همه چیز درباره  میلوم متعدد

میلوم متعدد

میلوم متعدد (میلوم پلاسماسل ، مولتیپل میلوما) یک بدخیمی با منشأ پلاسماسل های مغز استخوان . پلاسماسل ها در حالت طبیعی تولیدکننده پادتن هایی هستند که به تخریب میکروب ها و محافظت در برابر عفومنت کمک می کنند. میلوم این عملکرد طبیعی را دچار اختلال کرده و بنابراین بدن قادر به مقابله مؤثر علیه عفونت نیست . این بیماری می تواند مغز همه استخوان ها را درگیر سازد ولی شایع ترین مکان های درگیری عبارتند از ران ، کمر، لگن یا بالای بازو. این بیماری در مردان سنین 70-50 سال شایع تر است . یک مطالعه اخیر نشان دهنده ارتباط یک ویروس با میلوم متعدد بوده است .

علائم میلوم متعدد

درد در استخوان های درگیر. این درد شدید، ملال آور و عمیق است . اگر استخوان درگیر در اثر تخریب ناشی از تومور در خود فرو ریزد، درد به سایر نواحی بدن انتشار می یابد. کاهش وزن علایم کم خونی نظیر ضعف ، رنگ پریدگی ، خستگی و تنگی نفس

عواقب میلوم متعدد

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال ، درد آن قابل تسکین یا کنترل است . برخی از این بیماران تا پنج سال پس از ظاهر شدن علایم زنده می مانند و براساس مقالات پزشکی موارد اندکی از بهبود توجیه نشده این بیماری گزارش شده است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثرتر و نهایتاً علاج بخش عرضه گردند.

عوامل میلوم متعدد

ناشناخته

عوارض میلوم متعدد

عفونت های عودکننده نارسایی کلیه خونریزی خودبه خود

دارو میلوم متعدد

داروهای ضدسرطان و داروهای کورتونی (شیمی درمانی ) مسکن ها آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت ها تزریق خون در صورت شدید بودن کم خونی

علل میلوم متعدد

علت آن ناشناخته است . درد استخوانی از پلاسماسل های غیرطبیعی سرطانی ناشی می شود. کم خونی در اثر آسیب گلبول های قرمز خون و کاهش پلاکت ها ایجاد می شود.

فعالیت میلوم متعدد

تا آنجا که درد و عوارض استخوانی به شما اجازه می دهد به فعالیت های طبیعی خود ادامه دهید.

اصول کلی درمان میلوم متعدد

بررسی های تشخیص ممکن است شامل آزمایش های خون ، نمونه برداری مغز استخوان ، و عکس ساده ، ام آرآی یا اسکن استخوان ها باشد اشعه درمانی جهت تسکین درد استخوانی بستری کردن در بیمارستان در مراحل دیررس بیماری پیوند مغزاستخوان از برادران یا خواهران بیمار می تواند درمان مؤثری برای اندکی از بیماران باشد.

پیشگیری از میلوم متعدد

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی میلوم متعدد

رژیم خاصی نیاز نیست .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها