همه چیز درباره  وریدهای واریسی‌

وریدهای واریسی‌

بیماری وریدهای واریسی عبارت است از اتساع و پیچ خوردگی دایمی وریدها (معمولاً در پا). در بزرگسالان شایعتر است و می تواند وریدهای سطحی ، عمقی و رابط بین وریدهای سطحی و عمقی را درگیر کند. وریدهای لب های مهبل در طول بارداری و وریدهای اطراف مقعد (هموروئیدها) نیز ممکن است واریسی شوند.

علائم وریدهای واریسی‌

وریدهای بزرگ ، بدشکل ، شبیه مار و کبود که در حال ایستاده از زیر پوست قابل رؤیت هستند. بیشتر در پشت ساق یا داخل پا از مچ تا کشاله ران ظاهر می شوند. ناراحتی مبهم و درد در پاها به ویژه پس از ایستادن خستگی

عواقب وریدهای واریسی‌

با درمان قابل کنترل و با جراحی قابل علاج است .

عوامل وریدهای واریسی‌

بارداری چرخه قاعدگی . علایم قبل و در حین قاعدگی بدتر می شوند. سابقه خانوادگی وریدهای واریسی شغل های مستلزم ایستادن طولانی

عوارض وریدهای واریسی‌

زخم نزدیک مچ پا در اثر خونرسانی نامناسب به پوست . ممکن است بهبودی آن کند باشد. لخته خونی ورید عمقی خونریزی زیر پوست یا خونریزی خارجی مشکلات پوست مجاور وریدهای واریسی که شبیه اگزما هستند

دارو وریدهای واریسی‌

برای این اختلال معمولاً دارو لازم نیست . البته ممکن است یک پزشک یک ماده شیمیایی را در وریدهای واریسی تزریق کند تا آنها را لخته کند و جوش بزند (گاهی ). سایر وریدها گردش خون ناحیه را به عهده خواهند گرفت .

علل وریدهای واریسی‌

وریدهای پاها در هر چند سانتیمتر دریچه هایی یک طرفه دارند که به بازگشت خون به قلب برخلاف نیروی جاذبه کمک می کنند. اگر دریچه ها نشت کنند، فشار خون در وریدها مانع از تخلیه مناسب خون می گردد. دریچه ها ممکن است به خاطر سابقه بیماری وریدی مثل ترومبوفلبیت ، ایستادن طولانی یا فشار بر روی وریدهای لگن در اثر بارداری ، تومورها یا مایعات شکم از کار بیفتند.

فعالیت وریدهای واریسی‌

از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید. یک برنامه ورزشی مناسب روزمره را به عنوان بخشی از درمان محافظه کارانه اختیار کند. برنامه پیاده روی بعد از اسکلروتراپی برای کمک به پیشبرد بهبودی ، مهم است . قبل از پایین آوردن پا از تخت ، جوراب های کشی (در صورت استفاده ) را بپوشید.

اصول کلی درمان وریدهای واریسی‌

روش های محافظه کارانه : دوره های استراحت زیاد با بلند کردن پا، جوراب فشاری کشی و سبک (بهتر است قبل از بیرون آمدن از بستر پوشیده شود)، اجتناب از کمربند و سایر لباس های تنگ ، استفاده از لباس گرم و مرطوب در صورت ایجاد خارش روش های جراحی و غیره (در صورت وجود درد، فلبیت عودکننده ، تغییرات پوستی یا برای زیبایی ): بستن و بریدن ورید صافن ، تزریق محلول اسکلروزدهنده ، فلبکتومی (برداشتن ورید با چاقو (اقدامی جدیدتر با زمان بهبودی کوتاه تر). ممکن است برای جوشگاه ها، برداشت تمام ناحیه و سپس پیوند (گرافت ) پوست لازم باشد. وریدهای عنکبوتی (تلانژکتازی ایدیوپاتیک ) که ممکن است وسیع و بدمنظره باشند: تزریق داخل مویرگی محلول 1% سدیم تترادسیل سولفات (یا محلول نمکی هیپرتونیک 4/23%) با استفاده از یک سوزن ظریف . تا به دست آوردن نتایج بهینه ، ممکن است درمان های دیگری لازم باشند.

پیشگیری از وریدهای واریسی‌

ورزش منظم به ویژه پیاده روی ، شنا یا دوچرخه سواری برای حفظ سلامت گردش خون

رژیم غذایی وریدهای واریسی‌

رژیم غذایی خاصی ندارد. در صورتی که چاقی یک مشکل باشد، کاهش وزن توصیه می گردد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها