همه چیز درباره  قانقاریا

قانقاریا

قانقاریا به معنی بافت مرده است . قانقاریا وقتی ایجاد می شود که زخم عفونت پیدا کند یا بافت در اثر وارد آمدن آسیب دچار تخریب شود. قانقاریا می تواند در هر نقطه ای از بدن رخ دهد، اما شایع ترین جاها عبارتند از انگشتان پا، پا، و ساق پا، انگشتان دست ، دست ، و ساعد دست . خطرناک ترین جا احشای شکمی است . قانقاریا اصولاً دو نوع دارد: نوع خشک که در آن عفونت باکتریایی وجود ندارد، و نوع مرطوب که در آن زخم در اثر باکتری ها دچار عفونت می شود. واژه قانقاریای گازدار در مورد نوع خاصی از قانقاریای مرطوب به کار می رود.

علائم قانقاریا

سیاه شدن پوست همراه با مردن عضلات و استخوان زیر آن ترق و تروق کردن پوست . در این حالت انگار که روی حباب های هوا در زیر پوست فشار آورده می شود. تورم درد یا بی حس شدن ناحیه ترشحات بدبو از زخم های موجود در بافت های مرده تب خفیف تا 3/38 درجه سانتیگراد

عواقب قانقاریا

در مراحل اولیه ، معمولاً با درمان آنتی بیوتیکی و جراحی برای برداشتن بافت های مرده معالجه می شود. بدون درمان ، قانقاریا می تواند منجر به عفونت مرگبار شود.

عوامل قانقاریا

دیابت شیرین سیگار کشیدن ، که باعث اختلال در خونرسانی می شود. سوء مصرف الکل ، که در کار رگ های خونی اختلال ایجاد می کند. جریان خون کم در یک بافت خاص سن بالا

عوارض قانقاریا

مسمومیت خون شوک انعقاد داخل عروقی منتشر که اختلالی در انعقاد خون به شمار می رود. قطع عضو برای نجات جان بیمار

دارو قانقاریا

معمولاً آنتی بیوتیک داخل رگی در مراحل اولیه برای مبارزه با عفونت داروهای ضد درد داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از تشکیل لخته خون

علل قانقاریا

قانقاریا وقتی رخ می دهد که جریان خود به یک قسمت از بدن متوقف شود یا به شدت کاهش یابد. جریان خود می تواند در موارد زیر متوقف و در نتیجه قانقاریا ایجاد شود: عفونت با باکتری کلستریدیوم پرفرنژانس آسیب بافتی در اثر حوادث ، جراحی ، یا زخم های سوراخ کننده عمقی له شدگی که باعث قطع جریان خون شود. تشکیل لخته خون در یک سرخرگ تصلب شرایین (سفت و انعطاف ناپذیر شدن سرخرگ ها) سرمازدگی طولانی مدت

فعالیت قانقاریا

تا زمانی که پیشرفت قانقاریا متوقف و بهبود آن آغاز نشده باشد باید در رختخواب استراحت کرد. سپس می توان تدریجاً فعالیت ها را از سر گرفت . فیزیوتراپی در صورتی که قطع عضو ضرورت یافته باشد.

اصول کلی درمان قانقاریا

برای درمان بستری شدن در بیمارستان ضروری است . تلاش برای بهبود جریان خون به ناحیه درگیر جراحی برای برداشتن بافت مرده ، که گاهی شامل قطع عضو نیز می شود.

پیشگیری از قانقاریا

اگر مبتلا به دیابت هستید، دستورات درمانی را به دقت رعایت کنید. پای خود را مرتباً از لحاظ علایم ناشی از بافت بیمار کنترل کنید. ناخن های خود را همیشه کوتاه نگاه دارید. کفش های راحت و اندازه پایتان بپوشید. در صورت بروز علایم عفونت (گرمی ، تورم ، قرمزی ، درد یا حساس بودن به لمس ) در یک آسیب پوستی ، به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید آسیبی به بدنتان وارد نشود.

رژیم غذایی قانقاریا

به هنگام ترمیم بافت آسیب دیده ، رژیم پرپروتئین و پرکالری داشته باشید. مکمل ویتامینی و معدنی ، از جمله روی ، دریافت کنید. مایعات به مقدار کافی بنوشید (8-6 لیوان در روز).

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها