همه چیز درباره  پورپورای آلرژیک‌

پورپورای آلرژیک‌

پورپورای آلرژیک (پورپورای آنافیلاکتویید؛ پورپورای هنوخ - شوئن لاین) یک اختلال آلرژیک به صورت خونریزی ناگهانی داخل پوستی یا روده ای . این اختلال ممکن است مفاصل (معمولاً زانو، مچ پا، ران ، مچ دست و آرنج )؛ پوست ساق پا، ران شکم ؛ لوله گوارش و کلیه را درگیر نماید. این اختلال کودکان و بیشتر پسران (8-2 ساله ) را مبتلا می سازد.

علائم پورپورای آلرژیک‌

گلودرد حدود دو هفته قبل از سایر علایم بثورات (ضایعات ) پوستی خارش دار که به نظر می رسد درست در زیر سطح پوست می باشند. این ضایعات معمولاً در ناحیه ساق ، ران یا قسمت های تحتانی شکم بروز می کنند ولی ممکن است به طور منتشر در سراسر بدن وجود داشته باشند. التهاب مفصلی در ناحیه مچ پا، زانو، ران ، مچ دست یا آرنج دردهای انقباضی شکم و استفراغ وجود پروتئین و خون در ادرار تب خفیف

عواقب پورپورای آلرژیک‌

پورپورای آلرژیک به طور معمول 3-1 هفته به طول می انجامد. در بعضی کودکان بیماری فقط با تعداد کمی لکه های پوستی و تب بروز می کند. سایر کودکان به دلیل درد شکم و التهاب کلیه نیازمند بستری در بیمارستان هستند. بیشتر کودکان دچار پورپورای آلرژیک به طور کامل بهبود می یابند. ولی در برخی ، پورپورای آلرژیک عود کرده و یا سال ها باقی می ماند.

عوامل پورپورای آلرژیک‌

آب و هوای گرم و مرطوب عوامل ژنتیکی نظیر نرمی و حساسیت پوست لباس زیر از جنس الیاف پلاستیک

عوارض پورپورای آلرژیک‌

نارسایی کلیه ، ناشی از التهاب و آسیب کلیه تغییر شکل دایمی مفصل

دارو پورپورای آلرژیک‌

داروهای کورتونی یا داروهای سرکوبگر ایمنی ، نظیر سیکلوفسفاماید، برای مهار التهاب تجویز می شوند. میزان تأثیر درمان در بیماران مختلف متغیر است .

علل پورپورای آلرژیک‌

این پوپورا احتمالاً مربوط به یک واکنش خود ایمنی در عروق خونی کوچک ملتهب در سراسر بدن است . عامل شعله ور کننده این واکنش آلرژیک ناشناخته است ، ولی حملات اغلب در پی یک عفونت مجاری تنفسی فوقانی یا مصرف برخی داروها به خصوص داروهای گروه سولفا رخ می دهند.

فعالیت پورپورای آلرژیک‌

در صورت وجود تب و درد، کودک را تشویق به استراحت در بستر کنید. نشستن کودک جهت غذا خوردن و راه رفتن تا حمام یا توالت بلامانع است . پس از برطرف شدن تب و درد، کودک می تواند فعالیت های طبیعی خود را تا آنجا که توان جسمی و حال عمومی وی اجازه می دهد، به تدریج از سر بگیرد.

اصول کلی درمان پورپورای آلرژیک‌

بررسی های تشخیصی شامل آزمایش های خون ، از جمله بررسی های انعقاد خون ، می باشد. مراقبت این بیماران را می توان در منزل انجام داد، ولی در صورت بروز عوارض بیماری ممکن است بستری در بیمارستان لازم باشد. درمان عبارتست از قطع هرگونه داروی مسؤول بیماری و درمان حمایتی به منظور تخفیف علایم از حمام آب گرم برای تسکین درد مفصلی استفاده کنید.

پیشگیری از پورپورای آلرژیک‌

از تماس کودک خود با بیماران دچار عفونت های تنفسی تا حد امکان جلوگیری کنید. اقدام فوری درمانی برای هرگونه عفونت باکتریایی گلو را مدنظر داشته باشید. از تجویز هر گونه دارو که باعث شعله ور شدن پورپورای آلرژیک درکودک شده خودداری کنید. قبل از دادن هر گونه دارو به کودک با پزشک مشورت نمایید.

رژیم غذایی پورپورای آلرژیک‌

کودک باید از یک رژیم غذایی معمولی متعادل استفاده کند.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها