همه چیز درباره  اوریون‌

اوریون‌

اوریون یک بیماری ویروسی مسری و خفیف که باعث تورم دردناک غدد پاروتید (غدد بزاقی واقع بین گوش و فک ) می شود. سایر اعضا از قبیل بیضه ، تخمدان ، پانکراس ، پستان ، مغز و پرده پوشاننده مغز نیز گاهی درگیر می شوند. این بیماری در هر سنی می تواند بروز کند ولی شایع ترین سن بروز آن در کودکان 12-2 ساله است . حدود 10% بزرگسالان مستعد ابتلا به اوریون می باشند.

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری اوریون‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم اوریون‌

اوریون بدون عارضه : التهاب ، تورم و درد غدد پاروتید. غدد مزبور در لمس سفت بوده و دردشان با جویدن یا بلع تشدید می یابد. تب سردرد گلودرد سایر علایم همراه موارد عارضه دار اوریون : تورم دردناک بیضه ها درد شکم در صورت درگیری تخمدان ها یا پانکراس سردرد شدید در صورت درگیری مغز یا پرده پوشاننده آن

عواقب اوریون‌

در صورت عدم بروز عوارض ، بیماری در عرض حدود ده روز به طور خود به خود بهبود می یابد. بیمار پس از ابتلا به اوریون ، مصونیت مادام العمر نسبت به آن پیدا می کند.

عوامل اوریون‌

زندگی در شرایط جمعیتی و پرازدحام همه گیری اوریون در جمعیت های غیرواکسینه عدم انجام واکسیناسیون

عوارض اوریون‌

عفونت مغز یا پرده پوشاننده آن ، پانکراس ، تخمدان ، پستان یا بیضیه . در صورت درگیری های هر دو بیضه بیمار ممکن است دچار عقیمی گردد (به ندرت ). کاهش شنوایی موقت در برخی بزرگسالان مبتلا

دارو اوریون‌

بیماری پس از بروز، سیر طبیعی خود را طی خواهد کرد. در حال حاضر داروی مؤثر و بی خطری برای از بین بردن یا جلوگیری از تکثیر ویروس وجود ندارد. برای درد خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن احتمالاً کافی است . از مصرف آسپیرین خودداری کنید. در موارد درگیری بیضه ها، مسکن های قوی تر و داروهای کورتونی ممکن است تجویز شود.

علل اوریون‌

انتقال فرد به فرد ویروس اوریون ، عامل این بیماری است . این ویروس در هر زمانی از 48 ساعت قبل تا 6 روز پس از بروز علایم قابل سرایت است . دوره نهفتگی ویروس پس از تماس با آن 24-4 روز و میانگین آن 18 روز است .

فعالیت اوریون‌

استراحت در بستر ضروری نبوده و احتمال عوارض را کاهش نمی دهد. در حد توان و تا آنجا که حال عمومی شما اجازه می دهد به فعالیت های طبیعی خود ادامه دهید. با برطرف شدن تورم غدد درگیر دوره سرایت بیماری به اتمام می رسد.

اصول کلی درمان اوریون‌

تشخیص بیمار معمولاً براساس علایم خاص آن صورت می گیرد. با آزمایش های خون می توان این تشخیص را تأیید کرد. نیازی به جداسازی فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده نیست ، زیرا تا قبل از ظاهرشدن علایم معمولاً سرایت بیماری به افراد مستعد رخ داده است . از کمپرس گرم یا سرد ـ بسته به این که کدامیک علایم شما را تخفیف می دهد ـ به طور متناوب برروی غدد متورم دردناک (پاروتید یا بیضه ) استفاده کنید. به این منظور از یک کیسه آب گرم ، حوله گرم یا کیف یخ استفاده کنید. کودکان تا اتمام دوره سرایت بیماری (حدود 9 روز پس از شروع درد) نباید به مدرسه بازگردند.

پیشگیری از اوریون‌

واکسیناسیون اوریون را در کودکان در سن مقتضی انجام دهید. اگر شما سابقه ابتلا به اوریون را نداشته یا برضد آن واکسینه نشده اید و یکی از اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به اوریون است ، گلوبولین ضداوریون برای شما ممکن است توصیه گردد. تزریق این پادتن ممکن است از بیماری پیشگیری کند (بدون وجود تضمین در این باره ) ولی هزینه آن بالاست .

رژیم غذایی اوریون‌

رژیم خاصی نیاز نیست ، ولی مصرف مایعات از قبیل آبجو، نوشابه ، چای یا آب را به میزان حداقل 8-6 لیوان در روز افزایش دهید. آب میوه یا نوشیدنی های ترش مزه ممکن است درد را تشدید کنند.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها