوی حتماً به پزشک مراجعه کنید. حتی المقدور از عوامل خطر دوری کنید. واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه تزریق کنید.

رژیم غذایی بیماری برونشکتازی‌

مایعات بیشتر بنوشید. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. این کار موجب رقیق شدن ترشحات و آسان تر شدن تخلیه آنها با سرفه می شود.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها