همه چیز درباره  ضایعات خوش خیم پوست‌

ضایعات خوش خیم پوست‌

ضایعات خوش خیم پوست رشد غیرسرطانی یا نواحی رنگدانه دار یا تغییرات رنگ بر روی پوست .

علائم ضایعات خوش خیم پوست‌

ضایعات خوش خیم پوستی تحت عناوین زیر تقسیم بندی می شوند: - زاید پایه دار : جوانه های نرم به رنگ گوشت اغلب پایه دار که بر روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران یافت می شوند. - خال ها : ضایعات مسطح یا برجسته دارای حاشیه کاملاً مشخص . خال ها ممکن است سیاه ، آبی ، قرمز، زرد یا قهوه ای رنگ باشند. - نقاط آلبالویی: ضایعات نوک سوزنی به رنگ قرمز روشن بر روی قفسه سینه یا پشت . - لکه های توت فرنگی : نواحی برجسته به رنگ قرمز روشن در شیرخواران که تا هنگام برداشتن با جراحی رشد می کنند. - کلویید: رشد نامنظم رنگ پریده و ضخیم پوست که در ناحیه یک جوشگاه آغاز شده و به تدریج اندازه آن افزایش می یابد. - درماتوفیبروم: گرهک های گرد، معمولاً قهوه ای رنگ که اغلب در ناحیه ساق دیده می شوند. - کک ومک : نواحی مسطح قهوه ای رنگ به اندازه سر سوزن یا بزرگتر.

عواقب ضایعات خوش خیم پوست‌

معمولاً درمانی نیاز نیست زیرا بیشتر این ضایعات پوستی بی ضرر هستند. ضایعات مشکوک یا بدنما را می توان با جراحی برداشت . اگر ناحیه مبتلا بزرگ بوده و یا در نقطه حساس واقع باشد، جراحی ترمیمی پس از برداشت ضایعه ممکن است لازم گردد.

عوامل ضایعات خوش خیم پوست‌

سابقه خانوادگی ضایعات خوش خیم پوستی بارداری یا مصرف قرص های ضدبارداری (تنها در مورد لکه های قهوه ای رنگ کک ومک مانند)

عوارض ضایعات خوش خیم پوست‌

تغیر بدخیم در خال ها خونریزی از لکه های توت فرنگی

دارو ضایعات خوش خیم پوست‌

برای این اختلالات معمولاً دارویی نیاز نیست . گریم کردن ممکن است برای پوشاندن لکه های بدنما سودمند باشد.

علل ضایعات خوش خیم پوست‌

علل آنها ناشناخته است ، ولی بیشتر مردم تعدادی ضایعه خوش خیم پوستی دارند.

فعالیت ضایعات خوش خیم پوست‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان ضایعات خوش خیم پوست‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل نمونه برداری پوست (برداشت قسمت کوچکی از بافت جهت بررسی آزمایشگاهی کمک کننده به تشخیص ) باشد. معاینه ضایعات پوستی باید به طور منظم از نظر علایم رشد، تغییر رنگ ، درد، عفونت یا خونریزی توسط خود فرد انجام شده ، به خصوص در مورد ضایعاتی که دایماً در معرض ساییدگی یا تحریک توسط لباس قرار دارند. جراحی برای برداشت ضایعاتی که بزرگ شده ، دچار خونریزی یا تغییر رنگ شده ، التیام آنها با کندی صورت می گیرد یا بدنما هستند ممکن است توصیه گردد. در صورت برداشت ضایعه با جراحی ، محل عمل را با پانسمان تمیز پوشانده و در برابر آسیب از آن محافظت کنید. تجویز پمادها به ندرت ضرورت می یابد.

پیشگیری از ضایعات خوش خیم پوست‌

برای کاهش کک ومک از مواجهه زیاد با آفتاب پرهیز کنید. سایر انواع ضایعات خوش خیم قابل پیشگیری نیستند.

رژیم غذایی ضایعات خوش خیم پوست‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها