همه چیز درباره جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدن جفت قبل از زایمان عبارت است از جدا شدگی جفت از دیوارة رحم به طور ناقص در سه ماهة آخر بارداری . لازم به یادآوری است که تمامی مواد مغذی و نیز اکسیژن از راه جفت به جنین می رسند. اگر جفت زودتر از موعد به طور ناقص از دیوارة رحم ، زندگی جنین ، در خطر می افتد. درمان به شدت جداشدگی ، وضعیت جنین و مدت زمانی که از بارداری گذشته است ، بستگی دارد.

اگر درباره بیماری جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر مریم یارقلی دکتر مریم یارقلی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر حبیبه رازی دکتر حبیبه رازی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نیوشا محمد نژاد دکتر نیوشا محمد نژاد متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مژگان غلامی دکتر مژگان غلامی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر پریسای کیانفر دکتر پریسای کیانفر متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر آمنه عبیری دکتر آمنه عبیری متخصص زنان و زایمان , فلوشیپ طب مادر و جنین ( پریناتولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر فاطمه ابراهیمی . دکتر فاطمه ابراهیمی . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر لاله صادقی دکتر لاله صادقی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر سعیده یاری   دکتر سعیده یاری متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مینا رضوان نیا دکتر مینا رضوان نیا متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مرضیه شیرازی دکتر مرضیه شیرازی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر فاطمه نیک پور دکتر فاطمه نیک پور متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر زهرا مهدی زاده . دکتر زهرا مهدی زاده . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر صفورا فرخی پور دکتر صفورا فرخی پور متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مریم انبارلویی دکتر مریم انبارلویی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نازنین حاجی زاده دکتر نازنین حاجی زاده متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر عارفه فکور . دکتر عارفه فکور . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نازنین نویدی . دکتر نازنین نویدی . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر محبوبه قدیمی دکتر محبوبه قدیمی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره

عواقب جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

اگر جداشدگی جفت زیاد شدید نباشد، و با انجام اقدامات فوری ، پیش آگهی مادر و جنین خوب است .

دارو جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

اگر زایمان فوری ضروری باشد، برای شروع شدن و تسریع زایمان از اکسی توسین استفاده می شود. تزریق وریدی مایعات (سرم درمانی ) ممکن است ضروری باشد. امکان دارد که برای جایگزین کردن خون از دست رفته نیازی به تزریق خون باشد.

فعالیت جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

اگر معلوم شد که جداشدگی خفیف بوده و شما می توانید در خانه تحت مراقبت باشید، تا زمان قطع خونریزی و رفع سایر علایم ، در تخت استراحت نمایید. فعالیت های عادی خود را تا زمانی که دستورالعمل اختصاصی جهت آن داده نشده است از سر نگیرید.

پیشگیری جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

اگر باردار هستید، فعالیت هایی را انجام دهید که پیش از بارداری انجام می دادید و به آن عادت داشتید. فعالیت شما نباید شدیدتر از آن حد باشد. تا حد امکان از عوامل خطر اجتناب ورزید. البته با توجه به اینکه علت دقیق این وضعیت هنوز معلوم نشده است ، هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

اصول کلی جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدگی جفت قبل از زایمان یک اورژانس است ، اما معمولاً زمان برای اخذ توصیه های لازم با تلفن و ترتیب دادن انتقال بدون خطر به بیمارستان به حد کافی وجود دارد. اگر جداشدگی جفت خفیف باشد، امکان دارد که بتوانید پس از معاینه به خانه باز گردید و در تخت استراحت نموده و تحت مراقبت دقیق قرار بگیرید. به غیر از موارد خفیف ، بستری در بیمارستان ضروری است . جراحی برای تولد نوزاد به روش سزارین یا گاهی اوقات زایمان طبیعی

رژیم جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

اگر در خانه در حال استراحت هستید، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. اگر در بیمارستان بستری هستید، امکان دارد که تا زمان تصمیم گیری دربارة عمل جراحی ، یک رژیم منحصراً مایعات برای شما تجویز شود. در صورتی که مشخص شد که جراحی احتمالاً انجام نخواهد شد، جامدات اضافه خواهند شد. علت اتخاذ این روش آن است که در صورت ضرورت انجام جراحی اورژانس ، رژیم حاوی جامدات ممکن است باعث بروز عوارضی شود.

علائم جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدگی جفت از دیوارة رحم به مقدار کم : خونریزی درد مختصر یا تنها احساس ناراحتی جنین سالم می ماند جداشدگی جفت از دیوارة رحم به مقدار زیاد: خونریزی شدید درد شدید در پایین شکم یا پایین کمر سفت شدن شکم و احساس درد در شکم به هنگام لمس شکم شوک (در این حالت قلب تندتر می زند، تنفس تندتر می شود و به بیمار حالت منگی یا گیج زدن دست می دهد). زجر جنین ؛ به طوری که ضربان قلب جنین قابل شنیدن نباشد. انعقاد خون در داخل رگهای بدن ـ به هنگام جدا شدن جفت ، برخی مواد از آن به خون مادر وارد می شوند و باعث انعقاد گستردة خون در داخل رگهای مادر می شوند. به علت مصرف شدن بیش از حد مواد انعقادی در داخل رگهای بدن مادر و ناکافی بودن آنها برای بند آوردن خونریزی ، امکان دارد خونریزی هایی در نقاط مختلف بدن دیده شوند، مثلاً خونریزی از بینی ، خونریزی در ادرار، خونریزی از نواحی زخم شده ، خونریزی به داخل پوست ، پدید آمدن نقاط گرد و قرمز رنگ در پوست

عوامل جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

زیاد بودن فشار خون سیگار کشیدن سن بالاتر از 35 سال زیاد بودن تعداد بارداری های قبلی در یکی از بارداری های قبلی همین وضعیت رخ داده باشد. وارد آمدن ضربه مستقیم به رحم وجود یک بیماری مزمن مثل دیابت (مرض قند) مصرف الکل یا مواد مخدر (به خصوص کوکایین ) استفاده از دماسنج های مقعدی یا وسیلة مخصوص تنقیه

علل جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

هنوز علت مشخصی پیدا نشده است .

عوارض جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

شوک یا خونریزی به حدی که زندگی مادر را به مخاطره اندازد. مرگ جنین و مادر آسیب به مغز جنین 17% ـ 10% از مادرانی که دچار جداشدگی جفت قبل از زایمان می شوند، در یکی از بارداری های آینده دچار این وضعیت خواهند شد.