همه چیز درباره  گلودرد استرپتوکوکی‌

گلودرد استرپتوکوکی‌

گلودرد استرپتوکوکی عبارت است از عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری های استرپتوکوکی . گلودرد استرپتوکوکی ، مسری است . معمولاً از هر 4 عضو خانواده یک نفر در عرض 7-2 روز بعد از مواجهه مبتلا می شوند. در کودکان شایع تر است . عفونت می تواند در افرادی که علامت ندارند ولی هنوز می توانند میکروب ها را منتشر کنند، وجود داشته باشد (حالت ناقل ).

علائم گلودرد استرپتوکوکی‌

شروع سریع گلودرد گلودردی که هنگام بلع شدیدتر است . بی اشتهایی سردرد تب احساس ناخوشی کلی درد گوش در هنگام بلع (گاهی اوقات ) غدد متورم و حساس به لمس در گردن لوزه های قرمز و شفاف که ممکن است لکه هایی از چرک داشته باشند.

عواقب گلودرد استرپتوکوکی‌

با درمان آنتی بیوتیکی معمولاً در عرض 12-10 روز قابل درمان است . علایم معمولاً 3-2 روز بعد از درمان بهتر می شوند.

عوامل گلودرد استرپتوکوکی‌

عفونت استرپتوکوکی اخیر در سایر اعضای خانواده سیگار کشیدن خستگی هوای سرد و مرطوب مکان های شلوغ مرکز مراقبت روزانه یا مدرسه

عوارض گلودرد استرپتوکوکی‌

عفونت گوش سینوزیت تب روماتیسمی گلومرولونفریت (التهاب بافت کلیه )

دارو گلودرد استرپتوکوکی‌

پنی سیلین یا یک آنتی بیوتیک دیگر به صورت خوراکی یا تزریقی . حتی در صورت فروکش کردن علایم دوره درمان را کامل کنید (به پیشگیری از عوارض یا عود کمک می کند). در صورت لزوم مسکن های بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن

علل گلودرد استرپتوکوکی‌

باکتری های استرپتوکوکی . از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی یا تماس فرد به فرد منتقل می شوند.

فعالیت گلودرد استرپتوکوکی‌

پس از درمان ، با بهبود علایم ، فعالیت طبیعی را از سر بگیرید. کودکان 5 روز پس از شروع آنتی بیوتیک و قطع تب به مدت 24 ساعت ، می توانند به مدرسه برگردند.

اصول کلی درمان گلودرد استرپتوکوکی‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی مثل کشت گلو و شمارش سلول های خونی باشند. کشت گلو، دقیق ترین راه تشخیص عفونت استروپتوکوکی گلو است . برای بزرگسالان یا کودکانی که بتوانند غرغره کنند، از غرغره چای تسکین بخش استفاده کنید. غلظت معمول چای را دو برابرکنید و هر وقت که مناسب باشد، از غر غره گرم یا سرد استفاده کنید. برای مرطوب کردن از مرطوب کننده اولتراسونیک بخور سرد استفاده کنید. این کار احساس سفتی و خشکی گلو را تسکین می بخشد. مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. از لوازم مرطوب و گرم برای تسکین درد غدد متورم استفاده کنید. ممکن است لازم باشد به مدت 24 ساعت پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک ، کودک را قرنطینه کرد.

پیشگیری از گلودرد استرپتوکوکی‌

از تماس با افراد مبتلا خودداری کنید.

رژیم غذایی گلودرد استرپتوکوکی‌

در هنگام دردناک بودن گلو ممکن است رژیم غذایی مایع لازم باشد. تا می توانید مایعات مانند شیر، آب میوه ، سوپ ، چای و نوشیدنی های کربنات دار بنوشید. هر نوع و هر مقدار غذای سفت قابل قبول است به شرطی که بتواند بدون درد بلعیده شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها