همه چیز درباره  هیرسوتیسم‌

هیرسوتیسم‌

هیرسوتیسم عبارت است از رشد بیش از حد موها در صورت و بدن زنان . این حالت معمولاً به تدریج و در طی زمانی طولانی رخ می دهد.

علائم هیرسوتیسم‌

موها ضخیم و تیره می شوند و طبق الگویی که در مردان دیده می شود رشد می کنند (ریش ، سبیل ، موی روی قفسه سینه ) عادت ماهانه نامنظم یا قطع عادت ماهانه آکنه گاهی کلفت شدن صدا گاهی مشکلات ناباروری

عواقب هیرسوتیسم‌

با تشخیص و درمان هرگونه علت زمینه ساز غالباً می توان از رشد بیشتر موها جلوگیری نمود. پاسخ به درمان ممکن است 12-6 ماه زمان ببرد. موهای زاید را می توان با روش های مختلف حذف کرد.

عوامل هیرسوتیسم‌

سابقه خانوادگی هیرسوتیسم افراد سبزه و دارای موی تیره مصرف هورمون های مردانه (آندروژن ها) یا داروهای کورتیزونی ، قرص های تنظیم خانواده ، هورمون ها و بعضی از داروهای ضد فشار خون یائسگی یا عدم تخمک گذاری

عوارض هیرسوتیسم‌

بیمار ممکن است احساس کند که جذابیت کافی ندارد و نتواند ارتباط مناسبی با افراد برقرار کند. ناباروری درمان اولیه هیرسوتیسم ممکن است مؤثر واقع نیافتد.

دارو هیرسوتیسم‌

هیچ دارویی که اختصاصاً برای درمان هیرسوتیسم تأیید شده باشد وجود ندارد. شایع ترین داروی مورد استفاده برای درمان هیرسوتیسم یک دیورتیک (ادرارآور) است که اثرات ضد هورمون های مردانه را نیز دارد. به نظر می رسد این دارو مؤثرترین دارو در کم کردن رشد مو باشد. سایر داروهایی که ممکن است برای هیرسوتیسم ناشی از تولید بیش از حد آندروژن ها توصیه شوند عبارتند از دگزامتازون ، داروهای تنظیم خانواده ، لوپرولاید و داروهای ضد آندروژن . تأثیر این داروها تنها ممکن است به کاهش رشد موی جدید کمک کنند اما معمولاً مقدار مویی که قبل وجود داشته است تغییری نمی کند. امکان دارد داروهای اضافه تری برای هرگونه بیماری زمینه ای تجویز شوند. اگر پوست در اثر تراشیدن تحریک شود، از کرم هیدروکورتیزون 1% استفاده کنید. استفاده از مواد یا کرم های موبر اغلب توصیه می شود. موبرها را با احتیاط مصرف کنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شوند.

علل هیرسوتیسم‌

معمولاً به علت تولید بیش از اندازه آندروژن ها (هورمون های مردان ) از تخمدان یا غدد فوق کلیوی به وجود می آید. این تولید زیاد هورمون مردانه در اثر اختلالاتی مثل نشانگان تخمدان پلی کیستیک یا هیپرپلازی مادرزادی غدد فوق کلیوی رخ می دهد. تومورهای غدد فوق کلیوی یا تخمدان بدون دلیل مشخص و شناخته شده

فعالیت هیرسوتیسم‌

معمولاً محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان هیرسوتیسم‌

معاینه ، آزمایشات تشخیصی ، و شاید هم تصویربرداری (سی تی اسکن یا ام . آر. آی ) به تشخیص علت زمینه ساز هیرسوتیسم کمک خواهند کرد. نوع درمان بستگی به علت هیرسوتیسم دارد. در صورتی که هیرسوتیسم خفیف باشد و عادت ماهانه نیز دچار بی نظمی نشده باشد، ممکن است درمان ضرورتی نداشته باشد. در موارد دیگر، درمان گاهی بستگی به این دارد که بیمار می خواهد در آینده بچه دار شود یا خیر. تومورهای تخمدان یا غدد فوق کلیوی را باید با جراحی در آورد. انتخاب های درمانی برای حذف موهای زاید عبارتند از تراشیدن ، استفاده از موچین ، سفید کردن استفاده از موچین می توانند باعث بروز عفونت یا ماندن جای موی زاید شود. روش الکترولیز موهای زاید را به طور دایمی حذف می کند.

پیشگیری از هیرسوتیسم‌

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

رژیم غذایی هیرسوتیسم‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. اگر اضافه وزن دارید، معمولاً توصیه می شود رژیم لاغری بگیرید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها