همه چیز درباره  تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

کجی گردن عبارت است از انقباض یا اسپاسم مزمن عضلات گردن که باعث چرخیدن یا خم شدن گردن شود. افراد 60-30 ساله یا کودکان زیر 10 سال را مبتلا می کند. یک نوع آن مادرزادی است و نوزادان را مبتلا می کند.

علائم تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

موارد زیر ممکن است به طور دایم یا متناوب وجود داشته باشند: چرخیدن سر به یک طرف یا خم شدن آن به پایین اسپاسم عضلات گردن که گاهی دردناک است .

عواقب تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

تورتیکولی مادرزادی را معمولاً می توان با فعالیت های کشش دهنده عضلات یا جراحی تصحیح کرد. سایر انواع با درمان بهبود خواهند یافت یا بهتر خواهند شد. زمان بهبودی متغیر است . بعضی موارد چند سال به درمان نیاز دارند.

عوامل تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

تومورهای بافت نرم یا استخوان های گردن زایمان نوزاد همراه با تروما بیماری روانی صدمه و آسیب داروها (فنوتیازین ها، بوتیروفنون ها) سابقه خانوادگی تورتیکولی پرکاری تیرویید بیماری ها یا عفونت های مغزی

عوارض تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

نوع مادرزادی بدون درمان دایمی باعث می شود ظاهر سر و گردن ، غیرطبیعی و غیرجذاب گردد.

دارو تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

آنتی کولینرژیک ها، بنزودیازپین ها، شل کننده های عضلانی یا ضدافسردگی های سه حلقه ای ، داروهایی هستند که ممکن است تجویز گردند. ممکن است تزریقات متعدد سم بوتولینوم نوع آ در عضلات گردن تجویز شود.

علل تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

نقص هنگام تولد آسیب به عضلات گردن یا مهره ها در هنگام تولد یا بعد از آن التهاب عضلات گردن آسیب به ستون فقرات گردنی اختلال عضوی دستگاه عصبی مرکزی تومور استرس و تعارض روانی ممکن است باعث تورتیکولی متناوب گردد.

فعالیت تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

به محض بهبود علایم می توان فعالیت های طبیعی را از سر گرفت .

اصول کلی درمان تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

آزمون های تشخیصی می توانند شامل رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا ام .آر.آی برای کمک به رد سایر اختلالات باشند. تورتیکولی مادرزادی ابتدا با فیزیوتراپی شامل درمان غیرفعال روزانه به مدت حداقل یک سال درمان می گردد، سپس در صورت عدم موفقیت درمان ، جراحی برای دراز کردن عضلات گردن انجام می شود. برای سایر انواع تورتیکولی درمان های دارویی متفاوتی در دسترس هستند که ممکن است در کنار فیزیوتراپی و ماساژ کمک کننده باشند. ممکن است بریس یا کرست گردن پیشنهاد گردد. درد ناشی از اسپاسم گردن را با گرم کردن یا ماساژ تسکین دهید. از دوش آب گرم یا کمپرس داغ و پمادهای گرم کننده عمقی یا لامپ های گرمایی استفاده کنید. ممکن است درمان با فراصوت پیشنهاد گردد. ممکن است اقدام جراحی برای قطع اعصاب گردن پیشنهاد شود.

پیشگیری از تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

پیشگیری خاصی ندارد. انواع مرتبط با استرس را می توان با روش های کاهش استرس از جمله بازخورد زیستی پیشگیری کرد.

رژیم غذایی تورتیکولی (کجی‌ گردن‌)

رژیم غذایی خاصی ندارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها