همه چیز درباره  کلویید

کلویید

کلویید عبارت است از رشد زیاده از حد بافت فیبروژن (جوشگاهی ) در روی پوست . این ضایعات ممکن است در هر نقطه ای از پوست ظاهر شوند، اما بیشتر روی پوست جناغ سینه ، قسمت بالای کمر و شانه ها به وجود می آیند. آنها معمولاً از یک ناحیه صدمه دیده (مثلاً به دنبال سوختگی یا آکنه شدید) سر بر می آورند، اما گاهی هم ممکن است از یک خراش بسیار کوچک منشاء بگیرند. کلویید در افرادی که پوست تیره دارند شایعتر است .

عواقب کلویید

جوشگاه معمولاً به دنبال درمان کوچک می شود. کلویید عموماً بی خطر و غیر سرطانی در نظر گرفته می شود.

دارو کلویید

تزریق داروهای کورتونی مستقیماً به داخل کلویید. این تزریقات ممکن است هر 4-3 هفته تکرار شوند تا ضایعه به میزان موردنظر مسطح و نرم شود.

فعالیت کلویید

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

پیشگیری از کلویید

اجتناب از وارد آمدن آسیب به پوست پانسمان فشاری در بیماران پرخطری (از نظر بروز کلویید) که دچار سوختگی شده اند. درمورد بیمارانی که استعداد تشکیل کلویید دارند، باید حتی الامکان از جراحی غیر اورژانس صرف نظر شود. اگر انجام عمل جراحی ضروری باشد، باید از اقدامات احتیاطی خاصی اتخاذ شوند.

اصول کلی درمان کلویید

در بعضی از بیماران تزریق داخل ضایعه انجام می گیرد (ممکن است با درآوردن بافت زاید با جراحی ، همراه باشد). هم اکنون تحقیقاتی در رابطه با داروهای تزریقی ، خوراکی و موضعی مختلف و لیزرهای مختلف در حال انجام هستند.

رژیم غذایی کلویید

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم کلویید

جوشگاه سفت و برآمده که مقداری به رنگ صورتی می زند. این جوشگاه ممکن است خارش یا درد داشته باشد و به لمس نیز حساس باشد. جوشگاه ممکن است همینطور به رشد خود ادامه داده و در طی زمان تبدیل به برآمدگی پنجه مانند شود.

عوامل کلویید

سابقه خانوادگی این اختلال پوست تیره وجود زخم عمل جراحی آکنه آسیب ناشی از سوختگی سوراخ کردن گوش واکسیناسیون گزیدگی حشرات فولیکولیت ریش (التهاب پیاز مو در ناحیه ریش )

علل کلویید

کلوییدها به علت نقص در روند التیام آسیب رخ می دهد به نحوی که کلاژن به طور مداوم در ناحیه التیام ساخته می شود و این روند متوقف نمی شود.

عوارض کلویید

عود کلویید، علی رغم درمان کافی

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها