همه چیز درباره ویتیلیگو

ویتیلیگو

برجس عبارت است از از دست رفتن رنگ پوست به صورت لکه لکه . تمامی گروه های قومی و نژادی را مبتلا می کند. غالباً در پوست پشت دست ها، صورت و زیر بغل ایجاد می گردد. در اواخر دوران کودکی (12-9 سالگی ) تا میانسالی شایع تر است .

اگر درباره بیماری ویتیلیگو سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر زهره خداشناس دکتر زهره خداشناس متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر یاسر عسکری سبزکوهی دکتر یاسر عسکری سبزکوهی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر پروین جمهری خامنه دکتر پروین جمهری خامنه متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر زهرا شادلو دکتر زهرا شادلو متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر بهاره ملک افضلی . دکتر بهاره ملک افضلی . متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر عارفه اسدی دکتر عارفه اسدی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر پردیس ساسانی دکتر پردیس ساسانی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر نازنین سادات نبوی دکتر نازنین سادات نبوی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره

عواقب ویتیلیگو

درمان طولانی و غالباً غیر رضایت بخش است . رنگدانه دار شدن مجدد به صورت کامل و پایدار به ندرت امکان پذیر است . درمان شامل استفاده از یک داروی خوراکی به نام پسورالن است . در صورت قطع ، بیشتر رنگدانه های دوباره ایجاد شده معمولاً از بین می روند. پیش بینی مقدار بهبودی با درمان امکان پذیر نیست . افراد جوانتر (زیر 30 سال ) و افرادی که زود تحت درمان قرار می گیرند، معمولاً بهتر پاسخ می دهند. یک سال برای ارزیابی نتایج زمان بدهید.

دارو ویتیلیگو

ممکن است برای شما پسورالن در کنار مواجهه با اشعه فرابنفش (UVA) که تولید رنگدانه توسط سلول های رنگدانه ای سالم مجاور سلول های آسیب دیده را تحریک می کند، تجویز شود. ترکیب پسورالن و UVA ، PUVA نام دارد. ممکن است نتایج ، ناامیدکننده باشند و عوارض جانبی شایع هستند. ممکن است برای برجس گسترده ، هیدروکینون به صورت مونوبنزیل اتر تجویز گردد.

فعالیت ویتیلیگو

محدودیت وجود ندارد.

پیشگیری ویتیلیگو

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

اصول کلی ویتیلیگو

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی میکروسکوپی پوست با خراش دادن آن در کنار معاینه فیزیکی نواحی مبتلای پوست باشند. این اختلال خوش خیم است و معمولاً تنها یک مشکل زیبایی به شمار می رود. برخی بیماران مبتلا به بیماری محدود می توانند از یک فرآورده آرایشی استفاده کنند. ضایعات را با مواد آرایشی ضدآب و ماست بپوشانید. برای محافظت مناطق بدون رنگدانه از آسیب آفتاب از ضدآفتاب دارای قدرت محافظت شماره 15 یا بالاتر استفاده کنید. برای بیمارانی که از سایر درمان ها فایده ای حاصل نمی کنند، ممکن است پیوند پوست پیشنهاد گردد.

رژیم ویتیلیگو

علائم ویتیلیگو

ماکول ها (نواحی کوچکی بارنگ متفاوت از پوست ) یا لکه هایی با مشخصات زیر: صاف ، سفید و غیرقابل لمس با انگشتان هستند. گسترش یافته ، نواحی بسیار بزرگ ، با شکل نامنظم و بدون رنگی را تشکیل می دهند. معمولاً در هر دو طرف بدن و تقریباً در جای مشابهی قرار دارند. قطر آنها از 3-2 میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت است . باعث آزار و خارش نمی شوند. اختلال باعث خاکستری شدن زود هنگام مو می گردد.

عوامل ویتیلیگو

سابقه خانوادگی برجس بیماری تیروئید یا غده فوق کلیوی دیابت شیرین بیماری آدیسون کم خونی وخیم پرکاری و کم کاری تیروئید میاستنی گراو صدمات فیزیکی نامعمول (آفتاب سوختگی شدید، جراحی )

علل ویتیلیگو

احتمالاً بیماری خود ایمن . سلول های رنگدانه ساز (ملانوسیت ) می میرند و در نتیجه رنگدانه ای تولید نمی شود.

عوارض ویتیلیگو

اختلال ممکن است هرگز کاملاً از بین نرود و باعث بدشکلی پایدار گردد.