همه چیز درباره  گرانولوم حلقوی‌

گرانولوم حلقوی‌

گرانولوم حلقوی عبارت است از یک بیماری پوستی مزمن و خوش خیم (غیرسرطانی ) که طی آن ضایعاتی حلقوی به وجود می آیند. این بیماری سرطانی یا مسری نیست . گرانولوم حلقوی می تواند در پوست کف پا و پشت انگشتان ، دست ها، بازوها، آرنج ها، ساق ها و زانوها به وجود آید. این بیماری در تمام سنین رخ می دهد اما در کودکان (12-4 ساله ) شایع تر است .

علائم گرانولوم حلقوی‌

پاپول ها (جوش هایی با خصوصیات زیر: اندازه 6-3 میلی متر، گنبدی شکل یا مختصری صاف بدون پوسته ریزی به رنگ صورتی یا بنفش . جوش هایی که روی اندام تحتانی قرار دارند تیره تر از سایر جوش ها هستند. بدون خارش ، درد یا ناراحتی چند جوش در کنار هم به صورت حلقه قرار می گیرند. قطر حلقه ممکن است 10-1 سانتیمتر باشد. جوش های موجود در حلقه نزدیک به هم هستند اما در یکدیگر کاملاً ممزوج نمی شوند. این حالت باعث می شود حلقه به صورت تسبیح به نظر می آید. مرکز حلقه معمولاً تیره تر از لبه حلقه است . اندازه و شکل این ضایعات حلقوی طی یک دوره چند هفته ای تا 6 ماهه تغییر می کند.

عواقب گرانولوم حلقوی‌

بهبود خود به خودی در عرض 2 سال ، اما درمان ممکن است سبب تسریع بهبود بیماری شود.

عوامل گرانولوم حلقوی‌

دیابت سابقه خانوادگی گرانولوم حلقوی

عوارض گرانولوم حلقوی‌

عود بیماری

دارو گرانولوم حلقوی‌

استروییدهای موضعی (مالیدنی ) همراه با بستن روی ضایعه برای تسریع بهبودی . برای استفاده از استرویید: مقدار کمی از دارو را با ملایمت روی ناحیه درگیر بمالید. دوباره مقدار کمی از دارو را روی لایه قبلی بمالید. ناحیه درگیر را با نایلون شفاف و تمیز بپوشانید. اگر به تجربه دیده اید پوستتان خشک می شود و شروع به خارش می کند، قبل از بستن ناحیه با نایلون ، یک پارچه مرطوب و تمیز روی ناحیه بگذارید. به جای این کار می توانید ناحیه درگیر را پس از مالیدن دارو، مدت کوتاهی در آب خیس کنید. هر بار که نایلون را عوض می کنید، مقداری دارو بمالید.

علل گرانولوم حلقوی‌

ناشناخته هستند.

فعالیت گرانولوم حلقوی‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان گرانولوم حلقوی‌

معمولاً نیاز به هیچگونه اقدام تشخیصی نیست . در صورت لزوم ، درمان با داروهای موضعی (مالیدنی انجام می پذیرد.

پیشگیری از گرانولوم حلقوی‌

سعی کنید به پوست آسیب نرسد. با کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب از پوست خود محافظت به عمل آورید.

رژیم غذایی گرانولوم حلقوی‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها