همه چیز درباره  عفونت سالمونلا

عفونت سالمونلا

عفونت سالمونلا عفونت عمومی بدن در اثر میکروبی از خانواده سالمونلا . این باکتری معمولاً لوله گوارش و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. عفونت نسبتاً خفیف سالمونلا ممکن است با گاستروانتریت ساده اشتباه گرفته شود. عفونت های سالمونلا بیشتر افراد بالای 70 یا زیر 20 سال را مبتلا می سازند (بیشترین شیوع در شیرخواران زیر یک سال ).

علائم عفونت سالمونلا

اسهال ، اغلب همراه با انقباضات شکمی ، در موارد خفیف ، اسهال ممکن است تنها در حد 3-2 بار دفع مدفوع شل باشد، ولی در موارد شدید ممکن است اسهال به صورت بیرون روی هر 15-10 دقیقه وجود داشته باشد. استفراغ (گاهی )؛ تب وجود خون در مدفوع (گاهی ) سردرد

عواقب عفونت سالمونلا

اکثر عفونت های سالمونلا خفیف بوده و با درمان در عرض 48-24 ساعت بهبود می یابد. بیماران مبتلا به عفونت شدید ممکن است نیازمند بستری و جداسازی از دیگران در بیمارستان باشند. این عفونت ممکن است 3-2 هفته به طول انجامد.

عوامل عفونت سالمونلا

بیماری گوارشی اخیر زندگی در شرایط پرجمعیت یا غیربهداشتی سن خردسالی و سنین بالا ضعف دستگاه ایمنی در اثر بیماری ها یا داروها کم خونی یا بدخیمی

عوارض عفونت سالمونلا

کم آبی بدن در اثر اسهال و استفراغ شدید. کم آبی شدید می تواند کشنده باشد به خصوص در شیرخواران و افراد بالای 60 سال عفونت سایر اعضا، نظیر کلیه ها، کیسه صفرا، طحال و ریه ها ناشی از انتشار باکتری سالمونلا از طریق جریان خون

دارو عفونت سالمونلا

برای موارد خفیف معمولاً دارویی نیاز نیست . برای موارد شدید بیماری و بیماران دچار سایر اختلالات طبی ، داروهای ضداسهال و آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت و مایعات وریدی برای جبران کم آبی شدید ممکن است تجویز شود.

علل عفونت سالمونلا

عفونت با باکتری سالمونلا پس از خوردن غذاهایی نظیر گوشت ، مرغ ، شیر تازه یا تخم مرغ خام یا آشامیدن آب آلوده به باکتری . باکتری سالمونلا در شرایط انجماد مواد غذایی نیز زنده می ماند ولی پختن کامل آن را از بین می برد. همه گیری های عفونت سالمونلا معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که افراد زیادی از یک غذای آلوده مشترک مثلاً در طی سفرهای تفریحی ، اجتماعات مردمی یا رستوران ها استفاده می کنند. این عفونت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد.

فعالیت عفونت سالمونلا

حداقل تا 3 روز پس از برطرف شدن اسهال ، تب و سایر علایم در بستر استراحت نمایید و جز برای رفتن به توالت یا حمام بستر را ترک نکنید. پس از آن فعالیت های طبیعی را به تدریج از سر بگیرید. در مدتی که در بستر قرار دارید مرتباً پاهای خود را خم و راست کنید تا از ایجاد لخته در عروق پا جلوگیری شود.

اصول کلی درمان عفونت سالمونلا

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های مدفوع و کشت خون باشد. بستری در بیمارستان به ندرت ضرورت می یابد. در مورد اکثر بیماران مراقبت در منزل با توصیه های لازم طبی کفایت می کند. در صورت امکان فرد بیمار را از سایرین جدا نگه دارید. از یک بالشتک گرم کننده یا کیسه آب داغ برای کاهش دردهای شکمی استفاده کنید. اگر اسهال شدید باشد ممکن است لازم باشد تا از یک توالت کنار بستر استفاده نمایید.

پیشگیری از عفونت سالمونلا

پختن ، دستکاری ، ذخیره و نگه داشتن در یخچال در مورد گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و غیره باید به طور مطلوبی انجام گیرد. از حیوانات دارای عفونت احتمالی دوری کنید. تنها از شیر پاستوریزه استفاده کنید. پس از هر بار رفتن به توالت و قبل از دستکاری مواد غذایی دست ها را بشویید. فرد مبتلا به این عفونت را از سایر افراد خانواده جدا نگه دارید. در مورد مصرف آنتی بیوتیک جهت پیشگیری ، قبل از مسافرت به مناطق محروم از آب و مواد غذایی بهداشتی ، با پزشک مشورت نمایید.

رژیم غذایی عفونت سالمونلا

تا برطرف شدن اسهال ، از محلول های اوآراس استفاده کنید. پس از آن از یک رژیم غذایی سبک ، و در عین حال پرانرژی و متعادل ، استفاده نمایید. مصرف مکمل های ویتامین ها و مواد معدنی پس از بیماری طولانی مدت ممکن است سودمند باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها