همه چیز درباره  درماتیت هرپتی فرم‌

درماتیت هرپتی فرم‌

درماتیت هرپتی فرم عبارت است از یک نوع التهاب مزمن پوست که مشخصه آن بروز خوشه هایی از تاول های کوچک خارش دار است . این بیماری ارثی است ، اما مسری یا سرطانی نیست . معمولاً پوست آرنج ها، زانوها، شانه ها، بازوها، پاها، و قسمت تحتانی کمر در وسط ، درگیر می شود.

علائم درماتیت هرپتی فرم‌

ضایعاتی با خصوصیات زیر: خوشه های کوچک از 20-5 تاول . تاول ها معمولاً 6-2 میلی متر قطر دارند. خوشه ها به طور همزمان در هر دو طرف بدن و در مکان های قرنیه ظاهر می شوند. تاول ها معمولاً خارش دارند، اما اگر عارضه ای وجود نداشته باشد، معمولاً دردناک نیستند. فرد ممکن است یک احساس سوزش یا گزش در آن نواحی داشته باشد.

عواقب درماتیت هرپتی فرم‌

این یک بیماری مزمن است . با درمان می توان علایم ، از جمله خارش ، را کنترل نمود اما نمی توان خود بیماری را معالجه کرد.

عوامل درماتیت هرپتی فرم‌

قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت حساسیت به گلوتن (پروتئینی که در گندم و سایر غذاها وجود دارد و بعضی افراد نمی توانند به علت بیماری ژنتیکی آن را هضم کنند) سابقه خانوادگی درماتیت هرپتی فرم

عوارض درماتیت هرپتی فرم‌

کسانی که مبتلا به درماتیت هرپتی فرم هستند ممکن است بیماری بدون علامت روده باریک نیز داشته باشند که از لحاظ پاتولوژی شبیه بیماری عدم تحمل به گلوتن (بیماری سلیاک ) است . تنها راه تشخیص آن نمونه برداری از روده باریک است .

دارو درماتیت هرپتی فرم‌

برای خارش می توان از لوسیون ها، پمادها، یا کرم های استروییدی با دوز کم استفاده کرد. با کمک آنها می توان التهاب را در عرض 48-24 ساعت فرو نشاند. بی حس کننده ها یا آنتی هیستامین های موضعی . این داروها باعث بهبودی سریع و کوتاه مدت خارش می شوند. بسیاری از این داروها حساسیت پوستی ایجاد می کنند، اما لیدوکایین و پراموکسین معمولاً حساسیت ایجاد نمی کنند. لوسیون های حاوی فِنول ، مِنتول ، و کافور (مثل لوسیون کالامین ). این لوسیون ها علایم را آرام می کنند، اما باید با احتیاط مصرف شوند. امکان دارد در صورت مصرف زیاد، مقادیر زیادی از این موارد از راه پوست به جریان خون وارد شوند؛ این موارد ممکن است در مقادیر زیاد سمی باشند. برای کنترل تاول زدن پوست ، امکان دارد یک یا دو داروی خوراکی تجویز شوند: سولفاپیریدین با داپسون . اگر نیاز به تجویز هر کدام وجود داشته باشد، باید تا آخر عمر مصرف شود.

علل درماتیت هرپتی فرم‌

ناشناخته هستند، اما امکان دارد این بیماری یک اختلال خود ایمنی باشد.

فعالیت درماتیت هرپتی فرم‌

محدودیتی به جز اجتناب از گرمای زیاد یا تعریق زیاد وجود ندارد.

اصول کلی درمان درماتیت هرپتی فرم‌

نمونه برداری از پوست برای تشخی قطعی برای کاهش خارش ، نواحی تاول دار را در آب خنک قرار دهید یا از کمپرس آب خنک استفاده نمایید.

پیشگیری از درماتیت هرپتی فرم‌

در حال حاضر نمی توان از بروز این بیماری پیشگیری به عمل آورد. برای پیشگیری از بازگشت علایم ، داروهای توصیه شده را طبق دستور مصرف کنید. ضمناً باید از وارد آمدن ضربه به پوست طبیعی خودداری شود.

رژیم غذایی درماتیت هرپتی فرم‌

محدود کردن مصرف گلوتن در رژیم غذایی باعث کاهش نیاز به دارو می شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها